tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Daniel Lipšic, foto: tasr

VIDEO Fico označil Lipšica za etalón špiny! Špeciálneho prokurátora kritizujú aj právnici Penty

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico opätovne vyzval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na odchod z funkcie. Označil ho za etalón špiny a vyčíta mu, že ho platia oligarchovia. Dôvodom je jeho advokátska minulosť, keď firma, v ktorej pôsobil, zastupovala spoločnosť Mecom patriacu skupine Penta. Lipšic kritiku odmieta. Trvá na tom, že skupina ho nikdy priamo neplatila. Hovorí o zavádzaní politikmi i advokátmi Penty a Jaroslava Haščáka. Právni zástupcovia zase odmietajú byť zaťahovaní do sporov medzi Ficom a Lipšicom.

Zisťujeme teda, že jediný, kto dostával peniaze od oligarchov bol Daniel Lipšic,

povedal Robert Fico (Smer-SD).

Strana Smer-SD už v minulosti protestovala proti kandidatúre D. Lipšica na post špeciálneho prokurátora. Podľa Smeru v slovenskej politike totiž len ťažko nájsť viac pokriveného človeka, pokrytca a „chameleóna“, k čomu bolo predložených viacero dôkazov. „Či to bola príhoda s justičnými skúškami, previerka prísne tajné získaná podvodom, neúmyselné zabitie človeka na prechode pre chodcov, pričom bol D. Lipšic právoplatne odsúdený. Pritom kedysi ako minister spravodlivosti rozprával, aby každý, kto niekoho usmrtí pri dopravnej nehode, skončil vo väzení,“ vymenoval udalosti spájané so súčasným špeciálnym prokurátorom Smer.

O tragickej nehode

„My sme si pozreli záznamy a môžem potvrdiť, že pán Lipšic ako minister spravodlivosti podal 90 mimoriadnych opravných prostriedkov v prípadoch, kde došlo k usmrteniu chodca alebo usmrteniu v rámci dopravnej nehody a vždy žiadal, keď išlo o uloženie podmienečného trestu odňatia slobody, aby tento trest bol zmenený na nepodmienečný. Argumentoval, že podával tieto mimoriadne opravné prostriedky v situáciách, kedy došlo k usmrteniu toho chodca a súčasne porušil vodič aj ďalšie predpisy. Keď sa to jemu stalo, samozrejme to už neplatilo,“ povedal predseda strany Robert Fico.

Paragraf 363 predkladal Lipšic

Fico ďalej spomenul paragraf 363, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon. „Lipšic nemá problém 2.9. tohto roku povedať, že je to ustanovenie, ktoré nemá obdobu v žiadnej krajine Európskej únie a podľa neho ani v žiadnej inej krajine, ktorá je nám civilizačne príbuzná. V roku 2005 prijalo Slovensko Trestný poriadok, Smer bol vtedy v opozícii, kto ten trestný poriadok predkladal do národnej rady? Predsa Daniel Lipšic, vtedajší minister spravodlivosti. V tom čase to isté ustanovenie bolo súčasťou nového Trestného poriadku, pretože toto ustanovenie nahrádza sťažnosť pre porušenie zákona v starom trestnom poriadku“ pripomenul expremiér.

„Osobne stretával s Pentou raz mesačne“

Navyše, ako Fico tvrdí, Daniel Lipšic celý svoj politický život postavil na boji proti Smeru a hlavne stále podľa neho hovorí o nejakých oligarchoch a mafii. „Ja som si pozorne prečítal rozhodnutie generálnej prokuratúry, ktoré sa týka zrušenia obvinenia a pustenia na slobodu pána Pčolinského a rovnako som si prečítal aj rozhodnutie generálnej prokuratúry, ktoré sa týka zrušenia obvinenia vo vzťahu k pánovi Haščákovi. Napriek tomu, že toto rozhodnutie bolo anonymizované, boli tam uvedené nejaké iniciálky a v tomto rozhodnutí je plus mínus napísané toto: Spoločnosť Penta a pán Haščák si objednali služby v oblasti trestného práva od pána Lipšica. Firma, v ktorej pán Lipšic pracoval dostala túto zákazku len preto, lebo tam pracoval pán Lipšic a Penta chcela využiť špecifické skúsenosti tohto pána z politiky. Mesačná odmena bola stanovená vo výške 7 tisíc eur bez DPH.  Môžem potvrdiť, že pokiaľ ide o prvý rok  poskytovania týchto právnych služieb, pán Lipšic neposkytol žiadnu právnu službu v písomnej podobe, nenapísal jednu jedinú stranu. Máme informáciu, že sa on osobne stretával s Pentou raz mesačne a za tú hodinu ústneho poradenstva dostával 7 tisíc eur mesačne. Potom bol ďalší rok a znovu sa stretával raz mesačne s predstaviteľmi Penty, už napísal asi päť písomností. Dohromady za tieto dva roky získal odmenu približne 250 tisíc eur,“ uviedol Robert Fico.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Fico na záver skonštatoval: „Zisťujeme teda, že jediný, kto dostával peniaze od oligarchov bol Daniel Lipšic. Ľudia sa preto nemôžu čudovať, že keď je na čele špeciálnej prokuratúry takýto etalón špiny, ktorý je schopný čohokoľvek, že vo väzení sú nevinní ľudia.“

Lipšic: Od Penty som nikdy priamy príjem nemal

Lipšic označil za poľutovaniahodné, ak zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia obhajoby preberajú verejní činitelia. Vysvetlil, že pôsobil v medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorej klientom boli aj niektoré spoločnosti Penty. Tvrdí, že od finančnej skupiny nikdy priamy príjem nemal. Odmenu od Mecomu pre advokátsku firmu označil za priemernú, na určení jej výšky sa podľa vlastných slov nepodieľal. Hovorí, že medzi kontaktnými advokátmi bol uvedený, lebo viedol trestnoprávny tím firmy. Za absurdné považuje tvrdenia, že Penta si mala advokátsku firmu vybrať kvôli nemu a pre jeho skúsenosti z politiky.

Zdroj: fb/daniel.lipsic

Reakcia právnikov Penty

Advokáti Penty odmietajú zaťahovanie ich, ako aj ich klienta do sporov medzi Ficom a Lipšicom. „Najmä, keď obe strany v záujme prezentovania vlastných cieľov dezinterpretujú naše vyjadrenia,“ uviedol advokát Martin Škubla. Právni zástupcovia kritizujú Lipšicove slová o zavádzaní v rámci obhajoby pri ich interpretácii jeho advokátskych služieb. Tvrdia, že do zmluvného vzťahu s právnickou spoločnosťou mal ich klient vstúpiť preto, lebo služby mal poskytovať Lipšic.

Ozrejmili, že informáciou o spolupráci Mecomu s advokátskou kanceláriou, kde Lipšic pôsobil, chceli poukázať, že šlo o štandardné spolupráce s externými dodávateľmi. Teda na podobnosť s poradenským vzťahom medzi Pentou a spoločnosťou Identita. Tá patrila bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi. Haščáka spolu s Arpášom a jeho manželkou obvinili, že cez firmu uzavreli zmluvy na fiktívne poradenstvo, pričom malo ísť o peniaze za predaj nahrávky z kauzy Gorila. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka obvinenie v auguste zrušil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Daniel Lipšic ukazuje transparent s nápisom Penta Enterprises Ltd.
  2. Daniel Lipšic
  3. prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel.
  4. Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
  5. Daniel Lipšic počas brífingu na Úrade špeciálnej prokuratúry GR SR 7. septembra 2021 v Pezinku.
  6. Boris Kollár.
  7. Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
  8. Alojz Baránik (SaS).

Zdroj: eReport/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico označil Lipšica za etalón špiny! Špeciálneho prokurátora kritizujú aj právnici Penty

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku