eReport.sk
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. Zdroj: fb/orbanviktor

Orbán pod paľbou kritiky reaguje: Sme jediní okrem Ukrajincov, ktorí dnes zomierame v tejto vojne!

Na minulotýždňovej 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad zo strany predstaviteľov maďarskej vlády nezazneli žiadne provokačné vyhlásenia týkajúce sa Rumunska. Bukurešť sa však nemôže stotožniť s názormi, ktoré v sobotu na uvedenom podujatí prezentoval predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. V rozhovore pre server Digi24 to v pondelok vyhlásil rumunský minister zahraničných vecí Bogdan Aurescu, informuje spravodajca TASR v Budapešti. Na početné kritické hlasy v súvislosti s vojnou na Ukrajine reagoval v pondelok večer premiér maďarskej vlády.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
 2. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
 3. Napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom rastie
 4. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
 5. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.
 6. Dotazník Zastavme Brusel Brusel nepotešil
 7. Na ilustračnej snímke čerpacia stanica s regulovanými cenami základných druhov benzínu a nafty v severomaďarskom Komárome.
 8. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
 9. Maďarský premiér Viktor Orbán
 10. Na kombosnímke zľava Péter Szijjártó a Sergej Lavrov.
 11. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

„My (Maďari) nie sme zmiešaná rasa, a nechceme sa miešanou rasou stať,“ vyhlásil okrem iného Orbán, ktorý varoval pred miešaním Európanov s Neeurópanmi.

Rumunský minister súhlasil s tvrdením moderátora

Šéf rumunskej diplomacie v rámci rozhovoru pre Digi24 súhlasil s tvrdením moderátora, že Orbán mal v uvedenom prejave provokačné vyjadrenia o Európskej únii a európskej solidarite, kritizoval sankcie voči Rusku a hodnoty Západu.

„Je to pravda, a je to smutné, že uprostred aktuálnej globálnej situácie, ktorá sa týka každého z nás, šíria takéto postoje z nášho územia. A to najmä preto, lebo tieto názory nie sú v súlade s našimi oficiálnymi názormi, preto nemôžeme súhlasiť. Prejav o rasách radšej ani nespomeniem, tie sú úplne neprijateľné,“ povedal Aurescu.

Orbána kritizoval aj hlavný maďarský rabín

Orbánove vyjadrenia podľa servera hang.hu vzbudili pohoršenie aj v Maďarsku. Po Zväze židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ) sa ozval aj hlavný rabín Maďarského židovského združenia EMIH Slomó Köves, ktorý slová o miešaní rás označil za „vyslovene nešťastné“.

MAZSIHISZ uviedol, že nerozumie časti premiérovho prejavu týkajúceho sa „miešania rás“. Orbánove slová sú podľa neho navyše v rozpore s praxou, ktorá doteraz poskytovala židovskej komunite (v Maďarsku) jedinečnú bezpečnosť, a to aj v európskom meradle, píše sa v dokumente zväzu.

Orbán kritikom: Vo vojne doteraz padlo 86 Maďarov!

Maďarský predseda vlády dnes večer opäť nechal odkaz na sociálnej sieti, v ktorom poukázal na hrôzy vojny, pričom pripomenul, že na každú vojnu sa dá pozerať rôznou optikou. „Na vojnu sa dá pozerať z mnohých rôznych uhlov pohľadu, ale primárnym aspektom všetkých vojen je fakt, že matky smútia za svojimi deťmi a deti strácajú rodičov. Tento prístup by mal mať prednosť pred všetkým ostatným, dokonca aj v politike,“ zdôraznil Viktor Orbán.

Zároveň všetkým svojim sledovateľom – svojim voličom aj tým, ktorí ho nevolili – zopakoval, čo je primárnou úlohou jeho vlády, na ktorej čele stojí. „Pre maďarskú vládu to znamená, že našou hlavnou povinnosťou je zabezpečiť, aby sa do takejto situácie nedostali maďarskí rodičia a maďarské deti. Sú krajiny, ktoré nás kritizujú, pretože si myslia, že nie sme dostatočne oddaní Ukrajincom. Sú ďaleko a poskytujú len finančnú alebo zbraňovú podporu. My, Maďari sme jediní okrem Ukrajincov, ktorí dnes zomierame v tejto vojne. Vo vojne doteraz padlo 86 Maďarov. Toto je veľmi odlišný uhol pohľadu. Len my Maďari sme preliali krv v tejto vojne, a tí, čo nás kritizujú, nie. Preto má Maďarsko ako susedná krajina právo povedať, že mier je jediným riešením na záchranu ľudských životov a že mier je aj jediným liekom na vojnovú infláciu a vojnovú hospodársku krízu,“ podčiarkol na Facebooku maďarský premiér.

Opäť bez cenzúry pripájame celý dnešný status Viktora Orbána v maďarskom jazyku:

Zdroj: fb/orbanviktor

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán pod paľbou kritiky reaguje: Sme jediní okrem Ukrajincov, ktorí dnes zomierame v tejto vojne!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti