eReport.sk
Erik Tomáš Zdroj: eReport

Tomáš: Za 13. dôchodok hlasoval 1 poslanec opozície, aj to len omylom. Pellegrini nikdy nebude za zrušenie veta ako Korčok


Erik Tomáš v rozhovore zdôraznil dôležitosť práva veta v EÚ, vďaka ktorému aj malé krajiny môžu zablokovať veľké rozhodnutia. Pripomenul, že Ivan Korčok sa vyjadril za zrušenie práva veta a Peter Pellegrini naopak s jeho zrušením nikdy nebude súhlasiť.

Hosťom Fedora Flašíka v Bez cenzúry bol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). Reč bola o mnohých doterajších výsledkoch vládnutia novej garnitúry v prospech slovenských občanov.

Opozícia proti dôchodcom

Ministra Erika Tomáša mrzí, že diskusia okolo trestných kódexov prekrýva mnoho dobrých tém, z ktorých veľa pochádza práve z rezortu práce. „Viete dobre, že sme okamžite naplnili jeden z hlavých predvolebných sľubov nielen strany Hlas, ale celej vládnej koalície, že zavedieme skutočný trinásty dôchodok,“ uviedol. Teší ho, že vládna koalícia zaviedla v zmysle predvolebných sľubov trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku.

Okrem trinásteho dôchodku podľa slov ministra vláda spustila veľký program za 100-miliónov eur z eurofondov na domácu opatrovateľskú službu. „To znamená, že keď človek je odkázaný na pomoc iných a nedokáže mu pomôcť príbuzný, lebo ten pracuje alebo vôbec nemá príbuzného, tak príde terénny pracovník raz za deň a postará sa o neho,“ informoval Tomáš.

Zdroj: yt/eReport

Ďalej tiež oznámil, že bola spustená príprava legislatívy, aby sa výpočet minimálnej mzdy vrátil do automatu, ktorý už v minulosti fungoval. A teda aby minimálna mzda bola bola automaticky vždy vo výške 60 percent z priemernej mzdy. „Pokiaľ ten zákon presadíme, tak ku koncu volebného obdobia (pozn. 2027), by podľa odhadov minimálna mzda mohla na Slovensku dosahovať úroveň 1000 eur,“ skonštatoval minister Tomáš.

„Čo sa týka trinásteho dôchodku, tak opozícia, ktorá nás kritizovala za proces jeho prijímania, tak teraz zaň mohli hlasovať v parlamente v prvom čítaní. Chcem, aby ľudia vedeli, že nikto z opozície trinásty dôchodok nepodporil. S výnimkou jedného progresívca Trubana, ktorý sa v televíznej diskusii so mnou priznal, že to ho podporil len omylom. Ja sa za nich chcem ospravedlniť, pretože ide o prejav neúcty voči ľuďom, ktorí budovali tento štát,“ poznamenal ďalej minister práce.

Korčok proti Slovensku

Ďalej v rozhovore upozornil na rozdiely v legálnej a nelegálne migrácii. „Je migrácia a je migrácia. Pokiaľ ide o legálnu migráciu za prácou, tak v poriadku. Ak nemáme dostatok našich ľudí, aj keď mojou prioritou je zamestnať slovenského občana, tak potom áno, zoberme ich. Ale z krajín, z ktorých chceme my a koľko chceme my,“ zdôraznil. Problém s nelegálnou migráciou podľa jeho názoru je, že nám veľké krajiny, respektíve EÚ, chceli nanútiť, aby sme zobrali migrantov, ktorí nemajú s našimi hodnotami, s našou kultúrou nič spoločné.

Práve v súvislosti s nelegálnou migráciou zdôraznil dôležitosť práva veta v EÚ. „Aj malé krajiny takto môžu zablokovať veľké rozhodnutia. To sa napríklad prejavilo, keď EÚ chcela presadiť mechanizmus povinných kvót na migrantov, že by každá krajina musela zobrať nejakú skupinu migrantov,“ uviedol. Vtedy sa postavilo Slovensko a celá V4 na čelo odporu a podarilo povinné kvóty zablokovať.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD)
  2. Stretnutie k novele Trestného zákona
  3. V Čechách to vrie! Premiér Fiala má čo robiť, aby to ustál.
  4. Minca najmenšia na svete, Albert Einstein

Minister ďalej poznamenal, že počas Hegerovej vlády EÚ v tejto otázke obišla právo veta. „Vymysleli taký mechanizmus, že ak niektorá krajiny nechce prijať migrantov, tak musí za každého zaplatiť. A musí zaplatiť aj iným krajinám za ochranu vonkajších hraníc. No a teraz si v tomto kontexte predstavte názor prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ktorý nemal problém povedať, že právo veta by už nemalo byť v EÚ. Tým pádom sa malé krajiny ako Slovensko stanú vazalmi tých veľkých krajín. Tie budú rozhodovať o všetkom a Slovensko už nebude mať blokačný mechanizmus pri migrácií, ako malo,“ upozornil. Peter Pellegrini by podľa neho nikdy nesúhlasil so zrušením práva veta.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tomáš: Za 13. dôchodok hlasoval 1 poslanec opozície, aj to len omylom. Pellegrini nikdy nebude za zrušenie veta ako Korčok

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: