eReport.sk
Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
Na archívnej snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Foto: tasr/ap

Hovorkyňa Lavrova vyslala mrazivé varovanie: Za TOTO môžu prísť dôsledky pre celú EÚ!

Moskva upozornila, že jej odpoveď na vyhostenie 70 ruských diplomatov z Bulharska sa môže dotknúť celej Európskej únie. V pondelok to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Spolitizované rozhodnutie Sofie neodôvodnene znížiť počet našich diplomatických zamestnancov v Bulharsku nezostane bez odozvy na bilaterálnej úrovni,“ povedala Zacharovová.

Bulharsko ukončilo s Ruskom diplomatické vzťahy

Vyhostenie podľa nej „presahuje rámec diplomatických praktík“. Bulharsko i EÚ vyzvala aby uvažovali „o zásade reciprocity, ktorá je základom diplomatických vzťahov“. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lídri členských krajín NATO. V prednom rade vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Ceny plynu v Európe klesú
  3. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
  4. Gazprom v problémoch?
  5. Stoltenberg apeluje členské krajiny NATO
  6. Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.
  7. Záchranárka Marina Jovčevová drží v náručí svojho psa počas demonštrácie v Sofii 11. novembra.

„EÚ by mala rozumieť, že nerozvážna podpora protiruských krokov jednotlivými členskými štátmi kladie zodpovednosť za ich dôsledky pre celú EÚ,“ dodala. Ruská veľvyslankyňa v Bulharsku Eleonora Mitrofanovová v piatok avizovala, že požiada svoju vládu o úplné zatvorenie ambasády v Sofii a teda ukončenie diplomatických vzťahov.

Únia hovorí o neopodstatnenej hrozbe

EÚ vyjadrila poľutovanie nad takouto neopodstatnenou hrozbou Ruska a označila ju za neprimeranú. Dosluhujúci premiér Kiril Petkov povedal, že príslušné bulharské inštitúcie vyhostených diplomatov identifikovali ako ľudí, ktorí pracovali proti záujmom Bulharska.

Viacero európskych krajín vyhostilo ruských diplomatov po útoku Ruska na Ukrajinu 24. februára. Moskva na tieto kroky odpovedá rovnakým spôsobom. Sofia v marci vyhostila desiatich ruských diplomatov, pripomína AFP.

Sofiu s Moskvou dodnes spájajú úzke väzby

Bulharsko je členským štátom EÚ a NATO, v minulosti bolo spojencom Sovietskeho zväzu. S Ruskom ho dodnes spájajú úzke kultúrne, historické a ekonomické väzby. Vzájomné vzťahy však od roku 2019 naštrbili špionážne škandály. Obe krajiny si odvtedy vzájomne vyhostili dve desiatky diplomatov a technických zamestnancov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hovorkyňa Lavrova vyslala mrazivé varovanie: Za TOTO môžu prísť dôsledky pre celú EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre