eReport.sk
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Zdroj: FB / Péter Szijjártó

Maďarský jasný odkaz Západu: Výcviku vojakov na Ukrajine sa nezúčastníme!


Západní politici zrejme načisto strácajú zdravý rozum a pocit sebazáchovy. Ak by tomu tak nebolo, tak by určite neuvažovali nad „cvičením“ ukrajinských vojakov priamo na území vojnou zmietanej Ukrajiny. Z ich slov je však možné vyčítať, že takéto cvičenie je iba zastierací manéver ako poslať svojich vojakov bojovať proti Rusku. A to je už iba krok od ďalšej svetovej vojny, ktorá by zrejme bola najhroznejšou v dejinách sveta.

Obrovský tlak na Budapešť

V najbližších týždňoch sa očakáva súboj súvisiaci s návrhom NATO v otázkach podpory Ukrajiny. Nátlak na Maďarsko je enormný, Budapešť sa však nechce podieľať ani na výcviku ukrajinských vojakov, a ani na dodávke zbraní. Podľa agentúry MTI to dnes uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti. Šéf rezortu na stretnutí parlamentnej frakcie poslancov za vládnu stranu Fidesz varoval, že NATO začalo likvidovať červené čiary, ktoré predtým určilo.

Dnes je v kruhoch NATO celkom jasne, široko, otvorene a bez akéhokoľvek pocitu hanby prijatý postoj, že Ukrajincom treba pomáhať aj s rizikom vlastnej bezpečnosti.

Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí

Aliancia predtým totiž deklarovala, že nie je účastníkom vojny na Ukrajine a že treba urobiť všetko pre to, aby nedošlo k priamej konfrontácia s Ruskom. „Teraz sa však už hovorí o tom, že generálny tajomník NATO tak cíti, že by stálo za to, aby Aliancia niečo urobila, pretože to nefunguje, že NATO dva roky nič nerobí, a iba jeho členské krajiny a Európska únia sú schopné páchať činy, ktoré ohrozujú bezpečnosť sveta,“ povedal Szijjártó. Ten tiež dodal, že v rámci týchto snáh chce NATO zvýšiť koordinačnú úlohu pri preprave zbraní, pri výcviku ukrajinských vojakov a chystá sa prijať podporný balík v hodnote sto miliárd eur, čo však Maďarsko odmieta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predsedom maďarskej vládnej strany Fidesz zostáva Viktor Orbán
  2. Orbán zreteľne hovorí Zelenskému
  3. Orbán výrazne zmenil postoj
  4. Na snímke maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó

„Chceme sa tomu úplne vyhnúť,“ podčiarkol maďarský minister, podľa ktorého Budapešť v tejto záležitosti čelí obrovskému tlaku. „Dnes je v kruhoch NATO celkom jasne, široko, otvorene a bez akéhokoľvek pocitu hanby prijatý postoj, že Ukrajincom treba pomáhať aj s rizikom vlastnej bezpečnosti,“ dodal. Szijjártó podotkol, že Slovensko, ktoré odovzdalo všetky svoje bojové lietadlá, nedostalo včas zo Západu objednanú náhradu, a preto protivzdušnú obranu krajiny dnes zabezpečuje Maďarsko a Česká republika.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarský jasný odkaz Západu: Výcviku vojakov na Ukrajine sa nezúčastníme!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: