eReport.sk

Toto tu ešte nebolo! Obľúbený matematik hviezdou internetu


Takže starousadlík. Na základe spomínanej genetickej výbavy mi vychádza, že vy ste s matematikou určite problém nemali. Bola občas aj drina, ktorú v tejto súvislosti zvyknete zdôrazňovať?

S matematikou som našťastie od základnej školy nemal problémy  a už kdesi na jej konci som si predstavoval, že ju budem študovať na gymnáziu. Za svoje veľké šťastie považujem, že som nechodil na matematické gymnázium, a tak som si mohol užívať matematiku svojím vlastným tempom, bez stáleho súťaženia s tými lepšími.

Nemáte ho rád? Prečo?

Lebo ja som v skutočnosti v rozmýšľaní dosť pomalý. (Smiech). Pomáhal som viacerým spolužiakom, v optimistickej verzii spomienok by bolo celej triede, ale tak to iste nebolo, s prípravou na maturitu. A práve tam sa kdesi prehlboval pocit, že by ma bavilo matematiku učiť. Ešte k tej drine. Keď vás niečo baví, tak aj tú drinu pociťujete ako oveľa menšiu v porovnaní so situáciou, že sa do toho navyše ešte musíte nútiť.

Matematike ste zasvätili celý život. Na, po starom mat-fyze, ste vyštudovali, pracovali a v súčasnosti ste vedúcim Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky. Čo si mám pod týmto strašidelným pojmom predstaviť? Alebo inak – vaša katedra sa orientuje na teóriu diferenciálnych a integrálnych rovníc, teóriu funkcií, či matematické modelovanie.  

 Najaktuálnejší príklad modelovania, čo je samo osebe dosť široký pojem, sú matematické modely šírenia infekcie, teda snaha dostupnými nástrojmi matematiky odhadnúť, ako sa bude vyvíjať počet nakazených. Pritom si treba uvedomiť, že každý model je vždy nejaké zjednodušenie reality, ktorá je príliš komplikovaná a je v nej v hre obrovské množstvo premenných faktorov. Preto ju musíme zjednodušovať, aby sme dostali model, na ktorý dokážeme použiť matematické nástroje, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii. Súčasne však treba strážiť, aby to zjednodušenie nebolo príliš veľké, lebo potom by výsledky získané z modelu stratili súvis s realitou. Zhrnutie: Urobiť dobrý model je veľký kus práce a iste to nie je med lízať. Niektoré opisy reality môžu viesť na diferenciálne alebo integrálne rovnice, veľmi slávnym príkladom je rovnica opisujúca kmitanie struny, ktorá zohrala okrem iného významnú úlohu v rozvoji matematiky na začiatku 19. storočia.

Zdroj: Youtube

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Toto tu ešte nebolo! Obľúbený matematik hviezdou internetu

KOMENTOVALI STE: