eReport.sk
Boja sa národa
Sprava predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). Foto: tasr

Známy zahraničný web o Slovensku: Politická pomsta opozícii a agresívna pyramída obžalôb!


Divoké politické dianie na Slovensku neuchádza ani pozornosti zahraničných médií. Známy portál Eurasia Times si všíma údajnú kriminalizáciu opozície a s ňou súvisiace snahy o uväznenie opozičného lídra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Portál hovorí o politickom vyrovnávaní si účtov, o agresívnej pyramíde obžalôb, o kajúcnikoch, ale napríklad aj o vyhliadkach do budúcnosti a pravdepodobnom víťazstve opozičných strán v najbližších parlamentných voľbách.

„Politické boje, zbabraná pandemická reakcia a plagiátorský škandál naštrbili dôveru vo vládu pod vedením OĽANO. Koalícia nebola nikdy na takej neistej pôde ako v súčasnosti po neúspešnom pokuse dostať opozičného lídra Roberta Fica do väzenia za údajné riadenie zločineckej skupiny, keď bol vo funkcii predsedu vlády. Slovenský parlament odmietnutím zbaviť Roberta Fica poslaneckej imunity, aby mohol byť vzatý do vyšetrovacej väzby, odoprel vláde OĽANO vytúženú fotografiu Fica v putách. Keďže dôsledky a obviňovanie sa po neúspešnom pokuse uväzniť bývalého premiéra naďalej šíria, budúcnosť slovenskej vládnej koalície je otázna – rovnako ako budúcnosť protikorupčnej kampane, ktorá sa čoraz viac javí ako politické vyrovnávanie si účtov,“ popisuje portál situáciu na Slovensku v článku zvrejnenom v piatok (13.5) s voľne preložiteľným názvom: „Prehrala to koaličná vláda Slovenska?“ (Has Slovakia’s coalition government overplayed its hand?)

Fico ako najväčší „skalp“ vlády?

Vláda hovorí o rozviazaných rukách orgánov činných v trestnom konaní, no politici z vládnych strán aj napriek tomu otvorene a pravidelne vyjadrujú názory o vine a nevine, alebo napríklad aj o dôvodoch pre kolúznu väzbu. V USA sa dokonca hovorí aj o tom, že Fico predstavuje pre vládu akýsi „skalp“.

Bude vás zaujímať:

  1. Lipšicov prokurátor úradoval
  2. Robert Fico na snímke z videa v reakcii na prepustenie Roberta Kaliňáka.
  3. ZMOS apeluje na Hamrana so Šimkom
  4. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
  5. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  6. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  7. ropné produkty tankovanie
  8. Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovky na bratislavskom letisku bezprostredne po návrate z Kyjeva.
  9. voľby prieskum

„Robert Fico mal byť najväčším ´skalpom´ v agresívnej pyramíde obžalôb, ktorá chytila všetkých od prominentných podnikateľov Miroslava Výboha a Jozefa Brhela, až po bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Keďže počet obžalovaných osôb napojených na politickú opozíciu narástol ako snehová guľa, narástli aj kontroverzie okolo týchto trestných stíhaní,“ píše portál.

Postranné motívy vlády?

Zvyšovanie frekvencie trestných stíhaní voči ľuďom spájaných s opozíciou môže podľa zahraničia súvisieť napríklad aj s tým, že vládnym politikom prudko klesá dôveryhodnosť: „Nie je ťažké predstaviť si postranné motívy, ktoré stoja proti slovenskej opozícii. Verejná podpora pre strany vládnej koalície klesá a paralelne klesá aj dôvera v popredných politikov OĽaNO – súčasnému premiérovi Eduardovi Hegerovi nedôveruje približne 70 % Slovákov a až prekvapivých 87 % nedôveruje ministrovi financií a predsedovi strany OĽANO Igorovi Matovičovi. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorého úzke väzby na vládnu stranu spôsobili, že strážcovia korupcie varovali pred jeho vymenovaním, je tiež nedôveryhodný podľa väčšiny obyvateľov Slovenska.“

Za podozrivé portál považuje napríklad aj to, ako často pre obvinenie konkrétnej osoby postačujú výpovede tzv. kajúcnikov.

„Slovenskí prokurátori sa nezvyčajne silno spoliehajú na svedectvá obžalovaných osôb, ktoré súhlasili s tým, že budú svedčiť pre vládu výmenou za zhovievavosť, pričom prax, na ktorú právni experti upozorňovali, môže viesť k falošným svedectvám,“ dodal k téme autor článku.

Vyhrá Smer ďalšie voľby?

Tento vývoj však nakoniec môže opozícii vraj pomôcť. „Slovenská vláda v posledných mesiacoch zdvojnásobila svoje protikorupčné ťaženie v snahe odvrátiť predčasné voľby, ktoré by podľa nedávnych prieskumov takmer určite priniesli návrat opozície k moci. Príliš agresívnymi krokmi proti Ficovi však mohli naštrbiť poskladanú vládu nenapraviteľným spôsobom, čím otvorili dvere práve možnosti, ktorej sa najviac obávajú,“ uzavrel k téme celosvetovo známy web.

„EurAsian Times je nezávislá, súkromne vlastnená, globálna, virtuálna a apolitická stránka správ v anglickom jazyku, ktorá sa špecializuje na podávanie správ a úvodníkov o globálnych záležitostiach,“ informuje o svojom zameraní známy web.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známy zahraničný web o Slovensku: Politická pomsta opozícii a agresívna pyramída obžalôb!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne