eReport.sk
Daniel Lipšic na ilustračnej dvojsnímke. Foto: tasr

Lipšic vyšetruje Lipšica? Úplatky aj tvrdenia Imreczeho nevyšetruje NAKA, ale ÚŠP!


Špeciálny prokurátor, ktorého zvolenie bolo sprevádzané veľkým množstvom kontroverzií a kritiky, zrejme má čo vysvetľovať. Lipšic je dlhoročným politikom a rozhodne sa nedá povedať, že by jeho minulosť nebola popretkávaná aj vážnejšími kauzami. Napríklad z čias jeho ministrovania na Ministerstve vnútra SR. Niečo o manažovaní úplatkov súvisiacich s „Lipšicovým nákupom Deticy“ prezradil bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze na nahrávke s exriaditeľom NAKA Branislavom Zurianom. Rovnako ako hovoril aj o údajnom úplatku 100 000 eur pre ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽANO), alebo o daňových kauzách exprezidenta SR Andreja Kisku.

Problematickým sa rozhodne javí byť fakt, že zistenia z Imreczeho nahrávky nevyšetruje NAKA, ako by sa očakávalo, ale samotná špeciálna prokuratúra, na ktorej čele sedí práve Lipšic. Je len ťažko uveriteľné, že nejde o konflikt záujmov a o možnú cestu k manipulácii prípadu v situácii, kedy Lipšicov úrad vyšetruje podozrenia súvisiace aj s jeho šéfom Lipšicom. Len si predstavte, ako by ste asi tak boli objektívni, keby ste mali vyšetrovať svojho vlastného nadriadeného.

Lipšicov človek sa vyhrážal novinárom kvôli nahrávke

Obsah nahrávky uverejnila redakcia Plus 7 dní 14. júla 2021. V súčasnosti však redakcia prišla so šokujúcim odhalením! Nahrávku sa totižto v tej dobe snažil získať práve Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a to podľa slov redakcie spôsobom, ktorý sa dá považovať za vyhrážanie sa.

Na konci mesiaca, v ktorom bola nahrávka zverejnená, mal prísť totiž do vydavateľstva Plus 7 dní pokyn z ÚŠP, aby vydavateľstvo nahrávku Imreczeho so Zurianom, na ktorej sa hovorí aj o Lipšicovi, úradu zaslalo. Lipšicov úrad ďalej požadoval informácie o zdroji, o okolnostiach získania nahrávky a o spôsobe doručenia.

6. november 2017: František Imrecze počas brífingu Finančnej správy SR v čase, keď daniarom šéfoval. – Foto:

Vydavateľstvo však správne reagovalo, odvolávajúc sa na tlačový zákon, na základe ktorého sú novinári povinní chrániť svoje zdroje. Ani to však Lipšicovmu prokurátorovi Petrovi Jenčíkovi nestačilo a novinárom sa rozhodol vyhrážať pokutou vo výške 16 590 eur. Vzhľadom na obsah tlačového zákona sa dá teda skonštatovať, že prokurátor ÚŠP chcel vydavateľstvu udeliť pokutu za to, že neporušilo zákon. Takýto postup by bol pri potvrdení tvrdení novinárov Plus 7 dní samozrejme absolútne neakceptovateľný a pravdepodobne aj nezákonný.

Radičová: Toto nie je Gorila, toto je King Kong

Záležitosti, o ktorých sa na nahrávke hovorí, nenechali chladnou ani bývalú premiérku Ivetu Radičovú (vtedy za SDKÚ-DS). Na základe Imreczeho slov malo byť pochybné obstarávanie na ministerstve vnútra v rokoch 2010-2011. Nákup softvérového produktu Detica od najväčšej a v mnohých kauzách značne zdiskreditovanej zbrojárskej firmy BAE Systems, mal byť pochybný a korupčný. Práve BAE Systems je na Slovensku naviac dodávateľom armádneho systému Mokys, pričom nákup systému je vo všeobecnosti považovaný za predražený.

Cez subdodávky mali na ňom zároveň pod gesciou Lipšicovho ministerstva vtedy zarobiť rôzni vybavovači vtedajších strán vlády SDKÚ-DS. Radičová celú kauza opísala takto: „Toto nie je Gorila, toto je King Kong“.

9. marec 2012: Premiérka Iveta Radičová a minister vnútra Daniel Lipšic počas stretnutia k organizačnému zabezpečeniu predčasných parlamentných volieb. – Foto: tasr

Konkrétne licencia Detica mala byť cez firmu Lynx objednaná za dva a pol milióna eur a to päť dní po parlamentných voľbách (15. marca 2012), ktoré vláda vrátane Lipšica na plnej čiare prehrala. Faktúra pri tom prišla už týždeň pred podpísaním zmluvy, teda dva dni pred voľbami, čo sa dá označiť minimálne za veľmi neobvyklý postup.

Do kauzy bol zapojený aj Matovičov štátny tajomník

Na súčasnú vládu má nákup Deticy prepojenie nielen cez špeciálneho prokurátora Lipšica, ako vtedajšieho ministra, ale aj cez súčasného štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Marcela Klimeka. Ten mal predmetnú zmluvu nákupu Deticy v tom čase podpísať. Jedná sa o bývalého člena strany NOVA, ktorú založil práve Lipšic a ktorá bola pred poslednými parlamentnými voľbami včlenená do strany ministra financií Igora Matoviča OĽANO.

Zľava štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek, podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ohľadne výberu DPH za rok 2021 v Bratislave v piatok 8. apríla 2022. – Foto: tasr

Trestné stíhanie vo veci nahrávky Imreczeho rozhovoru bolo začaté pre podozrenie zo zločinu prijímania úplatku a za prečin podplácania. No a v tomto kontexte nám nemôže uniknúť ešte jedno meno – Karol Wolf. „Môžem sa vrátiť k Lipšicovmu nákupu Deticy prvýkrát v roku 2011? Kde mne Wolf blbý … Danovi a mne nezávisle od seba rozprával, že on manažoval úplatky z Detiky…,“ povedal Imrecze v predmetnej nahrávke so Zurianom. Wolf je v politickom prostredí známy ako vplyvný lobista, ktorý mal blízko k strane SDKÚ-DS a neskôr aj k iným vládnym stranám.

Čurillovi prišiel prípad na stôl, no zjavne ho neriešil

Na nahrávke Imrecze presviedčal Zuriana, aby veci, ktoré mu povedal, príliš neriešil, lebo sa vraj jednalo o ľudí, s ktorými mal Imrecze dobré vzťahy. Zurian sa však celú záležitosť rozhodol posunúť svojim kolegom a vtedy ešte neznámemu vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi poslal smsku: „V súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou ustáliť osobu Wolf, resp. Volf. Malo by sa jednať o bývalého novinára, ktorý má v súčasnej dobe PR agentúru, prostredníctvom ktorej mali byť vyplácané úplatky rôznym podnikateľom a politikom. Zamerať sa na nákup Detiky (presný názov, ako sa to píše, neviem) v roku 2011. Po ustálení osoby Wolf zvážiť jej operatívne rozpracovanie.“

Ako sa však z ďalšieho vývoja zdá, Čurilla Lipšicove, Mikulcove a Kiskove kauzy nemal chuť riešiť. Fakt je ten, že v prípade nákupu Deticy sa nič nedialo a preto je celkom slušný dôvod domnievať sa, že kauza v Čurillovej kancelárii mohla zapadnúť prachom.

Od Čurillu k Lipšicovi

A v tomto momente sa dostávame už do dnešného vyústenia celého príbehu. Po Čurillovej nečinnosti o prípade v prostredí OČTK zjavne nebolo dlho počuť. V súčasnosti ho však šokujúco vyšetruje protikorupčná klika Lipšicovho ÚŠP. Podľa mnohých sa však len ťažko dá očakávať, že by špeciálna prokuratúra mala záujem posvietiť si na Lipšica, Mikulca, Kisku a ich okolie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Cirkus a sexistické vtipy
  2. Je rozhodnuté!
  3. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  4. Boja sa národa

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic vyšetruje Lipšica? Úplatky aj tvrdenia Imreczeho nevyšetruje NAKA, ale ÚŠP!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne