Úrad vlády SR ako spolutvorca legislatívnej iniciatívy reaguje na analýzu organizácie Via Iuris k pozmeňujúcemu návrhu poslanca NR SR Adama Lučanského k tlači 245, ktorá prináša zavádzajúce a nepresné interpretácie navrhovanej regulácie mimovládnych neziskových organizácií. Táto novela nemá za cieľ obmedziť slobodu združovania, ale zvýšiť transparentnosť ich financovania a fungovania, čo je v súlade s verejným záujmom a existujúcou právnou úpravou. Legislatívny návrh vychádza z odporúčaní Európskej komisie, OECD a skupiny štátov proti korupcii GRECO, preto označenie „ruský zákon“ je absolútne manipulatívne tvrdenie. Prinášame Vám reakciu Úradu vlády SR v plnom znení.
Via Iuris vo svojej analýze skresľuje fakty v kľúčových oblastiach:
Legislatívny proces: Zákonodarná iniciatíva poslancov NR SR je ústavným právom (čl. 87 ods. 1 Ústavy SR) a prirodzenou až očakávanou činnosťou pri napĺňaní ich mandátu.
Sankcie za výkaz o transparentnosti: Kritika sankcií za opakované nesplnenie povinností ignoruje, že novela je chápavejšia než súčasné pravidlá pre výročné správy, kde stačí jedno porušenie a dochádza k zrušeniu.
Kontrolné právomoci: Námietky o nejasnosti právomocí nemožno akceptovať, keďže ide o zefektívnenie existujúceho mechanizmu dohľadu na zabezpečenie transparentnosti a poskytnutie priestoru na súčinnosť.
Mohlo by vás zaujímať:
Rozpustenie združení: Via Iuris zavádza, že doteraz bolo rozpustenie občianskeho združenia možné len pri závažných porušeniach – už dnes zákon umožňuje rozpustenie aj pre administratívne nedostatky.
Definícia lobingu: Tvrdenie o šírke a nejasnosti definície lobingu je neopodstatnené – definícia je inšpirovaná nemeckou právnou úpravou a užšia než návrh smernice EÚ.
Administratívna záťaž: Určenie hranice 35 000 eur pre výkaz o transparentnosti vychádza z aktuálne platného zákona o účtovníctve pre povinnosť auditovania účtovných závierok a teda ju nemožno považovať za neprimeranú.
Povinnosť informovať: Zaradenie organizácií prijímajúcich verejné a európske prostriedky pod infozákon napĺňa zámer zákonodarcu stransparentniť tretí sektor a logicky nadväzuje na súčasnú úpravu, napr. pre nadácie.
Výzva médiam
Úrad vlády SR zdôrazňuje, že novela stavia na existujúcich právnych mechanizmoch a jej cieľom je posilniť dôveru verejnosti v neziskový sektor. Apelujeme preto na organizáciu Via Iuris a jej podobné, ktoré sa prezentujú ako ochrancovia právneho štátu, aby verejnosť informovali korektne a objektívne. Zavádzajúce interpretácie, aké predkladá Via Iuris, podkopávajú dôveryhodnosť samotných mimovládnych organizácií pri ceste k transparentnosti.
Vyzývame médiá i občanov, aby si fakty o novele overili z oficiálnych zdrojov a nenechali sa ovplyvniť nepresnými analýzami. Transparentnosť nie je obmedzením, ale predpokladom fungovania demokratickej spoločnosti.
Zdroj: tlačová správa úradu vlády
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mimovládka Via Iuris mala zavádzať verejnosť. Úrad vlády reaguje: Ostro odmietame ich tvrdenia!