eReport.sk
Na kombosnímke zľava Veronika Remišová a Maroš Žilinka. Foto: tasr

Remišová posmešne až pohŕdavo na adresu Žilinku: Zbytočne sa strápňuje!

Generálny prokurátor Maroš Žilinka má výhrady k pozývaniu špeciálneho prokurátora na parlamentné výbory. Hovorí o neprípustnom zásahu do ústavného postavenia generálneho prokurátora a porušovaní zákona.

Žilinka predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) na pondelkovom rokovaní požiadal o prijatie opatrení, ktoré majú tomu zabrániť. Kollár uznal Žilinkove argumenty, tému chce otvoriť na grémiu i koaličnej rade, upozorní aj šéfov výborov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel
  2. Veronika Remišová počas konferencie Globsec Bratislava Forum 2022.
  3. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
  4. Na kombosnímke zľava Richard Takáč (Smer-SD) a Veronika Remišová (Za ľudí) v štúdiu RTVS.
  5. Prokurátor Ján Šanta.
  6. Úspechy pani Remišovej
  7. Vicepremiérka SR a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).
  8. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  9. Generálny prokurátor SR reaguje

„Výbory NR SR si môžu pozývať na svoje schôdze generálneho prokurátora SR, nie však špeciálneho prokurátora či iného prokurátora,“ upozornil Žilinka koncom mája Kollára v liste, v ktorom ho zároveň požiadal o stretnutie. Doplnil, že generálny prokurátor sa môže dať na výbore zastupovať, ak s tým výbor súhlasí.

Kollár: Nemôžeme obchádzať zákon

Predseda parlamentu dal Žilinkovi za pravdu. „Túto tému budem preberať na grémiu pred júnovou schôdzou, otvorím to aj na koaličnej rade a upozorním predsedov výborov,“ deklaroval po stretnutí. Ako skonštatoval, ak chcú šéfovia výborov pozvať špeciálneho prokurátora, musia informovať a požiadať o to generálneho prokurátora, ktorý môže dať splnomocnenie na zastupovanie prokuratúry. „Nemôžeme obchádzať rokovací poriadok, nemôžeme obchádzať zákon,“ zdôraznil.

Lipšic pozvanie dostával bez Žilinkovho súhlasu

Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica prizvali napríklad na ústavnoprávny výbor v súvislosti s Mečiarovými amnestiami, poukázal Žilinka. Podotkol, že vec nie je v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Namietal tiež pozvanie Lipšica na brannobezpečnostný výbor k zásahu polície na okresnom súde. Pozvanie a účasť špeciálneho prokurátora na danom výbore je podľa neho v rozpore so zákonom a ústavným postavením a zodpovednosťou generálneho prokurátora SR. V oboch prípad mal Lipšic dostať pozvanie bez Žilinkovho súhlasu či vedomia.

GALÉRIA – Foto: fb/mžilinka

Remišová: On sa zodpovedá poslancom

Žilnkovu požiadavku na Kollára stihla ešte v pondelok v nočných hodinách komentovať ministerka informatizácie a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí). Šéfka najmenšej parlamentnej strany sa na adresu generálneho prokurátora vyjadrila posmešne až pohŕdavo. Vlastne jej jednovetná reakcia vyznieva z jej strany aj tak trochu povýšenecky. To, však možno preto, lebo rada neustále pripomína, že ona vo voľbe generálneho prokurátora v parlamente za Žilinku nehlasovala. A zároveň rada vyčíta koaličnej väčšine, že mu hlas dali.

Žilinka chce zakázať poslancom, aby si do parlamentu pozývali Lipšica. Zbytočne sa strápňuje, on sa zodpovedá poslancom, nie naopak,“ napísala Remišová.

Zdroj: fb/remisova.veronika

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišová posmešne až pohŕdavo na adresu Žilinku: Zbytočne sa strápňuje!

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php