eReport.sk
Dušan Kováčik, foto:tasr

VIDEO Najvyšší súd rozhodol o Kováčikovej vine. Dostal osemročný trest. Heger: Je to zločinec!

AKTUALAZOVANÉ Najvyšší súd (NS) SR odsúdil bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na osemročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia. Súd určil tiež peňažný trest vo výške 100.000 eur. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik využije mimoriadne opravné prostriedky voči rozsudku, ktorým ho Najvyšší súd (NS) SR odsúdil na osemročné väzenie. Avizoval to jeho obhajca Erik Magál.

Kováčik bol pôvodne neprávoplatne odsúdený za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin prijímania úplatku, za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a za prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Zločineckú skupinu NS zrušil

V prípade zločineckej skupiny NS predchádzajúci rozsudok zrušil. V ďalších bodoch obžaloby ho uznal za vinného. Okrem iného mal zobrať úplatok 50.000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Obhájca Magál: Toto konanie sa pre nás nekončí

„Tie skutky sa nestali, my to dokážeme a v podstate toto konanie sa pre nás nekončí a ideme ďalej,“ povedal po vyhlásení rozsudku Kováčikov obhajca Magál, ktorý avizoval využitie mimoriadnych opravných prostriedky voči rozsudku. Verí, že sa podarí dokázať Kováčikovu nevinu. Rozhodnutie NS má podľa neho množstvo nedostatkov. „My vieme, že pravdu máme, musíme ísť ďalej v opravných prostriedkoch, až kým nám dá súd za pravdu,“ dodal.

VIDEO Kováčikov obhajca Magál: Skutky sa nestali, my to dokážeme

Zdroj: youtube.com/ereport

Po skončení odvolacieho konania na Najvyššom súde SR v Bratislave sa vyjadril aj prokurátor Michal Šúrek.

„Nehovoril by som o spokojnosti, lebo tu sa treba zamyslieť viac nad tým, čo bolo preukázané. To signalizuje dosť závažný problém v spoločnosti,“ skonštatoval Šúrek v reakcii na rozhodnutie NS SR. Ako dodal, spokojný môže byť, že mu súd dal za pravdu v bodoch, pre ktoré bol Kováčik odsúdený. Zároveň upozornil, že pri bodoch, kde Kováčik nebol odsúdený, súd nepovedal, že sa skutky nestali.

Avizované použitie mimoriadnych opravných prostriedkov či obrátenie sa na medzinárodné inštitúcie zo strany obhajoby prokurátora neprekvapilo. „Je to právo obhajoby, bol by som prekvapený, keby to nevyskúšali,“ poznamenal.

Podľa Šúreka sa potvrdilo, že kajúcnici hovorili pravdu

Na oslobodenie Kováčika z obžaloby pre podporu zločineckej skupiny uviedol Šúrek, že si musí naštudovať zdôvodnenie. Podľa neho však súd nepovedal, že sa niečo nestalo a išlo najmä o právne posúdenie. Pripustil, že prípadné odsúdenie Ľudovíta Makóa, ktorý bol v Kováčikovom prípade svedkom, v súvislosti s pôsobením zločineckej skupiny by teoreticky mohlo ovplyvniť Kováčikov prípad.

V prípade exšéfa špeciálnej prokuratúry sa podľa Šúreka potvrdilo, že spolupracujúci obvinení hovoria pravdu, ktorá je podložená aj ďalšími dôkazmi.

VIDEO: Prokurátor Šúrek: Preukázanie viny poukazuje na závažný problém v spoločnosti

Zdroj: youtube.com/ereport

Reagoval aj premiér Heger

Tí, ktorí Dušana Kováčika dnes v parlamente obhajujú, nie sú lepší ako on. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). „Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je zločinec,“  uviedol premiér. Poukázal na to, že Kováčik spolupracoval s mafiou, nechal sa ňou podplácať. „Takýto hlboký morálny úpadok nebol len jeho osobným zlyhaním, ale aj symptómom režimu pod vedením strany Smer-SD,“ dodal predseda vlády.

Zdroj: fb/premier.sr

Kováčik bol 16 rokov šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry

Dušan Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Špecializovaný trestný súd ho vlani neprávoplatne odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku.

Bude vás zaujímať:

  1. rokovanie vlády
  2. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dostáva putá po vynesení rozsudku na Najvyššom súde SR 24. mája 2022 v Bratislave.
  3. Ivan Ševčík, generál vo výslužbe. Zdroj: yt/ereport.sk
  4. Dušan Kováčik na Najvyššom súde SR.

Proti rozsudku sa odvolal. Pred senátom NS SR označil Kováčik prvostupňový rozsudok ako nespravodlivý s množstvom pochybení. Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek navrhol odvolanie odmietnuť ako neodôvodnené.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Najvyšší súd rozhodol o Kováčikovej vine. Dostal osemročný trest. Heger: Je to zločinec!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti