eReport.sk
18. máj 2018: Andrej Kiska na súde v Poprade so svojim právnym zástupcom Jánom Mazákom.
18. máj 2018: Andrej Kiska na súde v Poprade so svojim právnym zástupcom Jánom Mazákom. Foto: tasr

Radačovský pre Ereport: Neprajem sudcovi, ktorý by rozhodol, že Kiska je vinný, tie útoky

„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdal by som sa funkcie prezidenta republiky, neuchádzal by som sa o žiadnu inú politickú funkciu, odišiel by som do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela, a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ vyhlásil októbri 2018 Miroslav Radačovský, ktorý ako sudca vtedy uznal vlastnícke práva Jánovi Francovi, ktorý sa s Andrejom Kiskom od roku 2017 sporil o parcely vo Veľkom Slavkove s rozlohou 12-tisíc štvorcových metrov. Kiska, ktorý bol vtedy prezidentom po rozhodnutí Radačovského teda prehral. Bolo z toho veľké haló, Radačovský čelil zo najmä strany médií opakovaným útokom.

Poprad, 26. októbra 2018: Miroslav Radačovský, ako sudca Okresného súdu v Poprade, počas rozhovoru s novinármi po vynesení rozsudku v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, o ktorých vlastníctvo sa prezident Andrej Kiska súdil s Jánom Francom. – Foto: tasr

Dnes už Kiska prezidentom nie je, čelí však obvineniu. Na krku má daňovú kauzu a pôjde opäť pred súd. Ani Radačovský už nie je sudcom. Stal sa z neho europoslanec, dokonca šéfuje politickej strane a známy je aj tým, že zastupuje rodinu tragicky zosnulého Milana Lučanského. Radačovský tvrdí, že odkedy rozhodol pri pozemkoch vo Veľkom Slavkove v neprospech Kisku, stal sa nežiadúcou osobou pre istých ľudí. „Nelichotivé prívlastky, ktorých bolo viac ako dosť, vrátane písomných vyhrážok a ktoré trvajú dodnes, sa týkali mojej osoby,“ tvrdí Radačovský, ktorý nevidí príliš ružovo ani to, že by sa jeho strana Patriot mohla relevantne presadiť. „Proti mne stojí taký moloch oligarchov a rôznych skupín, že presadiť sa politicky tejto strane bude veľmi ťažko.“ 

FOTO Súd v Poprade, piatok 18. máj 2018: Začalo sa pojednávanie, ktoré prehral prezident

GALÉRIA – Foto: tasr

Čo si o Kiskovi dnes myslí, ako komentuje to, že sa exprezident opäť musí postaviť pred súd a čo hovorí o mafii pod Tatrami? Nielen k týmto otázkam sa pre Ereport vyjadril Miroslav Radačovský.

 • Boli ste v minulosti prvý a viac menej sám vojak v poli, ktorý poukázal na trestnoprávnu činnosť exprezidenta Andreja Kisku. Vtedy ste si za zato vyslúžili viac nelichotivých prívlastkov.

Je veľmi mediálne a politicky lákavé byť v pozícii akéhosi prvého samého vojaka v poli v boji za spravodlivosť. Čo by za to mnohí politici, derúci sa k moci, dali. Skutočnosť je však iná. Vo veci bývalého prezidenta Kisku som nerozhodoval ako Radačovský, ale ako sudca Slovenskej republiky. Rozsudok som nevyhlásil v mene Radačovského ale v mene SR, teda v mene všetkých občanov, aj tých, ktorí s takýmto rozsudkom nemuseli súhlasiť. Rozsudok nadobudol právoplatnosť. Teda, nebol som sám vojak v poli, za mnou bol zákon a rozhodnutie podľa vlastného svedomia, vedomia a presvedčenia. Inak by tento rozsudok nebol nadobudol právoplatnosť. O akomsi hrdinstve sa nedá ani len hovoriť. Je hrdina lekár, ktorý operuje, je hrdina učiteľ, ktorý učí ? Vykonávajú si poctivo svoju prácu.

Dovolil by som si zacitovať spisovateľa Žáčka, ktorý povedal: „Za pravdu je dvojí sazba, jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz!“

Miroslav Radačovský.

