eReport.sk
Zákon očisty
generálny prokurátor Maroš Žilinka, foto:tasr

VIDEO Žilinka ostro kritizuje vládnych politikov: Neustále iba traumatizujete spoločnosť!


Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepovažuje za správne „traumatizovanie spoločnosti“ témou paragrafu 363 Trestného poriadku. Ústavní činitelia podľa jeho slov spochybňujú rozhodnutia generálneho prokurátora bez znalosti spisu. Premiér Eduard Heger (OĽANO) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa opakovane vyslovili za zmenu znenia tohto paragrafu.

 „Ak predstavitelia vládnych strán považujú popri riešení ekonomických, sociálnych, zdravotných či iných problémov občanov Slovenska práve zmenu ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku za prioritnú, na vykonanie z ich pohľadu potrebných legislatívnych zmien či úprav v Národnej rade SR disponujú deklarovanou ústavnou väčšinou 90 hlasov poslancov,“ povedal Žilinka na sociálnej sieti

Ak však reálne takou podporou na vykonanie zmien nedisponujú, nie je podľa mňa správne spoločnosť zneisťovať spochybňovaním tohto paragrafu

Maroš Žilinka

Poukázal na to, že je potrebné rešpektovať rozhodnutia vydané na základe súčasnej právnej úpravy, ktorá generálnemu prokurátorovi ukladá povinnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Kolíková trvá na zmenách

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že je namieste toto ustanovenie zmeniť. „Programové vyhlásenie vlády je v tom jednoznačné. Má smerovať k zúženiu tohto oprávnenia generálneho prokurátora,“ vyhlásila v piatok (10. 6.).

Foto: fb/maroszilinka

O možných zmenách v znení tohto paragrafu chce premiér Eduard Heger (OĽANO) ďalej rokovať s hnutím Sme rodina.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
  2. Vicepremiérka SR a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).
  3. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  4. Eduard Heger
  5. Slovenský premiér Eduard Heger
  6. Žilinka reaguje na Hegerove útoky

„Žiaľ, Sme rodina aktuálny stav vyhovuje, zmenu paragrafu 363 vetuje, preto sa koalícia v týchto diskusiách nepohla,“ skonštatoval ešte skôr šéf vládneho kabinetu. Podotkol, že občania cítia reálnu hrozbu zneužívania tohto paragrafu na úkor spravodlivosti.

Tlačová konferencia Generálnej prokuratúry k prípadu Petra Kažimíra:

Zdroj: video:yt/eReport

Ústavní činitelia tak reagovali po tom, čo v pondelok (6. 6.) Žilinkov prvý námestník Jozef Kandera v mene generálneho prokurátora zrušil obvinenie bývalého ministra financií a súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra z prečinu podplácania, keďže zistil porušenie zákona v jeho neprospech.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Žilinka ostro kritizuje vládnych politikov: Neustále iba traumatizujete spoločnosť!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne