tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Igor Matovič medzi novinármi. Foto: Kollar Peter /shutterstock

Vzbura v OĽANO? Deväť poslancov sa postavilo Matovičovi! Expremiér sa ospravedlnil „poctivým“ novinárom

Bývalý redaktor RTVS, súčasný poslanec OĽANO a šéf parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský bol donedávna jediným poslancom najsilnejšieho vládneho hnutia, ktorý najhlasnejšie kritizoval Igora Matoviča. Tvrdo sa totiž minulý týždeň ohradil voči tvrdeniam ministra financií, ktorý prirovnal niektorých novinárov a komentátorov k novinárom, ktorí za čias nemeckého diktátora a nacistu Adolfa Hitlera písali prorežimné články. Už to však neplatí, že Čekovský je jediným kritikom svojho straníckeho šéfa. Našiel si v OĽANO osem spojencov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava poslanci OĽANO Anna Záborská a Richard Vašečka.
  2. Andrej Stančík pred budovou Generálnej prokuratúry SR.
  3. Igor Matovič, predseda OĽANO
  4. Predseda OĽANO Igor Matovič
  5. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO).
  6. Richard Sulík a Igor Matovič ešte ako priatelia
  7. Poslanec parlamentu Tomáš Taraba (nezaradený).
  8. Zľava Robert Fico (SMER-SD) a Richard Sulík (SaS).

„Deviati poslanci OĽANO vyzývajú Igora Matoviča, aby vzal na vedomie vážnosť ohrozenia Slovenska a navrhol dohodu, akou sa v parlamente obnoví stabilná väčšina zložená z demokratických poslancov. Zároveň sa ospravedlnili za Matovičove útoky na novinárov,“ informoval v pondelok Denník N.

Web pripojil celé stanovisko zákonodarcov najsilnejšieho vládneho hnutia, prinášame ho v podobe, v akej ho zverejnil.

Stanovisko „deviatky“ z OĽANO

„Ako demokratickí poslanci NR SR cítime povinnosť postaviť sa proti rozvratu medzi politikmi z demokratického tábora. Tento rozvrat vyvolaný osobným sporom dvoch politikov ohrozuje naplnenie programového vyhlásenia vlády a aj našich poslaneckých sľubov.

Nepredlžujme politickú nestabilitu parlamentu ani o deň, pretože Slovensko znáša ťažké hospodárske dôsledky pandémie a aj dôsledky Putinovej vojny proti Ukrajine sprevádzanej hybridnou vojnou proti Slovensku a energetickou krízou.

Nesúhlasíme so stupňovaním agresivity medzi demokratmi – a to ani zo strany OĽaNO, a preto sa nezúčastníme hlasovania o návrhu strany SaS na odvolanie Igora Matoviča.

Vyzývame ho, aby vzal na vedomie vážnosť ohrozenia Slovenska a ako víťaz volieb 2020 navrhol takú novú dohodu demokratických síl, ktorou sa v NR SR obnoví stabilná väčšina zložená z demokratických poslancov.

Nepredlžujme politickú nestabilitu parlamentu ani o deň, pretože Slovensko znáša ťažké hospodárske dôsledky pandémie a aj dôsledky Putinovej vojny proti Ukrajine sprevádzanej hybridnou vojnou proti Slovensku a energetickou krízou.

Pred nami je zima, v ktorej môžu ruské vojnové zámery (vrátane použitia jadrovej zbrane) ohroziť všetkých občanov Slovenskej republiky. Teraz nie je správna chvíľa, aby politici kládli na prvé miesto osobné záujmy a spory. Ani aby sa ich agresívna rétorika prenášala už aj na novinárov, ako to počujeme aj od Igora Matoviča.

Sme presvedčení, že ak novinári politikov kritizujú, demokratickí politici majú reagovať argumentami a nie démonizovaním novinárov.

Nesúhlasíme s tým a ospravedlňujeme sa predovšetkým rodičom a pozostalým po zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi, ako aj všetkým poctivým novinárom, ktorých sa oprávnene dotkli jeho výroky.

Sme presvedčení, že ak novinári politikov kritizujú, demokratickí politici majú reagovať argumentami a nie démonizovaním novinárov. Novinári nie sú ohrozením, ale súčasťou demokracie, čo sa potvrdilo v každom z krízových momentov jej budovania na Slovensku: od nadobudnutia slobody až po tragickú vraždu novinára Jána Kuciaka. Bol obeťou zvrhlej politiky, podobne ako Martina Kušnírová alebo Róbert Remiáš.

Tieto obete zaväzujú každého demokrata, aby nedával na prvé miesto osobný záujem. Iba tak môžeme náš unesený štát vrátiť občanom, ako sme to sľúbili vo voľbách 2020.“

Pod výzvou sú podpísaní: Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik.

Matovič pozval novinárov k okrúhlemu stolu

Matovič sa pondelok krátko pred tým, ako výzvu jeho poslancov zverejnil Denník N, novinárom skutočne ospravedlnil. Nie však všetkým. „Komu sa však ospravedlňovať nemienim sú tí, pri ktorých som trafil klinček po hlavičke. Ľuďom, ktorí sa za status novinára len skrývajú, hoci nezvládajú abecedu svojho poslania. Nedokážu pravdu hľadať, nedokážu ju spravovať a nedokážu ju nezaujato posunúť ďalej k čitateľom a divákom. Títo ľudia novinárskemu stavu veľmi ubližujú a čudujem sa, že si s nimi poctiví novinári nevedia urobiť poriadky,“ odkázal.

Vzápätí svoje myšlienky ešte takpovediac vycibril: „Tak ako lekár musí poznať ľudské telo, mäsiar sviňu, novinár musí poznať pravdu a ju chrániť. Ak to nedokáže, robí hanbu a nemala by ho chrániť falošná kolegialita. Pre demokraciu sú funkčné a objektívne médiá baštou v boji voči hoaxom a hlúpostiam zo sociálnych sietí. Preto som túto vážnu celospoločenskú tému vo verejnom záujme otvoril, áno bágrom, lebo sa nechcem viac pozerať na Slovensko na samom konci rebríčka dôvery v klasické médiá.“

Zdroj: fb/igor.matovic.7

Už zajtrajšok ukáže, či Matoviča hlasovanie v parlamente napokon katapultuje z ministerskej stoličky, alebo nie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vzbura v OĽANO? Deväť poslancov sa postavilo Matovičovi! Expremiér sa ospravedlnil „poctivým“ novinárom

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku