eReport.sk
Švédsky premiér Ulf Kristersson. Zdroj: tasr/ap

Kristersson: Ruská hrozba prehĺbila spoluprácu pobaltských a severských krajín


Švédsky premiér Ulf Kristersson v pondelok uviedol, že spolupráca medzi severskými a pobaltskými krajinami je v súčasnosti hlbšia než kedykoľvek predtým v moderných dejinách. Ako jeden z hlavných dôvodov uviedol rastúce bezpečnostné hrozby zo strany Ruska po jeho invázii na Ukrajinu.

Ruská hrozba prehĺbila spoluprácu pobaltských a severských krajín

Kristersson zorganizoval v pondelok v Štokholme stretnutie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a s premiérmi severských krajín – Dánkou Mette Frederiksenovou, Nórom Jonasom Gahrom Störem, Fínom Petterim Orpom a Islanďanom Bjarnim Benediktssonom. „Svojich susedov si dlhodobo vážime, ale zároveň sme podcenili význam konkrétnej a funkčnej spolupráce,“ skonštatoval Kristersson pre švédske hospodárske noviny Dagens Industri a dodal, že dobrá spolupráca si vyžaduje stretnutia, spoznávanie a snahu o rozšírenie spoločného severoatlantického a európskeho spojenectva.

Frederiksenová poukázala na doterajšie obdobie mieru v Európe. „Celé desaťročia sme žili veľmi pokojne a bez veľkých hrozieb pre Európu. Osobne si však myslím, že tieto časy sa skončili,“ vyhlásila. Podľa nej správanie sa Ruska prinieslo začiatok novej éry a na túto skutočnosť bude potrebné reagovať v „každodennom živote“.

V litovskom hlavnom meste Vilnius premiérka Ingrida Šimonytė v ten istý deň zorganizovala stretnutie s premiérkami z ďalších dvoch pobaltských krajín – predsedníčkou estónskej vlády Kajou Kallasovou a šéfkou lotyšského kabinetu Evikou Siliňovou. Švédsko vstúpilo do vojenskej aliancie NATO v marci 2024, susedné Fínsko v apríli 2023. Zo strany dovtedy neutrálnych štátov išlo o reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kristersson: Ruská hrozba prehĺbila spoluprácu pobaltských a severských krajín

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: