eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss hovorí o surovej politizácii justičných orgánov: Matovič dúfa, že ho Ficove obvinenie vráti na výslnie!

Bývalý politik a diplomat Peter Weiss si myslí, že na Slovensku v súčasnosti prebieha kríza dôvery v spravodlivosť. Upozorňuje, že najvýznamnejšia vládna strana OĽANA na čele s ministrom financií Igorom Matovičom vyhrala volebnú kampaň na viacerých témach, ktoré sa po voľbách náhle stratili z ich obsahu. Hnutie napríklad tvrdilo, že Smer ukradol 3 miliardy ročne a exdiplomat sa pýta, kde sa teda nachádza 6 miliárd za prvé dva roky tejto vlády. Pripomenul taktiež sľuby ohľadom zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnovu spravodlivosti a vrátenie vily bývalého ministra Jána Počiatka Slovensku.

„Po viac ako dvoch rokoch má vila stále pôvodného majiteľa, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti. Veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, však áno? Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát tri miliardy, ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť,“ spochybňuje Weiss v komentári pre denník Pravda napĺňanie volebného programu vládnych strán.

Konajú orgány činné v trestnom konaní na politickú objednávku?

Weiss, ktorý v súčasnosti nepôsobí v žiadnej strane, upozorňuje taktiež na výroky vlády a kroky orgánov činných v trestnom konaní. Konštatuje, že vzhľadom na sled udalostí je len ťažko možné veriť tomu, že orgány činné v trestnom konaní nekonajú na základe politickej objednávky vládnych politikov.

„Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali, kým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafiáni a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní,“ pripomína Weiss.

Nedôveryhodní vládni ľudia?

Viacerí nominanti súčasnej vlády podľa Weissa vzbudzujú v spoločnosti nedôveru a to vrátane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ministra vnútra Romana Mikulca, vyšetrovateľov NAKA, mediálne známych „čurillovcov“ a ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

„Namiesto sľubovanej obnovy dôvery v spravodlivosť nastala za vlády OĽaNO hlboká kríza právneho štátu, ktorá prerastá do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia,“ upozorňuje Weiss.

Bolo obvinenie Fica snahou o udržanie voličských preferencií?

Bývalý diplomat ďalej upozorňuje, že obvinenie Fica mohlo byť zo strany Matoviča premysleným, cieleným a taktickým ťahom: „Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov došlo k ich surovej politizácii.“

Bude vás zaujímať:

 1. Fico šokuje
 2. Roman Mikulec
 3. Naď je najväčší konšpirátor
 4. Fico šokuje
 5. Šéfka Mandátového a imunitného výboru NR SR Anna Andrejuvová (OĽaNO).
 6. Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
 7. Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
 8. Šimpanz so samopalom, ktorého mal Baránek na mysli.
 9. Ilustračné foto
 10. Peter Weiss
 11. Prezidentka Maďarska Katalin Nováková.
 12. Generálny prokurátor SR reaguje
 13. Veronika Remišová si počas leta 2022 užíva tatranskú turistiku.

Tieto udalosti by sa podľa neho mali s určitosťou dostať do pozornosti najvyšších orgánov EÚ. „Je preto načase, aby Európska komisia začala venovať situácii v tejto oblasti podobnú pozornosť ako v prípade Poľska a Maďarska,“ uzavrel Weiss.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss hovorí o surovej politizácii justičných orgánov: Matovič dúfa, že ho Ficove obvinenie vráti na výslnie!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie