eReport.sk
Ivan Ševčík, generál vo výslužbe. Zdroj: yt/ereport.sk
Ivan Ševčík, generál vo výslužbe. Zdroj: yt/ereport.sk

VIDEO Generál Ševčík: Sudcovia sa nenechajú zastrašovať nejakým policajným prezidentom


Slovenskom pred asi mesiacom otriasol ďalší škandál súvisiaci s prácou polície, ktorý ale doteraz nie je vyšetrený. Policajný prezident aj minister vnútra prácu svojich podriadených obhajujú, časť verejnosti i sudcovia sú však pohoršení.

Čo sa vlastne v pondelok 25. apríla popoludní stalo? Do budovy Okresného súdu Bratislava II nabehli elitní policajti z NAKA a v trestnej kancelárii súdu žiadali od sudkyne Ivety Halvoňovej vydanie spisu, ktorý sa týkal trestnej veci vedenej proti obvineným Ľudovítovi Makóovi a Borisovi Beňovi. Policajti mali žiadať aj utajovanú prílohu k prípadu, ktorá má stupeň utajenia „dôverné“. A keďže na nezákonný postup polície sa názory rôznia, Ereport požiadal Ivana Ševčíka, generála vo výslužbe, ktorý pracoval u polície viac ako 30 rokov a bol aj šéfom Úradu boja proti organizovanej kriminalite, o vysvetlenie niektorých skutočností.

Jednoznačne musí zakročiť policajná inšpekcia

Ivan Ševčík netají, že sa stotožňuje s názormi sudcov, ktorí tento zákrok vyhodnotili ako neprimeraný na nezávislý súd. „Ako bývalý policajt môžem povedať, že sa táto vec dala riešiť úplne ináč. Evidentne mali záujem o tú utajovanú prílohu, ku ktorej sa chceli dostať, takže to vyhodnocujem ako nešťastné riešenie,“ skonštatoval Ševčík.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Upozornil na to známy advokát
  2. Kde je pani prezidentka?
  3. Postupujeme v súlade so zákonmi
  4. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  5. Juraj Droba

Policajti z NAKA však pri svojom zákroku neprávom zadržiavali tajomníčku súdu, ktorá ani nemá prístup k utajovaným skutočnostiam. „Toto bude musieť vyhodnotiť inšpekcia, ktorá vypočuje všetky zúčastnené osoby a v súčinnosti s prokurátorom celú vec vyhodnotí,“ uviedol generál vo výslužbe. Policajný prezident Štefan Hamran sa však vyjadril, že sudcovia reagovali hystericky.

Evidentne mali záujem o tú utajovanú prílohu, ku ktorej sa chceli dostať, takže to vyhodnocujem ako nešťastné riešenie.

Ivan Ševčík, policajný generál vo výslužbe

„Máme tu nezávislých sudcov, ktorí reagujú v zmysle svojich vlastných interných predpisov a nenechajú sa zastrašovať nejakým policajným prezidentom. Jeho vyjadrenie nebolo na mieste,“ povedal generál Ševčík a zdupľoval, že zo strany polície to bolo veľmi nešťastné riešenie. „Samozrejme, že v takomto prípade musí zakročiť inšpekcia ministerstva vnútra v súčinnosti s dozorovou prokuratúrou. Ak tam bude nejaké podozrenie zo spáchania trestného činu zo strany policajtov, tak jednoznačne musí zakročiť inšpekcia, ktorá túto činnosť polície po preverení všetkých skutočností vyhodnotí,“ prízvukuje Ševčík.

Utajovanú časť spisu si mali vyžiadať ináč

V súlade s ustanovením § 89a ods. 2 Tr. poriadku zákonná sudkyňa odmietla policajtom vydať požadovaný spis spolu s utajovanou prílohou, nakoľko opačným postupom by porušila zákon. „Vyšetrovatelia, ktorí majú o tento spis záujem, si mohli vyžiadať jeho kópiu, pretože presná kópia musí byť na okresnom riaditeľstve polície, odkiaľ pochádza pôvodný spis, a mohli si do neho doplniť to, čo potrebovali zo zápisnice z výsluchov obvinených na súde a tiež uznesenia súdov. A čo sa týka utajovanej prílohy, neviem, kto ju spracoval, ale podľa zákona o utajovaných skutočnostiach kópiu tohto materiálu mohol vypracovať spracovateľ tejto utajovanej prílohy, tak si mohli požiadať o ňu tam,“ vysvetlil dlhoročný skúsený policajt.

Zdroj: youtube.com/ereport

Nemali by teda veci okolo utajovanej prílohy preverovať Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) a tiež Generálna prokuratúra? „Áno, vyjadriť by sa tam mal aj NBÚ, lebo tam by mohlo dôjsť k prezradeniu utajovaných skutočností. Tá pracovníčka súdu nemala žiadnu možnosť preveriť si, na aký stupeň utajenia mali povolenie títo policajti, takže zase je tu práca aj pre NBÚ,“ skonštatoval Ivan Ševčík, ktorý sa vyjadril aj na to, že sa v médiách objavili rozličné prepisy telefonátov kde sa hovorí o tom, že minister vnútra sa informoval o určitých spisoch. o pokroku vyšetrovania…

Pokiaľ sa zaujímal o živú vec a zasahoval priamo do vyšetrovania, tak je to neprípustné. Pokiaľ by sa minister, alebo prezident zboru len v globále informovali o tom, v akom stave je nejaké vyšetrovanie, tak to je prípustné.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Generál Ševčík: Sudcovia sa nenechajú zastrašovať nejakým policajným prezidentom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre