eReport.sk
Postupujeme v súlade so zákonmi
Dosluhujúci špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, foto:tasr

Lipšic má problém rešpektovať súd a odosobniť sa od svojho prípadu, myslí si krajská sudkyňa Jelinková


Krajská sudkyňa Dana Jelinková Dudzíková si myslí, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic svojimi tvrdeniami o nesúhlase s rozhodnutím Najvyššieho správne súdu SR (NSS SR) spochybňuje rozhodnutia súdnej moci v očiach občanov. Vo svojom blogu na webe denníka Pravda tvrdí, že z pozície špeciálneho prokurátora je takéto konanie nesprávne, a to o to viac, že NSS SR rozhodoval práve o Danielovi Lipšicovi a o jeho porušení princípu zdržanlivosti. Dokonca existuje podozrenie, že Lipšic práve vyjadrenia o rozhodnutí súdu vytvorenom ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (SaS) opäť porušil princíp, za ktorého porušenie bol potrestaný.

„Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vyslal včera verejnosti jasný signál. O tom, že má problém so stotožnením sa s právnym názorom vysloveným najvyššou súdnou autoritou. Tou súdnou autoritou, ktorá bola len pred nedávnom kreovaná ako vlajková loď dôveryhodnej justície,“ myslí si Jelinková Dudzíková.

Lipšicovi vraj chýba nadhľad a odstup

Hlavný problém vidí Jelinková Dudzíková v tom, že Lipšicovi v jeho posledných vyjadreniach chýbal nadhľad a odstup. To, môže súvisieť s tým, že ako špeciálny prokurátor komentoval rozhodnutie súdu vo svojom vlastnom prípade.

„Uvedená situácia sa dá definovať aj ako problém nahliadnuť na vec s potrebným nadhľadom a odstupom, a nie osobne. Nepresadenie vlastného názoru v súdnom konaní tak vyústilo do ventilovania sa vo verejnom priestore, v ktorom uviedol, že rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR rešpektuje, ale nesúhlasí s ním, a že nevylučuje, že sa opäť ´zastane´ svojich kolegov, hoci práve spôsob ´zastania sa´ disciplinárny súd odsúdil a potrestal,“ upozornila sudkyňa. Je teda možné domnievať sa, že bude Lipšic aj v budúcnosti porušovať princíp zdržanlivosti?

Verejne spochybnil prácu disciplinárneho senátu?

Od orgánov činných v trestnom konaní občania vo všeobecnosti očakávajú, že budú spolupracovať s cieľom zabezpečiť dodržiavanie a platnosť zákonov. Lipšicove vyjadrenia však už pri prvom pohľade majú od harmonickej spolupráce ďaleko.

„Daniel Lipšic svojim komentárom k verdiktu Najvyššieho správneho súdu SR verejne spochybnil prácu disciplinárneho senátu a jeho rozhodnutie. Odôvodnenie rozhodnutia trvalo viac ako 60 minút a je vysokokvalifikovanou právnou prácou, ktorá má ambíciu stanoviť vyvážene, zodpovedne a odborne mantinely slobody prejavu štátnych zamestnancov,“ upozorňuje Jelinková Dudzíková.

Podporuje spoločnosť v dešpekte k pravidlám?

Spoločnosť má v súčasnosti vo všeobecnosti veľký problém s nedostatkom rešpektu k pravidlám. Ukázali to viaceré situácie, od pandémie covid-19, až napríklad po podozrivý postup polície na okresnom súde v Bratislave. Podľa sudkyne Lipšic chtiac-nechtiac takýto dešpekt podporuje.

Bude vás zaujímať:

  1. Kolíkovej právny štát
  2. Je rozhodnuté!
  3. Cirkus a sexistické vtipy
  4. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  5. Ivan Ševčík, generál vo výslužbe. Zdroj: yt/ereport.sk
  6. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel
  7. Ideme správnym smerom

„Podporuje spoločnosť bez hodnôt, ako je rešpekt k pravidlám správania sa, ktoré zákonodarca stanovil vo forme záväzných právnych noriem, a ktorých výklad prináleží súdnej moci. Podporuje spoločnosť, kde na presadenie toho, čo sa subjektívne javí jedincovi ako správne, je všetko dovolené. Aj porušiť právo. Takýto trend je nebezpečný,“ myslí si sudkyňa.

Konštruktívna kritika vs. podkopávanie autority

Vyjadrenia Lipšica by boli pri tom v poriadku, ak by v tomto prípade išlo o nezaujatú osobu a ak by jej cieľom nebolo podkopávať autoritu NSS SR, napríklad aj pred inými prokurátormi.

„Je potrebné rozlišovať medzi konštruktívnou odbornou kritikou a bezdôvodným podkopávaním autority súdnej moci, ktorá nutne vedie k verejnej nedôvere občanov. Nedôvera občanov však nesmie byť založená len na subjektívnej nespokojnosti účastníka súdneho konania, ktorý má byť v spoločnosti symbolom boja proti korupcii. Ako má verejnosť dôverovať inštitúcii, ktorej rozsudok spochybnila ikona boja proti korupcii? Aký vzor pre spoločnosť a návod na vzorce správania sa po vynesení rozsudku súdu tým dáva vrcholný predstaviteľ prokuratúry verejnosti?,“ uzavrela.

Redakcia eReport sa nemusí stotožňovať s názormi osôb a politikov, ktorých stanoviská uverejňuje.

Zdroj: pravda.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic má problém rešpektovať súd a odosobniť sa od svojho prípadu, myslí si krajská sudkyňa Jelinková

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne