eReport.sk
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie. Foto: tasr

Vyšetruje polícia Žilinku? Hamranovi nebolo príliš do reči: To je špekulatívna otázka!

Zjavne sa necítil vo svojej koži! Policajný šéf Štefan Hamran skutočne nebol dnes v komfortnej situácii, keď pred novinármi reagoval na včerajšie šokujúce vyhlásenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku o tom, že sa okolo neho motajú osoby, ktoré sa legitimizujú ako príslušníci NAKA. Najmocnejšiemu mužovi polície nebolo príliš do reči a každú chvíľu chcel tlačovku ukončiť.

Policajný prezident Štefan Hamran sa v stredu nechcel detailne vyjadrovať k možnému monitorovaniu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktoré naznačil samotný Žilinka. Na otázku, či šéfa prokuratúry vyšetruje polícia, povedal, že polícia tieto informácie zatiaľ oficiálne nepotvrdila.  „K tejto téme sa nebudem detailne…. Predpokladám, že má na to určité postupy, prostredníctvom ktorých môže preveriť určité skutočnosti, ktoré sa mu nepozdávajú. A ja by som to ďalej ani nechcel komentovať,“ neochotne vyšlo z Hamrana.

Hamran: Jeho osobné pocity ja nemienim komentovať

Ak je problémom to, že z práce idem rovno k rodine domov a späť, tak sa ospravedlňujem. Ale zároveň si kladiem otázku, či ďalej má význam a či vôbec chcem byť súčasťou tejto krajiny krivých zrkadiel,“ aj toto povedal Žilinka počas svojej včerajšej tlačovky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  2. Jedna z troch variant, ako má vyzerať vozidlo slovenskej polície.
  3. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému - Reakcia na medializované informácie 16. mája 2022 v Bratislave.
  4. polícia, NAKA, zásah
  5. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
  6. Vicepremiérka SR a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).
  7. Maroš Žilinka
  8. Na kombosnímke zľava Maroš Žilinka a Marián Leško.

A čo na to Hamran? „Tak, niekedy mám aj ja taký pocit, ale tak prebral som aj ja tú svoju funkciu s nejakými predsavzatiami a snažím sa ich presadzovať a vedel som, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. A predpokladám, že sa s tým stotožnil aj pán generálny prokurátor, že nie je to také jednoduché. Tak, ale jeho osobné pocity ja nemienim komentovať. Ja to tiež nemám jednoduché a snažím sa tie veci posúvať dopredu, tak, ako som si predsavzal vtedy, keď som tú funkciu prevzal,“ obrátil Hamran radšej pozornosť na svoju náročnú funkciu a s ňou súvisiaci „ťažký kríž“, ktorý on, ako prezident Policajného zboru SR, so sebou nesie.

Nepovedal, že Žilinka si vymýšľa

Pri novinárskej otázke, či by nebolo správne povedať k vyjadreniam Žilinku viac, ak ho naozaj rieši polícia (veď mali sme tu predsa už prípad Dobroslav Trnku), Hamran vyhlásil, že polícia nič také zatiaľ nepotvrdila. Na ďalšiu novinársku otázku, či teda je, alebo nie je pravdou, že Žilinku vyšetruje polícia, policajný šéf zopakoval. „Zatiaľ polícia tieto informácie nepotvrdila.“ Na ďalšiu otázku, či vyšetrovanie Žilinku môže byť v operatívnej rovine (teda médiá nie sú informované), Hamran riekol: „To je špekulatívna otázka.“

„Ak sa niekto domnieva v tejto krajine, že postupy niektorých orgánov sú v rozpore zo zákonom, štát má mechanizmy, aby sa s tým vysporiadal. Generálnemu prokurátorovi nič nebráni v tom, aby vykonal kroky smerujúce k tomu, aby dostal odpovede na svoje otázky,“ upozornil Hamran.

Chytil sa slovíčka preukaz

Osoby, ktoré sa snažili vyzvedať okolo generálneho prokurátora, sa podľa Žilinku preukazovali preukazmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Ako podotkol, netvrdí, že skutočne išlo o policajtov. Hamranovi toto slovičkárenie zjavne prišlo vhod. „Príslušníci NAKA nemajú špeciálny preukaz, používajú preukaz príslušníka Policajného zboru alebo odznak kriminálnej polície,“ vysvetlil zrejme s úmyslom, aby spochybnil, ako sám povedal „osobné pocity“ šéfa prokurátorov.

Hamran nepovedal nič ani k tomu, či má, alebo nemá informácie o tom, že operatívci NAKA boli, či neboli na Úrade generálnej prokuratúry SR: „K tomu sa nebudem vyjadrovať.“

O falošných príslušníkoch NAKA

Reč sa v závere zvrtla na falošných príslušníkov NAKA, ktorí vylákali od občanov takmer 200-tisíc eur, ale ani to neviedlo k tomu, aby bol Hamran v súvislosti reakciami na včerajšie vyhlásenia Žilinku zdieľnejší. Iba uviedol, že áno zadržali osoby, ktoré o sebe vyhlasovali, že sú z NAKA. Títo zlodejíčkovia však pravdepodobne nemajú nič spoločné s kauzou, ktorú otvoril Žilinka.

Generálny prokurátor v utorok odmietol snahy o plošné monitorovanie jeho kontaktov, stykov a návštev, ktoré prijíma vo svojom úrade. Považuje za neprípustné, aby niekto u zamestnancov prokuratúry zisťoval, s kým sa stretáva. Ako zdôraznil, každá jedna návšteva je prísne evidovaná. Skonštatoval, že ak existuje podozrenie na konkrétny protiprávny čin, protiprávny skutok, nech sa zákonným spôsobom objasní.

VIDEO Generálny prokurátor odmieta snahy monitorovať jeho kontakty a návštevy

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vyšetruje polícia Žilinku? Hamranovi nebolo príliš do reči: To je špekulatívna otázka!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti