eReport.sk
Šéfka Mandátového a imunitného výboru NR SR Anna Andrejuvová (OĽaNO).
Šéfka Mandátového a imunitného výboru NR SR Anna Andrejuvová (OĽaNO). Foto: tasr

VIDEO Andrejuvová z OĽANO: Vydávame súhlas na vzatie poslanca Fica do väzby! Tu sú reakcie

AKTUALIZOVANÉ – Mandátový a imunitný výbor Národnej rady (NR) SR v stredu večer prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby poslanca a lídra Smeru-SD Roberta Fica. Informovala o tom predsedníčka výboru Anna Andrejuvová (OĽANO). Diskusia sa má začať vo štvrtok (28. 4.) ráno.

„Schválili, že vydávame súhlas na vzatie poslanca NR SR Roberta Fica na základe žiadosti Generálnej prokuratúry SR,“ povedala Andrejuvová.

Dvaja poslanci Sme rodina sa zdržali

Ozrejmila, že na základe uznesenia výboru bola vypracovaná aj správa, ktorú predloží poslancom NR SR na rokovaní. „Tá bola tiež schválená,“ dodala s tým, že za ňu zahlasovalo osem poslancov z desiatich prítomných. Dvaja poslanci Sme rodina sa zdržali.

VIDEO Výbor odporučil plénu odsúhlasiť žiadosť o vydanie R. Fica do väzby

„Predložili sme svoje argumenty, prokurátori svoje argumenty. Padlo pár otázok, a tým to skončilo,“ uviedol Ficov obhajca David Lindtner po rokovaní výboru.

Prokurátor ÚŠP: Môžem povedať, že zadržiavať nebudeme

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár označil rokovanie i otázky poslancov za korektné. Uvedomuje si, že do kauzy je vnášaný politický rozmer. Poukázal na to, že Ficov život je spojený s politikou a situáciu využívajú i jeho politický oponenti. „My s tým nemáme nič spoločné. Nevyužívame to, ani to nezneužívame. Nemôžeme to ani nijako ovplyvniť,“ podotkol. Odmieta, že by prokurátor a vyšetrovateľ nesledovali legitímne ciele.

Na margo ďalšieho procesné postupu Masár uviedol, že ak dostanú súhlas NR SR, rýchlo podajú návrh sudcovi pre prípravné konanie na vzatie do väzby a ten rozhodne. „Môžem povedať, že zadržiavať nebudeme,“ uviedol. Závisieť podľa neho bude pri rozhodovaní sudcu aj od dôkaznej situácie. Nepovedal, či sa ešte posilní. Kolúzna väzba je podľa neho potrebná na obmedzenú dobu, v ktorej treba vykonať výsluchy niektorých osôb. Tie sú naplánované zatiaľ do konca mája.

Šipoš: Možno ešte budeme mať poradu pred hlasovaním

Na rokovaní výboru sa zúčastnili aj poslanci, ktorí nie sú jeho členmi. György Gyimesi (OĽANO) skonštatoval, že prokurátorove vyjadrenia neboli dostatočné. Pozdávala sa mu aj argumentácia obhajcu. Nateraz nevie, ako bude v pléne hlasovať, všetko si chce ešte preštudovať.

Šeliga je presvedčený, že nejde o účelové stíhanie. Vylučuje, že by niekto z koalície ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš uviedol, že možno ešte budú mať v klube poradu pred hlasovaním. Očakáva dlhú diskusiu v pléne. „Nesmieme brániť spravodlivosti, musíme byť spravodliví ku všetkým,“ poznamenal.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga je presvedčený, že nejde o účelové stíhanie. Vylučuje, že by niekto z koalície ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní.

V prípade sú obvinení aj Norbert Bödör a Tibor Gašpar

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

V prípade sú obvinení aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar. Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
  2. Fico šokuje
  3. Ktorý z našich politikov je väčší populista?
  4. Kam sa chodia radiť Šimečka s Hojsíkom? Radačovský upozorňuje na to, ako naši liberálni europoslanci žalovali v Bruseli.
  5. Naď je najväčší konšpirátor
  6. Šimpanz so samopalom, ktorého mal Baránek na mysli.
  7. Uvrhli štát do krízy?

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Andrejuvová z OĽANO: Vydávame súhlas na vzatie poslanca Fica do väzby! Tu sú reakcie

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie