eReport.sk

Toto tu ešte nebolo! Obľúbený matematik hviezdou internetu


To snáď nie. Mohli by ste, prosím, na záver, vaším známym prednáškovým štýlom stručne vysvetliť nejaký jednoduchší matematický problém?

Môžeme skúsiť, ale za výsledok neručím. Zo základnej školy si asi každý pamätá heslo –  nulou sa nedelí! Prečo je to zakázané? Delenie je previazané s násobením: 6 : 3 =2 je tá istá informácia, ako 3.2 = 6 (ak mám rozdeliť 6 chlebov medzi 3 ľudí, tak na každého pripadnú 2 chleby, a naopak: ak každý z 3 ľudí dostal 2 chleby, tak celkový počet chlebov bol 6). Teda všeobecne: a : b = c je tá istá informácia ako b.c = a. Pozrime sa týmito očami na delenie nulou a zistíme, že

  • žiadne číslo nemôže byť výsledkom delenia 1 : 0, keby 1 : 0 malo byť číslo c (1 : 0 = c), tak by muselo platiť 0.c = 1, ale to neplatí nikdy (lebo 0 krát čokoľvek je 0); teda deleniu 1 : 0 nevieme priradiť žiadny zmysluplný výsledok,
  • výsledkom delenia 0 : 0 by naopak mohlo byť ľubovoľné číslo c: platí totiž 0.c = 0, odkiaľ by sme použitím princípu „b.c = a je tá istá informácia ako a : b=c“ dostali 0 : 0 = c. (Skúste riešiť úlohu „Istému počtu ľudí sme rozdeľovali 0 chlebov, každý z nich dostal 0 chlebov. Koľko bolo tých ľudí?“ a zistíte, že hľadaný počet ľudí môže byť akékoľvek celé kladné číslo. Odpoveď teda nie je určená jednoznačne.)

Zhrnuté: deleniu 1 : 0 nevieme priradiť žiadny zmysluplný výsledok, deleniu 0 : 0 nevieme priradiť výsledok jednoznačne. Ak teda chceme, aby malo delenie výsledok, a to jediný, tak 0 deliť nemôžeme.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Toto tu ešte nebolo! Obľúbený matematik hviezdou internetu

KOMENTOVALI STE: