tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Peter Kažimír, foto: tasr

VIDEO Exsmerákovi Kažimírovi zrušili obvinenie, výpoveď kajúcnika bola jediným dôkazom!

AKTUALIZOVANÉPrvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera zrušil obvinenie z prečinu podplácania bývalému ministrovi financií a guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi. Vedenie Generálnej prokuratúry (GP) SR o tom informovalo na utorkovej tlačovej konferencii. Vo veci má opäť konať a rozhodnúť špeciálna prokuratúra.

VIDEO Maroš Žilinka: Guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi sme zrušili obvinenie

Kandera upozornil, že obvinenie vzniesli iba na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného, bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho. Poukázal na zásadné rozpory v jeho výpovediach, ktoré sa podľa neho týkajú „nie bezvýznamných“ skutočností vrátane toho, kedy sa skutok stal. Na vznesenie obvinenia podľa neho neboli splnené zákonné podmienky.

Kandera použil paragraf 363

Na jeho zrušenie využil postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Kandera upozornil, že obvinenie vzniesli iba na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného, bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho. Poukázal na zásadné rozpory v jeho výpovediach, ktoré sa podľa neho týkajú „nie bezvýznamných“ skutočností vrátane toho, kedy sa skutok stal. Na vznesenie obvinenia podľa neho neboli splnené zákonné podmienky. Na jeho zrušenie využil postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku.

Generálna prokurátora použila v prípade exministra paragraf 363. – Foto: tasr

Kažimír bol obvinený z korupcie

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvinil Kažimíra vlani v októbri z prečinu podplácania, ten následne podal voči obvineniu sťažnosť. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ju koncom roka 2021 zamietol. V odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby.

Bude vás zaujímať:

  1. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel
  2. Prokurátor Ján Šanta.
  3. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  4. Maroš Žilinka
  5. Ľudovít Makó, jeden z najkľúčovejších kajúcnikov na Slovensku.
  6. Na kombosnímke zľava Maroš Žilinka a Marián Leško.

Kažimír označil obvinenie za nespravodlivé. Po jeho vznesení avizoval, že chce očistiť svoje meno. „Uznesenie špeciálneho prokurátora, chybné konanie, ktoré mu predchádzalo, ako aj uznesenie prokuratúra Úradu špeciálnej prokuratúry, boli zrušené a prokurátorovi ÚŠP bolo prikázané, aby vo veci znovu konal a rozhodol,“ zhrnul Kandera. Poukázal na to, že trestné stíhanie založené na výpovediach jediného, tzv. korunného svedka, poskytujúceho pomoc pri odhaľovaní trestnej činnosti výmenou za beztrestnosť alebo iné výhody, vyžaduje od konajúcich orgánov osobitnú obozretnosť. „A to najmä z pohľadu, či výpovede takejto osoby sú konzistentné a či sú podporované inými, vo veci vykonanými objektívnymi dôkazmi,“ povedal Kandera.

V Kažimírovom prípade to podľa neho nebolo naplnené. Zdôraznil, že nedostatky akéhokoľvek svedka v pamäťovej stope nemožno pripísať na ťarchu obvineného.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ju koncom roka 2021 zamietol. V odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby. Kažimír označil obvinenie za nespravodlivé. Po jeho vznesení avizoval, že chce očistiť svoje meno.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Exsmerákovi Kažimírovi zrušili obvinenie, výpoveď kajúcnika bola jediným dôkazom!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku