eReport.sk
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa prihovára počas tlačovej konferencie pred samitom NATO Foto: tasr

NATO podpísalo prístupové protokoly Švédska a Fínska! Téma rozdeľuje občanov krajín

Aktualizované- Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve. Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Historická chvíľa pre Škandinávcov

„Pre Fínsko, Švédsko i NATO je toto naozaj historická chvíľa,“ uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii po boku ministra a ministerky zahraničných vecí Fínska i Švédska. „S 32 krajinami… budeme ešte silnejší,“ dodal.

Prístupové protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov a až potom sa môžu obe severské krajiny stať členmi tejto vojenskej organizácie a súčasťou jej kolektívnej obrany.

„Ďakujeme vám za podporu! Každý zo Spojencov teraz môže začať proces ratifikácie,“ uviedla švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová na sociálnej sieti Twitter. „Tešíme sa na spoluprácu a zaistenie našej spoločnej bezpečnosti,“ dodala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.
  2. Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  3. Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
  4. nákladné vozne, vagóny, železnica

Po podpísaní prístupových protokoly sa Fínsko i Švédsko budú môcť zúčastňovať na stretnutiach NATO a budú mať tiež väčší prístup k informáciám tajnej služby. Tieto dve severské krajiny však zatiaľ – až do ratifikácie členskými krajinami – nebudú chránené klauzulou NATO o tom, že útok na jednu členskú krajinu je útokom na všetky krajiny NATO, vysvetľuje Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NATO podpísalo prístupové protokoly Švédska a Fínska! Téma rozdeľuje občanov krajín

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti