eReport.sk
Monika Beňová Ukrajina
Europoslankyňa a členka strany Smer-SSD Monika Beňová poďakovala Hlasu-SD aj Robertovi Ficovi za ich úsilie dohodnúť sa na spolupráci v novej vláde. Foto: FB / Monika Beňová

Beňová: Mimovládky ako politickí hráči a lobistické združenia sa snažia ovplyvňovať politické rozhodnutia


„Nie je to osobné voči nikomu konkrétnemu, pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako. Je to o skúsenosti, zodpovednosti a stabilite,“ takto končí na sociálnej sieti svoj status europoslankyňa Monika Beňová. Zamýšľa sa totiž nad vyjadrením prezidentky Zuzany Čaputovej ohľadom mimovládnych organizácií. A s tým posledné vety súvisia.

„Prečítala som si, ako pani prezidentka povedala, že pomenovanie faktu, že mimovládne organizácie sa stali aktívnymi politickými hráčmi a že je namieste prijať legislatívu vo vzťahu k ich fungovaniu je ´útok na demokraciu´,“ začína vysvetlenie Monika Beňová.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.
  2. Ficov odkazuje vláde
  3. Slovensko sa nekončí v Bratislave
  4. Richard Sulík.

Katar gate v europarlamente ako príklad

„Tak jeden príklad aspoň. V Európskom parlamente sme koncom minulého roka riešili tzv. Katar gate. Išlo o to, že jedna z významných mimovládnych organizácií sa podieľala na politickom rozhodnutí vo vzťahu k vízovej politike Kataru aj tým, že korumpovala niektorých poslancov, ktorí potom veľmi aktívne lobovali v prospech Kataru. Mnohí z nich skončili s obvineniami a niektorí aj vo väzbe,“ vysvetľuje Beňová. Dodáva, že podobne je to tak aj u v iných krajinách, kde mimovládne organizácie pripravujú konkrétne programové návrhy pre konkrétne politické strany. A vôbec sa tým netaja. Napr. VIA IURIS.

„Ja osobne som toho názoru, že mimovládne organizácie sú de facto lobistické združenia a snažia sa politické rozhodnutia ovplyvňovať. Ak s tým niektoré strany, ktoré nie sú schopné vypracovať si vlastné návrhy v jednotlivých politikách súhlasia, je to ich rozhodnutie. Malo by to však byť jasné a verejné,“ uvádza. A dodáva, že tie strany, ktoré to tak robiť nechcú, by za to nemali neobjektívne kritizovať a označovať za “nedemokratické”.

Mimovládky sú súčasťou občianskej spoločnosti, ale…

Monika Beňová tiež píše, že súhlasí s tým, že súčasťou občianskej spoločnosti sú aj mimovládne organizácie. Ale podľa nej súčasťou politického súboja sa stávajú v momente, kedy ich aktivita vedie väčšinovo proti stranám, ktoré sa s ich návrhmi nestotožňujú. Nehovoriac, ako dodáva, už o o konkrétnych útokoch na niektorých politických predstaviteľov a politické strany a hnutia cez spriaznené média.

„Takže, pani prezidentka, toto máme na mysli my v SMER-e – SSD. Že keď s nami nedokážu zvádzať korektný politický súboj tí, ktorí si programy nechávajú ´vyrobiť´ mimovládnymi organizáciami, tak tie im pribehnú z boku ´na pomoc´ s kritikou ich súperov,“ píše europoslankyňa. .

Pre všetkých musia platiť rovnaké pravidlá

Ako ďalej uvádza Monika Beňová, na Slovensku zatiaľ vplyv mimovládnych organizácii na legislatívu len rastie. „Ale so skúsenosťou z Európskeho parlamentu napríklad viem, že je oveľa správnejšie upraviť legislatívu teraz, kým tu legislatívu nebudú tvoriť oni. Aj preto požadujeme od Európskej komisie návrh transparentnosti financovania mimovládnych organizácií. Tak keď to môžeme vyžadovať v európskych inštitúciách, prečo je to na Slovensku ´boj proti demokracii´?,“ zamýšľa sa Beňová.

„Nie je to osobné voči nikomu konkrétnemu, pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako. Je to o skúsenosti, zodpovednosti a stabilite,“ uzatvára svoju analýzu europoslankyňa.

Zdroj: fb/monikabenovaep

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Beňová: Mimovládky ako politickí hráči a lobistické združenia sa snažia ovplyvňovať politické rozhodnutia

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne