eReport.sk
Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS
Tomáš Taraba, foto:tasr

VIDEO To, čo tvrdí o Vodohospodárskej výstavbe Sulík nie je pravda! Bráni sa Taraba


Terajší slovenskí opoziční politici akoby zjedli všetku múdrosť sveta. Pri kritike súčasnej koalície využívajú všetko možné, vrátane poloprávd, neprávd, ba až klamstiev, len aby ukázali ako to robia zle, a ako by to oni robili skvelo. Pri tom ale akosi zabúdajú, že iba nedávno boli pri moci aj oni, a že rozhodne nevládli tak, ako by si to Slováci želali. Výsledkom toho bolo, že vo voľbách ich jednoducho vymenili za tých, ktorým dôverujú.

Opozícia je v žalostnom stave

Medzi takzvaných Vševedkov rozhodne patrí aj exminister hospodárstva Richard Sulík, ktorý akoby všetko vedel, všetko videl, všade bol, len akosi mu ušlo, že ľuďom pri tom až tak veľmi nepomohol. A niektorým vôbec. Teraz ale, spoza „pece“ kritizuje všetko a všetkých, pričom riešenia, ktoré ponúk on a jeho liberáli, sú podľa neho tie najlepšie a pre Slovensko najspásonosnejšie. Že to tak nie je mu vo videu „vysvetlil“ minister životného prostredia a šéf Život Národná strana Tomáš Taraba, ku ktorému sa v tlačovej správe pridal aj Slovenský vodohospodársky podnik.

Spoločnosť Vodohospodárska výstavba všetku svoju elektrickú energiu predáva na burze za najvyššiu možnú cenu.

Tomáš Taraba, minister životného prostredia a šéf Život Národná strana

Taraba sa obul do Sulíka za to, že ho atakoval s článkom, ktorého nadpis znel: „Štát ide predávať elektrinu z Gabčíkova cez schránkovú firmu“. Taraba netají, že cez video chce podučiť Sulíka. „Ak vy ste ten najmúdrejší v opozícii, tak slovenská opozícia je v žalostnom, nekompetentnom stave,“ konštatuje Taraba a vzápätí exministrovi hospodárstva vysvetľuje, kto stojí za portálom, ktorý spomínaný článok zverejnil, teda že je to portál liberálov, ktorý platí bývalý poslanec za SaS Radovan Kazda. „Spoločnosť Vodohospodárska výstavba všetku svoju elektrickú energiu predáva na burze za najvyššiu možnú cenu,“ informuje Taraba.

Schránkové firmy nikdy nevyužívali

Minister životného prostredia Richardovi Sulíkovi v dobrej viere vysvetľuje aj to, ako to s predajom elektrickej energie funguje vo Vodohospodárskej výstavbe v čase, keď sú nejaké výkyvy, napríklad počasia, ale vzápätí mu pripomína aj to, ako „transparentne“ on míňal peniaze na výstave EXPO v Dubaji.

„Spoločnosť, o ktorej hovoríte, tak cez ňu sa nepredala elektrickú energiu ani za jeden cent,“ uviedol Tomáš Taraba na samý záver a vzápätí riaditeľ Vodohospodárskej výstavby vysvetľuje Richardovi Sulíkovi, ale aj všetkým, koho to zaujíma, ako to  tým „predajom“ cez schránkovú firmu vlastne je. Prirodzene, na tvrdenia Richarda Sulíka zareagovala aj Vodohospodárska výstavba.

Je klamstvom, že uzatvorená rámcová zmluva so spoločnosťou Djerelo s. r. o. je zároveň kontraktom na predaj alebo kúpu elektriny z Vodného diela Gabčíkovo.

Vyjadrenie Vodohospodárskej výstavby

„Žiadne schránkové firmy na predaj elektrickej energie nevyužívame,“ uviedli vodohospodári v úvode svojej tlačovej správy. „Štátny podnik Vodohospodárska výstavba nevyužíva a ani nebude nikdy využívať schránkové firmy na predaj elektrickej elektriny.

Vodohospodárska výstavba predáva elektrickú energiu transparentne za trhovú cenu a nevylučuje žiadnych obchodných partnerov z možnosti predložiť cenovú ponuku a s Vodohospodárskou výstavbou uzavrieť rámcovú zmluvu. Predaj sa realizuje podľa princípu najvyššej trhovej ceny a zabezpečenia pohľadávok firmy,“ píše ďalej Vodohospodárska výstavba.

Brániť sa budú právnou cestou

Článok z webového portálu www.energieportal.sk, ktorý je spájaný s bývalým poslancom za SaS Kazdom s názvom „Štát ide predávať elektrinu z Gabčíkova cez schránkovú firmu, vodohospodári našli sprostredkovateľa“ zo 6. mája 2024, ktorého autorom je Radovan Potočár, obsahuje klamstvá a nepravdivé tvrdenia. Vodohospodárska výstavba, š.p. predáva elektrickú energiu priamo na veľkoobchodnom trhu obchodným partnerom, ktorí spĺňajú všetky legislatívne požiadavky kladené na subjekty obchodujúce s elektrickou energiou a s ktorými má uzatvorenú platnú rámcovú zmluvu. Je klamstvom, že uzatvorená rámcová zmluva so spoločnosťou Djerelo s. r. o., ako uvádza autor článku, je zároveň kontraktom na predaj alebo kúpu elektriny z Vodného diela Gabčíkovo,“ vysvetľujú vodohospodári.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sklamaný minister Budaj
  2. Zamestnanci sa bránia
  3. Na snímke vpravo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS)

So spoločnosťou Djerelo s.r.o. je podľa Vodohospodárskej výstavby podpísaná iba rámcová zmluva, podobne ako aj s ostatnými partnermi na veľkoobchodnom trhu. Samotná rámcová zmluva nijako nezaväzuje podnik k predaju alebo nákupu elektriny. Navyše, podnik aktuálne nemá so spoločnosťou Djerelo s.r.o. dohodnutý žiadny obchod pre predaj a ani kúpu elektriny v roku 2024 a ani ďalších rokoch.

„Pri uzatváraní nových rámcových zmlúv o predaji a kúpe elektriny pristupuje podnik ku všetkým potenciálnym partnerom transparentným spôsobom a nediskriminačne. V prípade spoločnosti Djerelo s.r.o. došlo zo strany tejto spoločnosti k osloveniu podniku s návrhom na uzavretie rámcovej zmluvy o predaji a kúpe elektriny,“ uvádzajú ďalej vodohospodári.

Nakoľko spoločnosť spĺňala všetky legislatívne požiadavky kladené na subjekty obchodujúce s elektrickou energiou, prebehli bežné rokovania zástupcov oboch spoločností. Vodohospodárska výstavba spustila preto štandardný postup prípravy, pripomienkovania, schvaľovania a podpisovania rámcovej zmluvy o predaji a kúpe elektrickej energie, ktorej obsah je štandardizovaný pre všetky podobné rámcové zmluvy.

Doplňovanie okruhu obchodných partnerov rozširuje možnosti podniku maximalizovať výnosy pri predaji a kúpe elektrickej energie a záruk pôvodu z OZE za podmienok vychádzajúcich z vývoja na veľkoobchodného trhu. Vodohospodárska výstavba priebežne realizuje predaj elektriny v súlade so svojou obchodnou stratégiou a v čase predaja vyhľadáva optimálny dopyt na strane nákupu elektriny,“ dodáva záverom Vodohospodárska výstavba, ktorá sa voči klamlivým tvrdeniam portálu bude brániť aj právnou formou.

Zdroj: FB / Tomáš Taraba

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO To, čo tvrdí o Vodohospodárskej výstavbe Sulík nie je pravda! Bráni sa Taraba

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne