eReport.sk
Plody kávovníku arabika
Plody kávovníku arabika. Ilustračné foto: wikipedia

Zlá správa pre kávičkárov! Vo svete ubudne viac ako polovica oblastí vhodných na pestovanie kávy

Zlá správa pre kávičkárov! V dôsledku klimatickej zmeny ubudne do roku 2100 vo svete viac ako polovica pôdy vhodnej na pestovanie kávy. Stane sa tak aj v prípade, keď sa dosiahnu medzinárodne stanovené ciele v oblasti klímy. Vyplýva to zo správy, ktorú v pondelok zverejnila charitatívna organizácia Christian Aid so sídlom v Británii. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Správa uvádza, že pre stúpajúce teploty a nepredvídateľné podmienky sa zmenší celosvetová rozloha oblastí vhodných na pestovanie kávy o 54,4 percenta. A to aj v prípade, že sa podarí globálne otepľovanie udržať na hodnote 1,5 až dva stupne Celzia v porovnaní s úrovňami spred priemyselnej revolúcie.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Igor Matovič
  2. Bolo všetko inak?
  3. Zľava Ľuboš Blaha, Juraj Krúpa a moderátor Marek Makara.
  4. Stíhačky nie sú chlieb

Hrozba: Teploty, zrážky, choroby, suchá

Viac ako polovica kávy vypitej v Spojenom kráľovstve pochádza z Brazílie a Vietnamu. Minulý týždeň vo Vietname namerali rekordne najvyššiu teplotu 44,1 stupňa Celzia, pričom aj v susedných krajinám padali rekordné teploty.

Pestovanie kávy ohrozujú okrem nárastu teplôt aj nepravidelné zrážky, choroby, suchá a zosuvy pôdy spôsobené klimatickou zmenou.

Zmeny klímy ohrozujú pracovné príležitosti

Christian Aid vo svojej správe vyzýva na zrušenie „nespravodlivých“ dlhov najchudobnejších krajín sveta a finančnú podporu farmárom.

„Afričania tvoria 17 percent svetovej populácie, no my produkujeme len štyri percentá emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobili klimatickú krízu. A napriek tomu sme to my, kto trpí náporom dôsledkov zmeny klímy,“ uviedol manažér Christian Aid pre Etiópiu Yitna Tekaligne.

Dodal, že kávový priemysel je v rámci exportu pre Etiópiu najdôležitejší a zamestnáva veľké množstvo ľudí. Teraz je však ohrozený zmenou klímy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zlá správa pre kávičkárov! Vo svete ubudne viac ako polovica oblastí vhodných na pestovanie kávy

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti