eReport.sk
Foto: tasr

Všetko je inak! Generálna prokuratúra tvrdí, že stíhanie Zuriana bolo nezákonné

Nebolo to s kostolným poriadkom. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa nechal na sociálnej sieti počuť, že stíhanie bývalého riaditeľa NAKA Branislava Zuriana nebolo zákonné. Generálna prokuratúra tak vyhovela Zurianovej sťažnosti a rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa.

„Prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia Mgr. B. Z. bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu. Na základe produkovaných dôkazov nielen že nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale vyšetrovateľ Policajného zboru SR skutok pri právnom posudzovaní aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval,“ píše sa oficiálnom stanovisku.

Stíhanie Branislava Zuriana nebolo vraj s kostolným poriadkom. – Foto: tasr

Celú záležitosť okomentoval aj samotný Žilinka. „Pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považujem za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon,“ zdôraznil na margo rozhodnutia generálny prokurátor Slovenskej republiky.

Toto rozhodnutie tak vyvoláva ďalšie otázniky a podporuje teóriu o tom, že tu prebieha vojna policajtov. Zurian totiž začiatkom mája požiadal o uvoľnenie z funkcie šéfa NAKA. O pár dní neskôr mu malo na dvere popradského bytu „zaklopať“ komando. Polícia mu o piatej ráno vylomila dvere, aby zistila, že tam nie je. Neskôr sa Zurian vrátil na Slovensko a bol vypočutý. Bývalý šéf NAKA mal byť obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a z ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Všetko to malo súvisieť s výpoveďou bývalého siskára Borisa Beňu, ktorý tvrdil, že mu mal Zurian prezradiť policajné rozpracovanie a odpočúvanie bývalého šéfa Kriminálneho úradu Fiannčnej správy Ľudovíta Makóa.

Celý prípad dozorovala generálna prokuratúra, ktorá dnes vydala jasné stanovisko. „Prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky dňa 11. júna 2021 na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Mgr. B. Z. rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby zo dňa 21. mája 2021 o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti,“ píše sa v dokumente generálnej prokuratúry.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport