eReport.sk
Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave. Foto: tasr

VIDEO Verdikt nad Lipšicom mali vyniesť dnes, nestalo sa. Kandera: Tie dôvody poznajú oni


AKTUALIZOVANÉ – Verdikt v disciplinárnom konaní proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi by mali vyhlásiť 20. mája o 13.00 h. Informovala o tom predsedníčka disciplinárneho senátu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR Anita Filová.

Rozhodnutie o disciplinárnom postihu malo podľa skoršej správy prísť po porade disciplinárneho senátu padnúť ešte dnes o 17.00 h. Napokon je však z toho májový termín.

Vo štvrtok sa na ústnom pojednávaní zúčastnil Lipšic, ako aj prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. V disciplinárnom prípade rozhoduje senát NSS SR na čele s predsedníčkou Anitou Filovou. Sudcami sú Marián Fečík a Peter Potásch, prísediaci Jaroslav Jarabinský a Adriana Zacharová. „Navrhujem, aby disciplinárny senát uznal špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za vinného zo spáchania disciplinárneho previnenia,“ vyhlásil prvý námestník generálneho prokurátora Kandera dnes počas pojednávania, pričom žiadal pre Lipšica zníženie jedného mesačného platu o 15 percent. Špeciálny prokurátor to však odmieta.

Kandera nevedel vysvetliť, prečo verdikt na Lipšicom nevyniesli dnes. „To, že senát sa to rozhodol odročiť, tak tie dôvody poznajú oni,“ uviedol pred novinármi.

VIDEO Kandera: Špeciálny prokurátor Lipšic sa dopustil disciplinárneho konania

Rozhodnutie o disciplinárnom postihu malo podľa skoršej správy prísť po porade disciplinárneho senátu padnúť ešte dnes o 17.00 h. Napokon je však z toho májový termín.  

VIDEO Lipšic: Je mojou morálnou povinnosťou sa zastať podriadených

Bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom mal Lipšic polemizovať o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti ÚŠP.

Návrh na začatie disciplinárneho konania podal generálny prokurátor Maroš Žilinka 13. augusta 2021. Argumentoval, že špeciálny prokurátor mal postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry. Bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom mal polemizovať o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti ÚŠP.

Lipšic tvrdil, že považuje za svoju morálnu povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov, „ktorí sú neodôvodnene napádaní a osočovaní“.

Lipšic tvrdil, že pokyn generálneho prokurátora nekomentovať prípady iných prokuratúr sa netýka ÚŠP. Už skôr poznamenal, že jeho mediálne stanovisko z júla 2021 padlo v čase, keď boli na verejnosti opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii“ pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz. Považuje za svoju morálnu povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov, „ktorí sú neodôvodnene napádaní a osočovaní“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
  2. Prokurátor Ján Šanta.
  3. Prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus na snímke z videa.
  4. Uvrhli štát do krízy?
  5. Peter Šufliarsky

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Verdikt nad Lipšicom mali vyniesť dnes, nestalo sa. Kandera: Tie dôvody poznajú oni

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne