eReport.sk
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.
Maroš Žilinka Foto: tasr

Hlas tvrdí, že Žilinka pochopil poslanie generálneho prokurátora. Ako reaguje OĽANO či Sme rodina?


Vyzývať zodpovedných na dôkladné zodpovedanie všetkých sporných otázok je na mieste, myslí si OĽANO. Reaguje tak na kritiku generálneho prokurátora Maroša Žilinku, podľa ktorého politici vytvárajú svojimi vyjadreniami tlak na rozhodnutia generálneho prokurátora. Sme rodina s vyjadrením šéfa prokurátorov súhlasí. Žilinku podporuje aj mimoparlamentná strana Hlas-SD, tvrdí, že pochopil poslanie generálneho prokurátora.

Sme rodina súhlasí s vyjadrením Žilinku. „Ak sa politik vyjadruje k rozhodnutiu GP bez toho, aby poznal dôvody rozhodnutia, tak to prispieva iba k rozoštvávaniu spoločnosti,“ skonštatovalo tlačové oddelenie hnutia.

OĽANO: Je dobrým právom každého vyjadriť svoj názor

„V demokratickej krajine je dobrým právom každého jedného občana vyjadriť svoj názor na konanie štátnej inštitúcie. O to viac, ak jej kontroverzné rozhodnutia v očiach verejnosti vzbudzujú vážne obavy a pohoršenie. Je preto absolútne na mieste vyzývať zodpovedných na dôkladné zodpovedanie všetkých sporných otázok,“ skonštatoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO s tým, že o to nevhodnejšie pôsobilo nevpustenie viacerých novinárov na tlačovú besedu prokuratúry. OĽANO to považuje za ďalší závažný signál netransparentného správania Generálnej prokuratúry (GP) SR.

Baránik zo SaS: Žilinka prehĺbil pochybnosti

Poslanec za SaS Alojz Baránik si myslí, že Žilinka svojou tlačovou besedou neprispel k zvýšeniu dôvery v právny štát, ale, naopak, prehĺbil pochybnosti. „Útoky na politikov či obmedzenie vpustiť niektorých novinárov na tlačovú besedu nás v tom len utvrdili,“ dodal.

Remišová: Reakciu politikov pokladám za adekvátnu

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová reagovala, že jej vyjadrenia nie sú osobnou záležitosťou voči Žilinkovi, ale ide o otázku potreby systémových zmien na prokuratúre, na ktorej sa koalícia zhodla. „Reakciu politikov pokladám za adekvátnu, rovnako ako adekvátne a so znepokojením reaguje aj odborná verejnosť, ale aj napríklad špeciálna prokuratúra,“ skonštatovala. Od šéfa prokurátorov by Remišová namiesto selektívneho vylučovania médií z tlačových konferencií očakávala komplexný návrh na dôslednú reformu prokuratúry.

Hlas sa plne stotožňuje s výrokom Žilinku

Hlas-SD hovorí, že Žilinka pochopil poslanie generálneho prokurátora, ktorým je dodržiavanie zákonnosti a práva, a nie „napĺňanie politického zadania vlády a jej prisluhovačov“. „Hlas sa plne stotožňuje s výrokom generálneho prokurátora, že relevantné a právne nespochybniteľné dôkazy nesmú byť nahrádzané účelovými výpoveďami takzvaných kajúcnikov, ktorých hlavným motívom je predovšetkým zachrániť si vlastnú kožu,“ skonštatovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Most-Híd: Tlačová konferencia nie je firemný večierok

Mimoparlamentný Most-Híd Žilinku kritizuje. Hovorkyňa Klára Magdeme uviedla, že dvere tlačovej miestnosti na GP pred novinármi zatvoriť nemôže. „Tlačová konferencia generálneho prokurátora nie je firemný večierok,“ dodala.

Žilinka odmieta, že by mal zariadiť zrušenie obvinenia bývalému šéfovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému. Skritizoval politikov, že ho z toho obviňujú. Zdôraznil, že sa nenechá nijakým spôsobom zastrašovať ani dotlačiť k rozhodnutiam politikmi, médiami ani nikým iným. Viacerí koaliční politici Žilinku vyzývali vysvetliť rozhodnutie GP SR o Pčolinskom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mária Kolíková (Za ľudí).
  2. Mária Kolíková.
  3. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  4. Maroš Žilinka.
  5. Boris Kollár.
  6. Veronika Remišová (Za ľudí)
  7. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
  8. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
  9. Zľava Kristián Čekovský a Jana Vaľová.
  10. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlas tvrdí, že Žilinka pochopil poslanie generálneho prokurátora. Ako reaguje OĽANO či Sme rodina?

KOMENTOVALI STE: