eReport.sk
Igor Matovič sa ukláňa po hlasovaní.
Igor Matovič sa ukláňa po hlasovaní.

VIDEO SaS tvrdí, že Matovič je škodná, aj tak ho podržali! Šéf OĽANO ustál svoje odvolávanie

Liberáli opäť ukázali, že Igor Matovič si s nimi pokojne a opakovane môže vytrieť aj podlahu. Šéf OĽANO dokonca nepovažoval za dôležité ani to, aby prijal pozvanie na klub liberálov, ktorí s ním chceli diskutovať o dôvodoch odvolávaniach. A saskári? Tí ho počas hlasovania podporili tým, že nehlasovali za jeho odvolanie. A tak minister financií Igor Matovič (OĽANO) zostáva vo funkcii.

Plénum Národnej rady (NR) SR Matoviča pri stredajšom hlasovaní podržalo. Za vyslovenie nedôvery Matovičovi bolo 51 zo 135 prítomných poslancov. Proti hlasovalo 67 a zdržalo sa 17 zákonodarcov. Odvolávanie iniciovali opoziční nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, pod návrh sa podpísali aj Smer-SD a ďalší nezaradení poslanci.

Návrh na odvolanie Matoviča podporili poslanci Smeru-SD, ĽSNS a nezaradení. Proti bol klub Sme rodina a OĽANO okrem Jána Krošláka, ktorý sa zdržal. Rovnako sa zdržalo päť poslancov Za ľudí, štyria boli proti. SaS sa pri hlasovaní zdržala.

Poslanci z klubu SaS krátko pred dnešným hlasovaním oznámili, že nezahlasujú za odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie. Oznámila to šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Uviedla, že poslanci majú masívne výhrady.

„Myslíme si, že Igor Matovič vláde škodí,“ povedala Zemanová. Za opozičný návrh na jeho odvolanie však podľa nej nezahlasujú, pretože nechcú porušiť koaličnú zmluvu.

Čítajte aj ďalšie zaujímavosti k téme:

  1. Igor Matovič (OĽaNO).
  2. Igor Matovič (OĽaNO)
  3. Na snímke predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová 27. marca 2021 v Bratislave.
  4. Matúš Šutaj Eštok.

 S Matovičom si chceli poslanci SaS svoje výhrady vydiskutovať, pozvali ho na stretnutie, na ktoré však podľa Zemanovej neprišiel. Dodala, že koaličná zmluva, ktorá hovorí, že za opozičné návrhy sa nehlasuje, je pre nich kľúčová. „Naši koaliční partneri opakovane s opozíciou hlasujú, my to však neurobíme,“ doplnila Zemanová.

Poslanci za SaS sa nezúčastnili ani na diskusii k odvolávaniu Matoviča. Do diskusie v pléne sa zapojili najmä opoziční poslanci a členovia klubu OĽANO.

OĽANO: Bol to akt neuveriteľnej trúfalosti a drzosti

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) neurobil nič, čím by sa spreneveril svojej funkcii. Uviedlo to koaličné hnutie OĽANO po hlasovaní o vyslovení nedôvery Matovičovi, pri ktorom ho plénum podržalo. Iniciatívu na jeho odvolanie považuje hnutie za „akt neuveriteľnej trúfalosti a drzosti“.

OĽANO kritizovalo, že pod iniciatívou na Matovičovo odvolanie boli podpísaní tí istí politici, ktorí „umožnili inštalovať organizovaný zločin do silových zložiek štátu, šikanovali a kriminalizovali opozíciu zneužívaním orgánov činných v trestnom konaní a doviedli Slovensko do morálnej a sociálnej mizérie“.

Aj Sme rodina hovorí, že dodržiavajú koaličné dohody

Šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) po hlasovaní poznamenal, že poslanci SaS svoje výhrady voči Matovičovi vyjadrili tým, že sa zdržali. Postupovali podľa neho v zmysle koaličnej zmluvy. Dodal, že líder strany Richard Sulík vyvrátil, že by „zháňal“ poslancov na hlasovanie s opozíciou. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský po hlasovaní skonštatoval, že Sme rodina dodržiava koaličné dohody, poslanci hnutia nepodporili opozičný návrh na odvolanie ministra.

Pellegrini: Matovič koaličné strany za niečo drží

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho a poslanci Smeru-SD sú presvedčení, že Igor Matovič (OĽANO) mal skončiť vo funkcii ministra financií. Uviedli to Pellegrini a šéf Smeru-SD Robert Fico potom ako plénum NR SR v stredu večer nepodporilo ich návrh na Matovičovo odvolanie. Pellegrini dodal, že zodpovednosť za škody, ktoré minister financií vo funkcii ešte napácha, budú niesť aj koaliční partneri, ktorí jeho odvolávanie nepodporili.

„Takýto človek nemá absolútne žiadne predpoklady, ani odborné, ani morálne, ani iné na to, aby vykonával takéto významné pozície v štáte,“ poznamenal Pellegrini. Označil ho za pôvodcu chaosu v krajine, kritizoval ho aj v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách. Myslí si, že koaličné strany sa museli podvoliť Matovičovej vôli, pretože ich „za niečo drží“. Za dôkaz farizejstva označil najmä postoj SaS, ktorá Matoviča dlhodobo kritizuje. Ďalšiu cestu vidí Pellegrini v referende o predčasných voľbách, zvážia však aj prípadné odvolávanie celej vlády návrhom na vyslovenie nedôvery premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO).

Fico: Koalícia odobrila štátnu korupciu udavačov

Fico označil Matoviča za daňového podvodníka a rovnako podľa neho nemá čo robiť vo funkcii. Skonštatoval, že svoju energiu ako minister využíva na zneužívanie trestného práva v politickom boji a stojí za kriminalizáciou opozície. „Mrzí nás, že vládna koalícia odobrila štátnu korupciu udavačov,“ podotkol šéf Smeru-SD. Poukázal na to, že koalícia neprijala ani uznesenie, ktorým strana žiadala Smer-SD zrušenie zmluvy medzi Slovenskou poštou a firmou Lama SK. Hovorí o dôkazoch, že za firmou stojí jeden z „udavačov“ Ľudovít Makó.

Spomenuli aj „vojnu“ v bezpečnostných zložkách

V rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií v stredu vystúpilo viac ako desať poslancov, najmä z opozície. Hlasovaním sa zároveň skončila mimoriadna 34. schôdza parlamentu. Vo štvrtok (1. 7.) ráno budú poslanci pokračovať v riadnej schôdzi.

Poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uviedli, že Matovič nesie zodpovednosť za právny rozvrat štátu a jeho inštitúcií, nakladanie s financiami v čase plošného testovania a nakupovania vakcíny Sputnik či konflikt vo vláde s koaličným partnerom Richardom Sulíkom (SaS). Minister podľa nich nesie politickú zodpovednosť aj za „nepripravenosť vlády na tretiu vlnu pandémie“.

Toto by vám takisto nemalo uniknúť:

  1. Matúš Šutaj Eštok.
  2. Igor Matovič (OĽaNO).
  3. Igor Matovič (OĽaNO)
  4. Na snímke predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová 27. marca 2021 v Bratislave.

Skonštatovali, že vláda nezvláda ani ekonomickú a fiškálnu oblasť boja s koronakrízou. „Kľúčovú časť zodpovednosti za tento stav nesie Igor Matovič,“ zdôraznili poslanci v návrhu. Spomenuli aj „vojnu“ v bezpečnostných zložkách štátu. Vinia ho aj z poškodenia dobrého mena SR v zahraničí. Pokračovanie Matoviča v kresle vicepremiéra a ministra financií považujú za neúnosné a škodlivé pre Slovenskú republiku.

Matovič bude bojovať, kým ho fyzicky neodstránia

Minister financií v pléne vyhlásil, že opozícia sa ho chce zbaviť a vyštvať z politiky. „Budem bojovať dovtedy, dokým ma fyzicky neodstránite. Budem robiť všetko, aby ste ma nezlomili,“ zdôraznil s tým, že chce robiť všetko pre to, aby sa opäť k moci nedostal Smer-SD či odídenci z tejto strany. Obhajoval aj nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Opozícia sa nemusí podľa Matoviča obávať o rozpočtovú zodpovednosť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO SaS tvrdí, že Matovič je škodná, aj tak ho podržali! Šéf OĽANO ustál svoje odvolávanie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php