Nelichotivé prívlastky, ktorých bolo viac ako dosť, vrátane písomných vyhrážok a ktoré trvajú dodnes, sa týkali mojej osoby. A za takejto situácie ma to ani neznepokojuje ani nemrzí. Znepokojovali by ma útoky, ktoré by napádali rozsudok a pochybovali o jeho právoplatnosti. Aj v súčasnosti zastupujem sám proti názorom súčasnej vládnej garnitúry a jej priaznivcom rodinu po nešťastnom generálovi Lučanskom. Je to asi životný údel, konať sám proti nespravodlivosti, proti mocným a silným, ale nie som sám. Za mnou stojí spravodlivosť, zákon, a to je všetko, čo potrebujem. 

 • Ako sa na udalosti pozeráte s odstupom času v kontexte aktuálneho obvinenia exprezidenta Kisku?

Pokiaľ sa týka aktuálneho obvinenia exprezidenta Kisku, viem, že bola podaná obžaloba na Okresný súd v Poprade. Pokiaľ sudcovia budú konať, ako konal ich bývalý kolega, tak vo veci objektívne rozhodnú. A to je jedno, či ho uznajú vinným alebo ho spod obžaloby oslobodia, dôležité je, aby rozhodli nestranne, nezávisle, v súlade so zákonom, vlastným svedomím a presvedčením. Pravdupovediac, nie som tiež človek zo železa, mám aj svoju rodinu a neprajem sudcovi, ktorý by napríklad rozhodol, že exprezident je vinný, tie mediálne, osobné a iné útoky. 

 • Vo svojom prispevku na Facebooku zo dňa 28.04.2022 s nadpisom ,, Úder zo záhrobia“ ste uviedli, že pán Kiska sa vyjadruje o SR ako o mafiánskom štáte. Píšete, že ste si mysleli, že sa vyjadrí len o časti SR – a to po okres Poprad.

Za svojím vyjadrením, že pán Kiska má akési právo vyjadrovať sa o prípadnom mafiánskom štáte len po okres Poprad, si stojím. Nie je to nič osobné. Je to skutočnosť, založená na dlhodobej znalosti pomerov a praktík bielych golierov a iných zoskupení v okrese Poprad, ba aj v okrese Kežmarok, ktorý bol určitý čas aj súčasťou OS v Poprade. Na túto otázku, ktorá je otázka dosť vážna, a na jej odpoveď, aby nebola dezinformáciou, by som potreboval viac času. Viac času by som potreboval z toho dôvodu, že relevantné dôkazy, na základe ktorých by som vedel uviesť konkrétne veci, nemám momentálne k dispozícii.

Pán Kiska je sám osebe silný finančný magnát a jeho priatelia tak v zahraničí, ako aj na území Slovenska, požívajú neskutočnú moc a podporu.

Miroslav Radačovský.

Nachádzam sa v Bruseli, na Slovensko sa vrátim až koncom mesiaca, a len po preštudovaní materiálov viem uviesť konkrétne skutočnosti. Potrebné materiály sú tam, kde majú byť. 

 • Máte vedomosti o tom, že Andrej Kiska vie o mafiánskych praktikách a o tom,  že časť SR po okres Poprad je mafiánska časť štátu?

Neviem, či táto otázka je položená správne, pretože v nej sa pýtate, či mám vedomosti o tom, že Kiska vie o mafiánskych praktikách a že časť SR po okres Poprad je mafiánska časť štátu. Ja som sa vyjadril o vedomostiach v okr. Poprad. Teda, či má pán Kiska vedomosti o mafiánskych praktikách v ostatnej časti štátu, o tom môžem len polemizovať, bez relevantných tvrdení a dôkazov a to nechcem. 

 • Ako vnímate tieto udalosti, ak tieto vedomosti máte a nemôžete ich verejne prezentovať?

Určite si verejnosť ako aj vy, všimli, že ako europoslanec, ktorý bol zvolený občanmi SR do europarlamentu a skončil ako nepolitik na 6. mieste, nevystupujem viac v médiách, nemám možnosť sa vyjadrovať o dôležitých otázkach a tiež je zrejmé, že ostatní europoslanci, ale aj iné tzv. mainstreamové médiá sa o mne nevyjadrujú, a keď áno, tak nie v pozitívnom slova zmysle. Beriem to ako skutočnosť.

Je absolútne logické, že urobia všetko pre to, aby som nemohol verejne vystúpiť a prezentovať svoje názory nielen na dianie v EÚ, ale aj na dianie na Slovensku.

Miroslav Radačovský.

Pán Kiska vyrastal v Poprade, má tam mnoho priateľov. Ja som v Poprade pôsobil takmer 20 rokov a viacerí jeho priatelia sú aj moji známi. Z vyjadrení niektorých viem, že pán Kiska je presvedčený, že som mu zničil politickú kariéru a toto si pravdepodobne myslia aj jeho priaznivci. Pokiaľ zoberieme do úvahy, že pán Kiska je sám osebe silný finančný magnát a že jeho priatelia tak v zahraničí, ako aj na území Slovenska, požívajú neskutočnú moc a podporu, tak je absolútne logické, že urobia všetko pre to, aby som nemohol verejne vystúpiť a prezentovať svoje názory nielen na dianie v EÚ, ale aj na dianie na Slovensku.

Bola to zvláštna doba, na ktorú si súčasní ľudia v strednom veku už ani nepamätajú. Odrezaná hlava policajta na kapote auta na sídlisku, zastrelení podnikatelia pri hoteli Štart v Kežmarku, ďalšie mafiánske popravy osôb.

Radačovský o mafii pod Tatrami.

Pán Kiska po skončení funkcie prezidenta túžil byť predsedom vlády SR. Založil stranu Za ľudí a spustil kampaň. Do toho zasiahol problém, spočívajúci v tom, že jeho blízki podnikatelia urobili akési nahrávky, ktoré sa pustili do médií a tieto nahrávky sa týkali nielen pozemkových káuz pána Kisku ale aj iných skutočností, a toto ho politicky diskvalifikovalo. Ja s týmito vecami nemám nič spoločné. Mojím životným štýlom  nebolo nikoho tajne nahrávať a používať to v politickom boji. Osobne to považujem za úbohosť.

29. február 2020, Bratislava: Šéf strany Za ľudí Andrej Kiska a kandiát strany Za ľudí Vladimír Ledecký sa usmievajú vo volebnej centrále počas volebnej noci po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky. – Foto: tasr

Pán Kiska si to pravdepodobne dáva do súvisu a vykladá si to po svojom. Nebyť Radačovského, neboli by ani tieto nahrávky. V skutočnosti som mu ja nezavinil a nespôsobil nič. Spôsobil si to sám a zradil ho jeho priateľ, ktorý sa ako vo videonahrávke priznal, klamal v jeho prospech aj na súde. Ale toto už nie je môj problém. Za situácie, že sám vystupujem v súčasnej dobe proti celej vládnej garnitúre a im spriazneným europoslancom vo veci objektívneho vyšetrenia úmrtia a poranení bývalého prezidenta PZ, tak by bolo naivné domnievať sa, že nejaký priestor na verejné vystúpenie mi niekto niekedy poskytne.

30. január 2020: Volebný bilboard strany Za ľudí v Košiciach – Foto: tasr

Nesťažujem sa, považujem to za holú skutočnosť a dovolil by som si zacitovať spisovateľa Žáčka, ktorý povedal: „Za pravdu je dvojí sazba, jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz!“Jednoducho povedané, keď sa politická strana Slovenský PATRIOT, ktorej som predsedom, presadí v ďalších voľbách a budem môcť rozprávať z pozície strany v parlamente a súčasná vládna garnitúra odíde, tak sa budem môcť relevantne ku všetkým skutočnostiam vyjadrovať. Pokiaľ tomu tak nebude, čo beriem, tak si všetko ponechám pre seba a pejoratívne poviem – vykašlem sa na celú politiku a budem žiť, ako človek a užívať si dôchodok. 

 • Ďalej ste uviedli v statuse, že o pozemkoch a mafii pod Tatrami by ste sa mali vyjadriť skôr vy a nie pán Kiska.

Určite sa o pozemkoch pod Tatrami nemôže vyjadrovať ten, ktorý je spätý s pozemkovými kauzami a ktorý je obžalovaný z daňového trestného činu. Avšak na druhej strane akceptujem prezumpciu neviny. 

 • Disponujete  informáciami  o  mafii pod Tatrami? Ak áno, viete uviesť prosím viac detailov v rámci možností?

Je logické, že mám informácie o organizovanom zločine pod Tatrami. Do r. 1989 som pôsobil ako predseda senátu Krajského súdu v Košiciach. Od začiatku r. 1990 som bol sudcom OS v Poprade. Bolo to zvláštne obdobie záujmu rôznych organizovaných zločineckých skupín, ale aj bielych golierov o túto lokalitu.

Privatizácia všetkého štátneho, čo bolo podmienkou prechodu na trhovú ekonomiku, bola v podstate rajom pre všetkých, ktorí sa chceli zmocniť toho, čo predtým patrilo štátu.

Miroslav Radačovský.

Holandské dražby lukratívnych hotelov, lukratívne pozemky pre developerov, lyžiarske strediská, výstavby golfových ihrísk, termálne pramene, Vagónka Poprad a podobne. Privatizácia všetkého štátneho, čo bolo podmienkou prechodu na trhovú ekonomiku, bola v podstate rajom pre všetkých, ktorí sa chceli zmocniť toho, čo predtým patrilo štátu. Dalo by sa rozprávať o činnosti Slovenského pozemkového fondu, o činnosti Fondu národného majetku a podobne. 

Sem-tam sa tam ukázal aj súčasný predseda NR SR. V tomto období a v tomto prostredí som pôsobil ako sudca a stojí to za napísanie pamätí. 

Miroslav Radačovský.

Bola to zvláštna doba, na ktorú si súčasní ľudia v strednom veku už ani nepamätajú. Odrezaná hlava policajta na kapote auta na sídlisku, zastrelení podnikatelia pri hoteli Štart v Kežmarku, ďalšie mafiánske popravy osôb, ktorých mená nechcem uvádzať, pretože majú príbuzných, pôsobenie Černáka, Žaluďa, Holuba a ďalších, fyzická likvidácia prednostu OÚ v Poprade, Bachledu a za tým všetkým biele goliere, ktorí sú dnes ctihodní ľudia. Táto otázka by si vyžadovala osobitnú reláciu. Sem-tam sa tam ukázal aj súčasný predseda NR SR. V tomto období a v tomto prostredí som pôsobil ako sudca a stojí to za napísanie pamätí. 

 • Ako plánuje strana Patriot byť nápomocná pri sanácii právneho štátu na Slovensku?

Strana Patriot môže byť nápomocná pri sanácii právneho štátu len vtedy, pokiaľ by bola súčasťou vládnej koalície, prípadne aspoň mala účasť v parlamente. Pokiaľ by tomu tak bolo, tak ako vždy pravdivo uvediem, že sanáciu právneho štátu by sme určite dosiahli. V strane je dostatok odborníkov, ale predovšetkým ľudí, ktorí nikdy predtým v politike nepôsobili, čo bolo podmienkou vzniku tejto strany a preto táto otázka je hypotetická a nemá zmysel na ňu odpovedať.

Úprimne poviem, alebo skôr sa mi zdá, že je možno na škodu tejto mladej perspektívnej strane, že som jej predsedom. Z toho, čo som vyššie uviedol, je úplne zrejmé, že proti mne stojí taký moloch oligarchov a rôznych skupín, že presadiť sa politicky tejto strane bude veľmi ťažko.  To je všetko, ďakujem za oslovenie. 

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na kombosnímke zľava Richard Sulík a Andrej Kiska s kozou v Prezidentskom paláci.
 2. Andrej Kiska odchádza zo snemu Za ľudí po tom, ako ho 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach nahradila Veronika Remišová.
 3. Korčok
 4. Ľudia z Luhanskej oblasti stoja v rade na referendum.
 5. Slovenský pozemkový fond, SPF
 6. Ivan Ševčík, generál vo výslužbe. Zdroj: yt/ereport.sk

Zdroj: Miriam Šramová


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Radačovský pre Ereport: Neprajem sudcovi, ktorý by rozhodol, že Kiska je vinný, tie útoky

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti