eReport.sk
foto: redakcia

V nemocnici vznikol hotový cirkus!

V posledných dňoch informovalo vedenie nemocnice, že rezolútne nesúhlasí s umiestnením cirkusu v blízkosti nemocnice. Vraj podnikli všetky dostupné kroky, no zákonne si nevedeli pomôcť. Predstavuje cirkus v blízkosti zdravotníckeho zariadenia naozaj riziko? A ako to bolo s komunikáciou medzi dotknutými stranami?

Vedenie nemocnice rezolútne nesúhlasí

Podľa vyjadrení na stránke nemocnice na sociálnej sieti „Vedenie FN Trnava sa snažilo racionálnym spôsobom vyriešiť situáciu, aby pri nemocnici nebola spustená prevádzka cirkusu. Komunikácia prebehla so zainteresovanými stranami aj s prevádzkarom cirkusu. K racionálnemu riešeniu však nebolo možné dospieť. Vedenie FN Trnava riešilo tento problém aj v rámci legislatívnych noriem, avšak neexistuje žiadna právna norma, ktorá by zakázala prevádzku cirkusu v bezprostrednej blízkosti nemocnice na súkromnom pozemku.“ Prevádzku cirkusu v blízkosti areálu nemocnice považujú za neetickú.

Na súkromnom pozemku

Cirkus si prenajal súkromné pozemky od spoločnosti Istrofinal. Tej v minulosti nemocnica spomenutý pozemok v bezprostrednej blízkosti nemocnice predala. Predajom už nemôže logicky rozhodovať o tom, čo sa bude diať na pozemku, ktorý nevlastní.

So žiadosťou o vyjadrenie sme sa obrátili na riaditeľku cirkusu Francesko Jung pani Pflegerovú. Podľa nej mala intenzívnu snahu o kompromisné riešenie a o dohodu s vedením nemocnice. „Ja som im volala ako prvá už v piatok. Chcela som sa s nimi dohodnúť. Mám k dispozícií výpisy hovorov, že to ja som ich kontaktovala. No pán riaditeľ so mnou odmietal hovoriť. Chcela som sa s nimi dohodnúť kam umiestniť stan tak, aby im to vyhovovalo. Vôbec sa nechceli na niečom dohadovať. Ja som ich ubezpečovala, že zvieratá budú až vzadu – je to asi 400 až 500 metrov od nemocnice. V pondelok, keď prišli naši šoféri, nechal riaditeľ zamknúť bránu. 3 hodiny ich tu nechal zamknutých, my sme volali políciu…. Nemocnica konala nelegálne, pretože nechali zamknutú cestu, kde my sme mali prenajatý súkromný pozemok.“ Nakoniec im po prieťahoch a potvrdení z mestského úradu bránu otvorili.

Foto: redakcia

Snaha zo strany cirkusu bola

„Stan sme postavili tak, aby bol aj vchod čo najďalej od nemocnice. Zvieratá sme umiestnili až za cestu, aby boli od nemocnice čo najďalej,“ vymenúva ústupky riaditeľka Pflegerová. Dokonca ponúkli, že zadarmo vystúpia ich klauni na detskom oddelení, aby malým pacientom spríjemnili chvíle v nemocnici, to vedenie odmietlo. Zo strany nemocnice vraj žiadnu snahu o dialóg neevidovala. V Belgicku si ich cirkus dokonca objednali a zaplatili priamo v nemocnici, kde vystupovali pre  pacientov.

Nemocnica hospodári tam, kde nemá

Vraj nemocnica naďalej užíva časť areálu, ktorú v minulosti predala spoločnosti Istrofinal. Upozornila na to riaditeľka cirkusu. Pôvodne mali v pláne cirkusový stan postaviť až úplne v zadnej časti pozemku (v blízkosti železničného podjazdu, pozn. red.). Avšak keďže nemocnica tu vysadila malé stromčeky (bez vedomia majiteľa), nemohli tu postaviť stan, keďže v zmluve majú ukotvené, že nesmú poškodiť zeleň. Pôvodne mali v pláne prenajať si pozemky od mesta, to im ale nevyšlo v ústrety. „Mne je jedno, či si prenajmem pozemky od súkromného majiteľa alebo od mesta. Akurát tie peniaze mohli ísť do mestskej kasy.“ A mesto by najmä malo v réžií, v akej časti mesta bude cirkus umiestnený.

Foto: S cirkusom prišli aj exotické zvieratá. Privolaná hygiena pri kontrole nenašla pochybenie. zdroj: redakcia

Reakcie ľudí sú rôzne

Pýtali sme sa na názor návštevníkov areálu nemocnice. Čo hovoria na to, že v blízkosti areálu vyrastie cirkusové šapitó? Reakcie ľudí sú rôzne.

 „No kebyže teraz mi to nepoviete, že tu niečo také je, ani si to nevšimnem. Bývam na opačnom konci mesta. Prakticky je mi to jedno,“

„No malo to byt vonku z mesta!“

„No však to je tu katastrofa. Podľa mňa aj ľudia po operácií…no katastrofa. No ale je to súkromný pozemok, nemocnica s tým asi nič nemá, ale nesúhlasím s tým.“

„Tak nemalo by to tu byť.. pacienti musia mať pokoj. Ale zatiaľ nevnímam, že by to tu rušilo.“

Vystúpenia by mali byť každý deň podvečer a o 20:30 uzatvárajú bránu do areálu. Posledné vystúpenie majú v nedeľu predpoludním a v pondelok cirkus z Trnavy odchádza.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V nemocnici vznikol hotový cirkus!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php