eReport.sk
Alojz Baránik (SaS) Foto: tasr

Baránik Žilinkovi: Opatrenia vždy možno kritizovať! Má právo vyjadriť sa k nim a konať

Pokiaľ vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, pri ktorých podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku úrad porušil zákon, nebudú zrušené, ostávajú platné a záväzné. Skonštatoval to poslanec Národnej rady (NR) SR Alojz Baránik (SaS) v reakcii na štvrtkové vyjadrenia Žilinku. Poukázal pritom aj na závažnú situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

„Keďže nepoznáme presné odôvodnenie predmetného vyjadrenia pána generálneho prokurátora, k jeho opodstatnenosti je pre nás ťažké sa vyjadriť. Pokiaľ predmetné vyhlášky neboli zrušené, musíme však v súlade so všeobecnými pravidlami vychádzať z toho, že tieto sú platné a záväzné. Ak teda nedôjde k ich zmene, vyjadrenia pána generálneho prokurátora na skutočnosti záväznosti takých vyhlášok nič nemenia,“ povedal Baránik.

Baránik hovorí o bezprecedentnej situácii

Pripomenul tiež, že vláda aj parlament čelia bezprecedentnej situácii v súvislosti s pandémiou. Opatrenia na jej riešenie podľa jeho slov vždy možno kritizovať. Dodal, že právo vyjadriť sa k nim, a prípadne konať v rozsahu podľa zákona, má aj generálny prokurátor.

Žilinka porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára

Generálny prokurátor vo štvrtok informoval, že ÚVZ porušil dvoma vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe. Porušenie vidí generálny prokurátor aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Baránik Žilinkovi: Opatrenia vždy možno kritizovať! Má právo vyjadriť sa k nim a konať

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti