eReport.sk
Boris Kollár.
Boris Kollár. Reprofoto: tv markíza

VIDEO On to tam chcel strčiť! Kollár ukázal na politika, ktorý je od začiatku za zrušenie paragrafu 363


Kto mal najväčší záujem na tom, aby bol záväzok, že sporný paragraf 363 Trestného poriadku a jeho preskúmanie má byť zapracované do programového vyhlásenia vlády (PVV) štvorkoalície? Je to ten istý politik, ktorý sa pred pár dňami vyjadril, že bol by najradšej, keby Maroš Žilinka vo funkcii skončil. Navyše ešte vlani v decembri chcel dať do Ústavy SR, že vláda má kontrolovať činnosť prokuratúry, ktorá by mala byť, mimochodom, nezávislá. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v nedeľu počas diskusie s Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) na dotyčného koaličného ukázal prstom zo štúdia TV Markíza. Ide o Alojza Baránika zo strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Keď niečo chcete, aby to tam bolo a nechcete to urobiť, tak tam dáme preskúmame, pozrieme sa, zhodnotíme a zvážime,

vysvetlil Boris Kollár postup pri tvorbe programového vyhlásenia vlády.

Paragraf 363 Trestného poriadku dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť trestné konanie, obvinenie v prípade, ak sa preukáže, že pri stíhaní či obvinení sa nepostupovalo v medziach zákona, teda že bol zákon porušený. Napriek tomu, že aj v minulosti generálni prokurátori využili tento paragraf o oslobodili tak obvinené osoby (informovali sme vás aj na príklade novinára Michala Havrana – pozn. red.) a žiadny politik z toho takpovediac nevyrábal kauzu. Až po prepustení a oslobodení exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského sa spustila na hlavu Žilinku obrovská kritika zo strany časti politikov aj médií.

„Toto bola agenda SaS“

Odrazu je na stole téma, že paragraf 363 treba zrušiť, respektíve minimálne upraviť, veď koaličný štvorlístok to deklaruje aj vo svojom PVV. Šéf hnutia Sme rodina však upozornil, že zrušenie paragrafu 363 odmieta a dostal sa aj do mierneho konfliktu s moderátorom Michalom Kovačičom, ktorý mu v tejto súvislosti PVV pripomenul.

Kollár však okamžite ukázal na Baránika a vysvetlil, že v PVV to je celé definované inak. „Toto bola agenda SaS. Pán Baránik to tam silou mocou chcel, keď sme zakladali túto vládu, strčiť. Zrušiť túto 363-ku. My sme boli už vtedy kategoricky proti tomuto. A vtedy tam bol ešte doktor Čižnár ako generálny prokurátor. Sme nevedeli, že tam (vo funkciách generálneho a špeciálneho prokurátora – pozn. red.) bude pán Žilinka a pán Lipšic,“ vysvetlil Kollár, kto za snahami zrušiť paragraf 363 stojí.

Alojz Baránik (SaS) s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom spokojný nie je. – Foto: tasr

Vzápätí Kollár rozmenil na drobné konkrétne okolnosti, za ktorých sa paragraf 363 dostal do PVV. „Aby bol pokoj. Keď niečo chcete, aby to tam bolo a nechcete to urobiť, tak tam dáme preskúmame, pozrieme sa, zhodnotíme a zvážime. Veľakrát sa to tam dostalo do tej koaličnej (zmluvy – pozn. red.), že zvážime, prehodnotíme, preskúmame. To je presne preto, že budeme sa tomu venovať, ale neznamená to, že sme si to dopredu odsúhlasili, že takto to bude. To znamená, že keď toto budú chcieť urobiť, musíme s tým súhlasiť. Keď s tým súhlasiť nebudeme, že sa nám to nebude páčiť, to znenie, ktoré pripravia, tak to budeme vetovať. Keď to urobia mimo nás, môžu to urobiť, ale potom už nemôžu rátať s našou podporou. A to je celé,“ zdôraznil šéf parlamentu.

Kollár tvrdí, že mu nejde o predčasné voľby

Podľa jeho slov ide o princíp fungovania v koalícii a odmieta, žeby išlo o zámienku, aby vyvolal predčasné voľby: „Pevne verím, že to koalícia tak preskúma (paragraf 363 – pozn. red.), že to bude pre nás akceptovateľné.“

VIDEO Boris Kollár: Toto bola agenda SaS. Pán Baránik to tam silou mocou chcel

Zdroj: fb/natelosmichalomkovacicomtvmarkiza

Mimochodom, saskár Baránik, dnes 67-ročný právnik a od roku 2016 poslanec parlamentu za stranu SaS ešte v decembri minulého roku navrhoval, aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády. V tom čase k navrhovaným zmenám v Ústave SR podal totiž pozmeňujúci návrh, ktorým by chcel riešiť novú definíciu prokuratúry.

„Rokovali sme o tom aj s pánom Baránikom. Máme výhrady. Verím, že si na koaličnej rade ujasníme postoj k tomuto pozmeňujúcemu návrhu,” reagoval vlani pre TASR na Baranikov návrh šéf klubu Sme rodina Peter Pčolinský. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
  2. Milan Krajniak (Sme rodina)
  3. Boris Kollár (Sme rodina)
  4. Maroš Žilinka.
  5. Peter Kremský (OĽANO).
  6. Zľava minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a poslanec NR SR Robert Fico.
  7. Zúfalí ľudia robia zúfalé činy
  8. Baránik chce "silou mocou" odobrať Žilinkovi zákonnú právomoc

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO On to tam chcel strčiť! Kollár ukázal na politika, ktorý je od začiatku za zrušenie paragrafu 363

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: