eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr

Zelenskyj odsúdil ruské útoky na plynárenskú infraštruktúru: Ohrozujú tým celú Európu! Tvrdí


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil v sobotu neskoro večer ruské útoky na plynárenskú infraštruktúru krajiny.

Zelenskyj odsúdil ruské útoky

Zelenskyj v pravidelnom videoposolstve poukázal na to, že Rusko napadlo infraštruktúru, cez ktorú prúdi plyn z Ukrajiny do Európskej únie (EÚ).

Napriek ruskej invázii, ktorá trvá už viac než dva roky. Ruský plyn naďalej prúdi cez Ukrajinu, aj keď v oveľa menšom množstve. Ukrajinská štátom vlastnená plynárenská spoločnosť Naftogaz sa už aj predtým sťažovala na ruské útoky na plynovodnú sieť, avšak bez uvedenia konkrétnych podrobností, pripomína DPA.

Ohrozenie Európy

Spoločnosť nedávno oznámila. Od roku 2025 už nebude prepravovať ruský plyn na západ; aktuálne platná zmluva s ruským štátnym plynárenským gigantom Gazprom totiž vyprší koncom tohto roka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľsko. Foto: shutterstock
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023.
  3. Rusko ich k tomu dohnalo
  4. Ruské ministerstvo obrany

Rusko v priebehu soboty opätovne podniklo raketové útoky na Ukrajinu, pričom sa zameralo predovšetkým na energetické zariadenia. Poškodené boli štyri tepelné elektrárne. Zelenskyj v tejto súvislosti opäť vyzval Západ, aby Ukrajine poskytol viac podpory v oblasti protivzdušnej obrany, cituje DPA. Ukrajinský prezident zároveň dodal, že sa pracuje na odstránení škôd po bombardovaní.

Čo povedala Moskva?

Moskva predtým ospravedlňovala nové ostreľovanie energetických zariadení na Ukrajine tvrdeniami, že Kyjev taktiež útočí dronmi na ruskú infraštruktúru. V dôsledku jedného z takýchto útokov vypukol v sobotu požiar v ropnej rafinérii v ruskej Krasnodarskej oblasti. Napriek tomu sú však škody spôsobené ukrajinskými útokmi na ruskom území v porovnaní s masívnou deštrukciou po raketových útokoch Moskvy len minimálne, uzatvára DPA

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj odsúdil ruské útoky na plynárenskú infraštruktúru: Ohrozujú tým celú Európu! Tvrdí

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: