eReport.sk

Zábavná pyrotechnika – prečo  postupne mizne?


Zábavná pyrotechnika. Niektorí si bez nej nedokážu predstaviť oslavy Nového roka, niektorí zásadne protestujú proti jej používaniu. Prečo je to tak?

Kedy sa môže zábavná pyrotechnika používať?

Používanie zábavnej pyrotechniky vymedzuje Zákon č.58/2014. Ten určuje, že používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 ( napríklad delobuchy, rakety, kompaktné ohňostroje a iné) možno len v období od 31. decembra príslušného roka do 1. januára nasledujúceho roka, obce môžu z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecne záväzným nariadením obmedziť používanie pyrotechnických výrobkov nad rámec zákona, napríklad len na niekoľko hodín počas silvestrovskej noci.

Foto: pixabay.com

Problematické používanie mimo zákona sa snaží riešiť aj Mestská polícia v Trnave. „Zákaz používania pyrotechniky okrem Silvestra a Nového roku je všeobecne známy. To je aj dôvod, že jeho porušovatelia dbajú na to, aby neboli pri používaní pyrotechniky prichytení. V prípade, ak príde k oznámeniu o používaní pyrotechniky, na miesto vysielame hliadku. Tá však na miesto dorazí v čase, keď je zistenie páchateľa nemožné. Hovorí o svojich skúsenostiach Ivan Ranuša, náčelník Mestskej polície v Trnave. V minulosti už udalosti tohto typu viackrát riešili.

Riziková zábavka

Veľké nebezpečenstvo predstavuje, ak s pyrotechnikou manipulujú osoby pod vplyvom alkoholu alebo ak sa k pyrotechnike dostanú deti. Hluk zo zábavnej pyrotechniky často spôsobuje stres deťom, starším ľuďom a citlivým osobám, no aj zvieratám. K následkom patria rôzne poranenia, ťažké úrazy, popáleniny, devastačné poranenia končatín aj materiálne škody. Osoba, ktorá s pyrotechnikou manipuluje, môže ublížiť sebe aj iným. Aj takéto majú opodstatnené argumenty odporcovia zábavnej pyrotechniky.  

Novela zákona prinesie úplný zákaz niektorých druhov pyrotechniky

Od 2.1.2024 bude v platnosti novela zákona, ktorá, okrem iného, celkom zakáže zábavnú pyrotechniku, ktorej hlavným efektom je hluk, napríklad rôzne druhy petárd, zábleskových petárd a iných. Zároveň obmedzia používanie ostatnej zábavnej pyrotechniky, a to od 31. decembra od 18. hodiny do polnoci a 1. januára od polnoci do 2. hodiny.

Odborník radí – zábavná pyrotechnika s rozumom

Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru upozorňuje, aby ľudia kupovali len schválené výrobky, kde majú zaručenú primeranú mieru bezpečnosti pri použití. Na takomto výrobku musí byť uvedený jeho názov, vekové obmedzenie, zaradenie do kategórie podľa úrovne nebezpečenstva a najmä návod na použite.

Foto: TASR

Všetky tieto informácie musí výrobca uvádzať v štátnom jazyku. Súčasťou návodu na použitie má byť aj návod na likvidáciu výrobku, ktorý zlyhal. Ak pyrotechnika zlyhá, je potrebné počkať 15 minút v bezpečnej vzdialenosti, výrobok ponoriť do dostatočného množstva vody najmenej na 24 hodín. Následne ho vhodne zabaliť a vrátiť predajcovi. Drobné výrobky je možné zakopať do zeme. Treba sa držať postupu, uvedeného v návode na použitie.

Ak sa Vám ohňostroje páčia a sú pre Vás neodmysliteľnou súčasťou osláv Nového roka,  je určite najlepšou voľbou vyhľadať si, kde vo Vašom okolí je ohňostroj organizovaný profesionálmi. Ak si chcete urobiť radosť ohňostrojom, dodržiavajte návod na použitie a dbajte na všetky zásady bezpečnosti, aby vám ako spomienky zostala len radosť, dobrý pocit a krásne fotky.  A nezabúdajte, že odpad po zábavnej pyrotechnike je potrebné zlikvidovať – patrí do zmesového komunálneho odpadu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zábavná pyrotechnika – prečo  postupne mizne?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre