eReport.sk
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Bezpečnostný analytik Radovan Bránik. Reprofoto: rtvs

VIDEO Účelový ťah Kyjeva? Analytik Bránik vysvetlil, čo mu na zozname nepriateľov Ukrajiny nesedí!

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik pre verejnoprávnu televíziu uviedol, že takzvaná čierna listina nepriateľov Ukrajiny sa mu nepozdáva. Konkrétne uviedol, že ju nepovažuje za úplne objektívnu, pretože sa napríklad, ako tvrdí, nedozvedel jasné kritériá na základe ktorých na zoznam zaradili mená konkrétnych politikov či iných verejne známych osôb. Pripomíname, že na tzv. ukrajinskom „black liste“ sa ocitol aj trojnásobný slovenský expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Robert Fico. (Smer-SD).
 2. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
 3. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
 4. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.
 5. Viktor Orbán.
 6. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
 7. rusko cvičenie
 8. Zababušené dieťa, zima
 9. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
 10. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
 11. Zľava Robert Kaliňák, Robert Fico, Marek Para a Tibor Gašpar na spoločnej tlačovke.
 12. Robert Fico na snímke z videa.
 13. Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová Greenfieldová na snímke z roku 2021.
 14. Na ilustračnej snímke pracovník Gazpromu.
 15. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Diplomati, sociológovia, bývalí vysokopostavení vojaci, zahraniční politici, ako napríklad líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová a Robert Fico. Predseda Smeru bol spolu s týmito osobami označený za šíriteľa proruskej propagandy. Okrem jeho mena sú na zozname uvedené aj výroky, za ktoré ho Ukrajina považuje za nepriateľa,“ uviedla RTVS v úvode svojej utorkovej reportáže vo večerných spravách.

Verejnoprávne médium následne citovalo aj konkrétne tri výroky, ktoré Fico v súvislosti s vojnou na Ukrajine povedal:

 • „Ukrajina na rozdiel od Ruska nedodržiava Minské dohody.“
 • „Rusko nemôže niesť zodpovednosť za ukrajinský konflikt.“
 • „Západ by mal zrušiť sankcie voči Rusku.“

„Ako pozorujem kreovanie toho materiálu, tak je za ním expertíza, je za ním naozaj, že pomerne rozsiahle skúmanie celkovej činnosti toho človeka, čiže vybrali nejaké konkrétne tri vyhlásenia. Ale, samozrejme, ak niekto sa trikrát nevhodne vyjadrí na adresu Ukrajiny, neocitne sa na takomto zozname. Musí to byť človek, ktorý dlhodobo zastáva proruské, alebo teda protiukrajinské postoje,“ komentoval zaradenie Fica na čierny zoznam bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

Mať iný názor ako Zelenskyj, znamená byť zločincom?

RTVS zároveň pripomenula aj slová Fica, ktorý v utorok reagoval na fakt, že sa oficiálne ocitol medzi nepriateľmi Ukrajiny. V tejto súvislosti prinášame presné a plné znenie reakcie šéfa Smeru, ktorý ho zverejnil na sociálnej sieti: „Ukrajinský úrad pre dezinformácie ma vyhlásil za dezinformátora, lebo mám na rozdiel od slovenskej vlády iný názor na vojnu na Ukrajine. Presnejšie povedané, každý, kto má iný názor ako ukrajinský prezident, je zločinec. Taká je liberálna demokracia, aj na Slovensku. Keď máte iný názor, najskôr sa Vás snažia umlčať mediálne a kompromitovať, keď to nefunguje, tak Vás zatvoria. Na Ukrajine je vojna medzi USA a Ruskom a Ukrajina je pod absolútnou kontrolou USA. O tejto vojne Ukrajina, USA, Rusko, EÚ a osobitne slovenské médiá a vládni politici povedali toľko nepravdivých informácií, že z nej z pohľadu objektivity urobili jednu z najnedôveryhodnejších svetových udalostí. Nie som ani na strane USA, ani na Ukrajiny, či Ruska, som na strane Slovenska, zdravého rozumu a pravdy.“

Bránikovi na zozname chýbajú politici Orbánovej vlády

V reportáži opäť dostal priestor Bránik, ktorý priznal, že s ukrajinským čiernym zoznam nie je úplne stotožnený. Tvrdí totiž, že z jeho pohľadu má nedostatky a zároveň konštatoval, že Fico podľa neho na zoznam patrí. „Problém toho zoznamu, ako ho vnímam je, že nie sú úplne zrejmé tie kritériá a nemyslím si, že sú dostatočne objektívne na jeho zostavovanie a hlavne je teda veľmi nekompletný. Lebo, ak je tam, myslím, že oprávnene Robert Fico, tak mi tam napríklad nesmierne chýbajú aj niektorí politici Maďarska, ktorí sú dokonca momentálne pri moci,“ nazdáva sa Bránik, ktorý očakáva, že ukrajinské centrum proti dezinformáciám čoskoro zverejní kritériá, na základe ktorých zoznam vytvorilo. A očakáva aj to, že zoznam sa rozšíri.

Z jeho rétoriky vyplýva, že zoznam by mal zahŕňať minimálne aj predsedu vlády Maďarskej republiky Viktora Orbána či šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjartóa, ktorý sa minulý týždeň stretol v Moskve s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ďalšími predstaviteľmi kabinetu Vladimira Putina.

Lenč: Môže to byť pre Fica reputačným problémom

Na fakt, že sa na zozname nepriateľov Ukrajiny ocitol aj opozičný poslanec Fico, dostal v RTVS možnosť reagovať aj politológ Jozef Lenč. „Rozhodne to môže byť reputačným problémom pre Roberta Fica, ak by sa v budúcnosti uchádzal o nejakú pozíciu reprezentujúcu Slovenskú republiku. Či už na úrovni zákonodárnej, alebo výkonnej moci,“ uviedol na adresu šéfa Smeru-SD známy expert na politické reálie na Slovensku.

VIDEO Celá reportáž RTVS o zozname nepriateľov Ukrajiny

Zdroj: rtvs

Chce Kyjev účelovo ovplyvňovať občanov Slovenska?

V súvislosti s ukrajinským „black listom“ vyvstáva legitímna otázka, či kyjevské dezinformačné centrum nezverejnilo informácie unáhlene a teda skôr, ako by mala ukrajinská strana dostatok relevantných informácií. Preto je na mieste sa legitímne pýtať, či náhodou nešlo len o unáhlenú aktivitu, za ktorou bola iba účelová motivácia. Ak totiž naozaj majú platiť slová Bránika, že kritériá pre zaradenie osôb do spomínaného zoznamu nie sú úplne zrejmé a jasné, je na mieste klásť otázku, prečo sa ukrajinský úrad rozhodol zoznam zverejniť a v tejto súvislosti sa vážne zamyslieť nad tým, či nešlo zo strany Kyjeva o účelový krok, ktorým sa takto vláda Ukrajiny snaží ovplyvňovať verejnú mienku občanov v krajinách, od vlád ktorých opakovane žiada vojenskú, ale aj finančnú podporu.

Fico varoval: Čakajú nás krušné chvíle

Fico vo svojom obsiahlom utorkovom statuse pripomenul aj to, že sa konala mimoriadna Rada EÚ pre energetiku, na ktorej si členské štáty schválili dobrovoľné znižovanie spotreby plynu v Únii o 15 percent na najbližších osem mesiacov s tým, že za určitých podmienok sa dobrovoľnosť môže zmeniť na povinnosť. „Ide o jedno z najcitlivejších rozhodnutí EÚ v energetickej politike, ktoré môže mať fatálne dopady na ekonomiku a domácnosti. Členské štáty EÚ sa na dnešnú diskusiu a rozhodnutie vážne pripravovali, mnohé krajiny si vyrokovali vážne ústupky,“ konštatoval šéf Smeru a so zdvihnutým prstom dodal: „Slovensko je krajina s obrovským rozsahom plynofikácie a prístupom domácností k plynu. Čakajú nás krušné chvíle, lebo EÚ sa nechala zatiahnuť Spojenými štátmi a Veľkou Britániou do vojny medzi USA a Ruskom na Ukrajine a slovenská vláda je vo vojenskej podpore Ukrajiny ako odtrhnutá z reťaze.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Účelový ťah Kyjeva? Analytik Bránik vysvetlil, čo mu na zozname nepriateľov Ukrajiny nesedí!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti