eReport.sk
Foto: tasr

Zurian šokuje: Na Lučanského smrti sa policajti zabávali, za Mikulcom chodil kvôli mne aj Lipšic!

Bývalý šéf NAKA Branislav Zurian hovorí, že z čela elitných policajtov odišiel pre tlaky zo strany politikov ale aj špeciálnej prokuratúry na čele s Danielom Lipšicom. Prezradil, že keď bol Milan Lučanský ešte v Chorvátsku, poradil mu nech príde na Slovensko a očistí svoje meno. No doplnil, že dnes by to už možno neurobil. Otvorene hovorí aj o vojne policajtov.

Týždeň po odchode z pozície šéfa NAKA policajti vykopli Branislavovi Zurianovi dvere a obvinili ho zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. V tom čase však nebol doma, ale na dovolenke v Chorvátsku. Prokuratúra neskôr všetky obvinenia proti Branislavovi Zurianovi zrušila. V rozhovore pre týždenník Plus sedem dní sa prvýkrát zdôveril, aký bol skutočný dôvod jeho odchodu z funkcie.

Pre tlaky. Nikto mi nedal podmienku, že keď neodídem, skončím zle. Ale od septembra minulého roka som pravidelne chodieval na pohovory k ministrovi Mikulcovi. Raz sa riešilo, že som sa vraj stretával s politikmi zo Smeru,” povedal Zurian s tým, že ho obvinili aj z pašovania cigariet z Ukrajiny. Dodal, že to ľahko vyvrátil ale stále sa musel brániť a prischla mu nálepka nominanta bývalej vlády.

Za Mikulcom chodil aj Lipšic

Poslednou kvapkou bolo pre neho kroky predstaviteľov špeciálnej prokuratúry v máji. „Dozvedel som sa, že za ministrom bol prokurátor Kysel z Úradu špeciálnej prokuratúry a špeciálny prokurátor Lipšic. Kysel žiadal ministra, aby ma odvolal, lebo mám rovnaké praktiky ako Lučanský. Doteraz netuším, čo tým myslel. Aspoň tak mi to on sám povedal. Uvedomil som si, že ak mám byť ja ten, kto vytvára napätie medzi ÚŠP a NAKA, tak radšej odídem,” vysvetlil svoje pohnútky Zurian.  

Vraví, že celé to organizoval prokurátor Peter Kysel. Dokazujú to podľa neho okolnosti keď zriaďoval pracovnú skupinu pre prokurátora Ondreja Repu.

„Repa si vybral vyšetrovateľov a ja som tam určil ako kontrolný orgán dvoch najkvalitnejších a najskúsenejších funkcionárov. Repa súhlasil. Po dvoch dňoch si ma zavolal policajný prezident, čo to má znamenať, načo tam je kontrolný orgán, že funkcionári budú vynášať informácie. Títo funkcionári sa potom nahlásili k prezidentovi, lebo sa ich jeho vyjadrenia dotkli. On im tvrdil, že takto to chce prokurátor Kysel. Lebo Kysel nikomu nedôveruje,” priblížil.

Peter Kysel

Za Zurianovi odchodom z NAKA sú aj tlaky od prokurátora špeciálnej prokuratúry Petra Kysela. – Foto: tasr

Kyselova nečinnosť

Hovorí, že nechápal prečo Kysel nechce kontrolu, no potom sa dozvedel o osemmesačnej nečinnosti v trestnej veci, ktorá sa týka podozrenia z daňových trestných činov súčasných vládnych politikov. Zurian uviedol, že vyšetrovatelia voči nim postupujú inak.

„Akosi ticho je aj v ďalšej veci. Dano Čech (bývalý generálny riaditeľ sekcie daní na finančnej správe, dnes kajúcnik – pozn. red.) mi hovoril, že Mikulec vraj zobral niekoľko tisíc eur za nejaký IT systém, ešte keď pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Čechovi to vraj povedal Imrecze,” rozrozprával sa bývalý riaditeľ NAKA.

O ovplyvňovaní vyšetrovania skupinou policajtov o ktorej hovorí aj správa SIS vraj vedel už v decembri. Povedal mu o tom šéf operatívy Ján Kaľavský.

„Keďže šlo o podozrenia týkajúce sa práce policajtov, skontaktoval som sa s inšpekciou. Lenže inšpekcia nemala taký ťah na bránu, ako som si predstavoval. Keby konali, dalo sa to v priebehu pár dní vyčistiť. Tak som 8. apríla napísal úradný záznam a osobne som ho zaniesol na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Prokurátor to hneď dal do vyšetrovania a už na druhý deň brali Kaľavského ako svedka. Zobrali mu telefón a on všetko vyklopil,” uviedol Zurian.

Telefonát s Lučanského mamou.

Zdôraznil, že doteraz nevie aké dôkazy mali vyšetrovatelia proti bývalému policajnému šéfovi Milanovi Lučanskému, lebo posledné mesiace v úrade bol odstrihnutý od informácií. „Neviem to zhodnotiť. Keď ho chceli zatknúť, volal mi z Chorvátska. Povedal som mu, aby sa vrátil na Slovensko a bojoval. Možno dnes by som mu už povedal iné, ale vtedy som mu radil, aby sa vrátil,” vyčíta si Zurian, ktorý zažil aj nepríjemný rozhovor s mamou generála Lučanského.

„Jeho mama mi volala večer, keď bol ešte v kóme. Všetko kládla za vinu mne. Bol to veľmi ťažký rozhovor,” zdôveril sa. Ešte horšie však znášal keď sa dozvedel ako reagovali na smrť Lučanského policajti, ktorí jeho prípad vyšetrovali.

právni zástupcovia TV Markíza zľava Tomáš Kamenec a Daniel Lipšic

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic mal tlačiť na ministra Romana Mikulca, aby Zuriana odvolal z čela NAKA. – Foto: tasr

„Jeden z operatívcov mi poslal screenshot obrazovky, ako si policajti, ktorí robili na Lučanského prípade, cez aplikáciu WhatsApp zvestujú správu o jeho smrti. Bolo tam samé – Yes! Yes! Palec hore. Tešili sa, oslavovali. To bolo strašné,” opísal. Hovorí, že o návrate k elitným policajtom vôbec neuvažuje, lebo je plný hnevu a zrušené obvinenie voči nemu berie osobne. „Povedal som aj špeciálnemu prokurátorovi Lipšicovi, či mu nie je divné, že proti mne vypovedajú iba jeho bývalí klienti. Vraj je to náhoda. Ja na také náhody neverím,” ukončil Zurian.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Branislav Zurian
  2. Igor Matovič sa ukláňa po hlasovaní.
  3. Zľava Peter Petrov a Matej Zeman.

Mikulec odmieta podozrenia

Minister vnútra Roman Mikulec hovorí, že ak mal Zurian nejaké podozrenia mal konať podľa predpisov. „Ak pánovi Zurianovi konkrétna osoba uviedla informácie o uvedených podozreniach, bolo jeho povinnosťou spísať úradný záznam a prideliť vec na vybavenie. Uvedené informácie mali byť riadne zadokumentované tak, aby mohli vyšetrovatelia relevantne konať,” myslí si Mikulec.

„Ako verejne informoval prezident Policajného zboru Peter Kovařík, uvedené skutočnosti nie sú predmetom žiadneho úradného záznamu. V prípade, že mal pán Zurian informácie, ktoré verejne komunikoval, mal konať tak ako to ukladajú predpisy,” háji sa minister.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport