eReport.sk
Na kombosnímke zľava Péter Szijjártó a Sergej Lavrov.
Na kombosnímke zľava Péter Szijjártó a Sergej Lavrov. Zdroj: fb/szijjarto.peter.official

VIDEO Maďari nezaháľajú! Szíjjartó rokoval s Lavrovom o ruskom plyne: Je to pre nás významné a dôležité!

Rusofóbna politika Washingtonu spôsobuje veľmi veľkú škodu pre pokračovanie rusko-maďarských vzťahov, vyhlásil vo štvrtok v Moskve šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov po schôdzke s maďarským ministrom vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti na základe videozáznamu zo spoločnej tlačovej konferencie ministrov, ktorý na svojom účte na Facebooku zverejnil Szijjártó.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. plyn, kohútik, koleso, zváranie
 2. Na snímke transparent s nápisom Spoločne za vyššie mzdy, aby práca za to stála.
 3. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
 4. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
 5. Napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom rastie
 6. Atómová elektráreň Paks na archívnej snímke.
 7. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
 8. brusel si berie pôžičky
 9. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.
 10. Viktor Orbán, predseda maďarskej vlády.
 11. Viktor Orbán.
 12. Potrebujeme mier!
 13. Orbán výrazne zmenil postoj
 14. Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí V4 v Bratislave 30. apríla 2019.
 15. Maďarský premiér Viktor Orbán
 16. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
 17. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Szijjártó  v Moskve rokoval tiež s ruským vicepremiérom pre energetiku Alexandrom Novakom a vicepremiérom pre priemysel a obchod Denisom Manturovom.

FOTO Lavrov a Szijjártó počas spoločnej schôdzky v Moskve

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Šéf maďarskej diplomacie na videu z rokovania Lavrovom poďakoval svojmu ruskému náprotivku za možnosť sa s ním stretnúť. „Predovšetkým chcem hovoriť o tom, ako by sme vedeli ešte lepšie zaistiť energetickú bezpečnosť v Maďarsku v nasledujúcich mesiacoch. Jednou z najdôležitejších oblastí spolupráce medzi oboma krajinami bola spolupráca v rámci energetiky. A v súčasnej európskej situácii je zabezpečenie Maďarska zemným plynom pre nás najvýznamnejšia a najdôležitejšia otázka,“ povedal vo videu Lavrovovi Szijjártó s tým, že sa chce dohodnúť na dodávkach ruského plynu pre Maďarsko nad rámec dlhodobých zmlúv.

Pripájame video z rokovania oboch politikov pre tých, ktorí ovládajú maďarský alebo ruský jazyk.

VIDEO Z rokovania medzi Péterom Szijjártóm a Sergejom Lavrovom v Moskve

Hovorca maďarského rezortu diplomacie Máté Paczolay dnes pred stretnutím Szijjártóa v Moskve v pripomenul, že maďarská vláda rozhodla o nákupe takmer 700 miliónov kubických metrov zemného plynu nad rámec existujúcich dlhodobých zmlúv.

Splnením uvedenej úlohy podľa slov hovorcu poveril kabinet Szijjártóa, ktorý za tým účelom vycestoval vo štvrtok do ruskej metropoly. Ministri zahraničných vecí Maďarska a Ruska mali popoludní spoločnú tlačovú konferenciu (v závere textu pripájame záznam z celej tlačovky v maďarskom jazyku).

Lavrov: Mali by sa vzdať vymyslených konšpirácií

„Sankcie by chceli ďalej rozširovať bez toho, aby domysleli následky sankcií na tých, ktorí ich zavádzajú. Nemáme záujem na tom, aby takéto záležitosti narúšali naše vzťahy. Budeme hľadať, a nájdeme možnosti, vďaka ktorým aj napriek takýmto pokusom o trestanie, budeme môcť pokračovať vo vzájomnej spolupráci,“ podčiarkol spoločnej tlačovke Lavrov.

Ruský minister podotkol, že Spojené štáty, Európsku úniu a viaceré európske hlavné mestá vníma Moskva ako zaujaté, avšak príde čas, že ich pohľad sa zmení. „Mali by sa vzdať vymyslených konšpirácií a mali by sa zaoberať riešením svojich európskych problémov,“ zdôraznil Lavrov. Vyzdvihol tiež úzku spoluprácu Ruska a Maďarska napríklad v Organizácii spojených národov (OSN) či v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), kde obe krajiny zohľadňujú svoje národné záujmy.

Moskva zváži žiadosť vlády Viktora Orbána

Moskva zváži žiadosť maďarskej vlády na dodávku takmer 700 miliónov kubických metrov zemného plynu nad rámec existujúcich dlhodobých zmlúv, povedal Lavrov. Potvrdil záujem Ruska i Maďarska na projekte juhomaďarskej atómovej elektrárne Paks 2, ktorý podľa jeho vyjadrenia vnímajú obe strany ako strategický projekt.

Napriek všetkým okolnostiam chce vláda v Budapešti zabezpečiť, aby sa v Maďarsku nikto nedostal do nedôstojnej či zraniteľnej situácie, aby bolo dostatok plynu pre každého občana a pre každý podnik, zdôvodnil maďarský minister žiadosť o dodávky plynu nad dohodnuté množstvo. Šéf maďarskej diplomacie pripomenul, že už v októbri začína vykurovacia sezóna, preto vláda Orbána musí konať, či sa to niekomu páči alebo nie.

„Prosíme každého, aby urobil všetko pre to, aby sa vojna čo najskôr skončila, a aby čo najskôr bol mier,“ povedal Szijjártó, ktorý sa prihovoril za prímerie a za mierové rokovania.

VIDEO Szijjártó a Lavrov počas spoločnej tlačovej besedy v Moskve

Zdroj: fb/szijjarto.peter.official


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Maďari nezaháľajú! Szíjjartó rokoval s Lavrovom o ruskom plyne: Je to pre nás významné a dôležité!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti