eReport.sk
Dúbravský Šimečka
Andrej Dúbravský, Michal Šimečka Zdroj: Facebook

Patria perverzné obrazy do štátnej galérie? Podľa Šimkovičovej nie, podľa Šimečku áno

Ministerku kultúry pobúril obraz vystavený v Galérii Slovenského rozhlasu, podľa Šimkovičovej podobné obrazy na pôdu verejnoprávnej inštitúcie nepatria, Šimečka sa kontroverzného umelca zastal.

Perverzné obrazy v štátnej galérii?

Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS) pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase, presnejšie v Galérii Slovenského rozhlasu. Ide o obraz zobrazujúci dvoch nahých mužov pri milostnom akte od kontroverzného slovenského umelca Andreja Dúbravského. Predseda PS Michal Šimečka sa Dúbravského zastal.

Obraz Andreja Dúbravského

Andrej Dúbravský je partnerom filmového režiséra Petra Bebjaka a syn moderátora televízie TA3 Jozefa Dúbravského. O Dúbravskom staršom sa v minulosti písalo aj v súvislosti s jeho aférou so Zuzanou Hanzelovou, dnešnou manželkou Michala Kovačiča.


Andrej Dúbravský, Peter Bebjak

Štátu chýbajú páky, prídu legislatívne zmeny

Predmetný obraz s nemravnosťami bol vystavený v v Galérii Slovenského rozhlasu, teda v priestoroch verejnoprávnej inštitúcie. Ministerka kultúry tento počin kritizovala vo vysielaní televízie Slovan. Jej kritika smerovala i na to, že obraz je vystavený v predvianočnom období.

Šimkovičová avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami. Nejde len o spomínaný obraz. Ide aj o podnety, ktoré nedávno riešila a zamietla Rada pre reklamu. Tie sa týkali vianočnej reklamy spoločnosti Telekom. Sťažovatelia v nej spozorovali propagáciu homosexuality a LGBT agendy.

Ministerka konštatovala, že tieto veci rieši, pretože podnety i s otázkami, čo môže urobiť, dostáva vo veľkých počtoch. Uviedla tiež, že to vyrušuje aj ju samotnú. Hnevá ju, že ako ministerka na to nedokáže vplývať. Tvrdí, že legislatívne zmeny sú v štádiu prípravy a považuje za potrebné, aby jej rezort mal väčšie kompetencie vplývať na tieto veci.

Martina Šimkovičová. Foto: fb/simkovicovaoficialna

Progresívne liberálna úderka a floskuly o údajnej nenávisti

Kontroverzný umelec Dúbravský sa nechal počuť, že ministerkine názory ho znepokojujú. Poznamenal ale, že Šimkovičovej vyjadrenia s ním nič nerobia. Dúfa, že počas svojho pôsobenia vo funkcii stihne strpčiť život čo najmenšiemu počtu ľudí pôsobiacich v kultúre. Zdôraznil tiež, že kým umelecké diela, vrátane tých jeho, ostanú uchované pre budúce generácie, na ľudí, ktorí údajne šíria nenávisť, sa rýchlo zabudne.

Progresívne Slovensko (PS) interpretuje vyjadrenia ministerky ako útok na Andreja Dúbravského. Ako uviedol predseda PS Michal Šimečka, Dúbravský na rozdiel od Šimkovičovej skvele reprezentuje Slovensko v zahraničí.

„Šikovní ľudia sú ten najvzácnejší kapitál, ktorý naša krajina má. Andrej patrí k nim. Je špičkový výtvarník a jeho diela sú zastúpené v prestížnych galériách po celom svete. Je smutné a hlúpe, ak osobnosti ako Andrej Dúbravský čelia útokom a nepochopeniu. Špeciálne od politikov, ktorí by ich mali podporovať a vážiť si ich,“ tvrdí predseda PS. Časy, keď vládni predstavitelia rozhodovali o tom, aké obrazy budú povolené, by sa podľa Šimečku nikdy nemali vrátiť.

Dúbravského sa na sociálnej sieti zastal aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, keď napísal:

„Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú vyrušuje obraz Andreja Dúbravského, na ktorom sa objímajú dvaja muži. Na chvíľu sa mohlo zdať, že aj na ministerku je príliš temné a stredoveké to, čo predvádza jej už bývalý štátny tajomník Štefan Kuffa.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Soros vytvoril systém pre rozvrat. Andrej Danko sa v rozhovore pre eReport dotkol viacerých tém. Kultúry, situácie v RTVS, cestovného ruchu.
  2. V piatok 24. novembra 2023 sa ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová zúčastnila na zasadnutí Rady EÚ pre kultúru v Bruseli.
  3. Zhromaždenie Ide nám o život na Námestí SNP v Bratislave vo štvrtok 27. októbra 2022. Konalo sa po dvojnásobnej vražde na Zámockej.
  4. Šimkovičová Telekom
  5. Tomu neuveríte! Riaditeľka Divadla P. O. Hviezdoslava sa po dlhšej dobe prihlásila o slovo

Ale omyl, ona si iba vystačí sama. Som rád, že už pred pár rokmi sme spolu s Andrejom Dúbravským urobili špeciálne vydanie novín, ktoré ilustrovali jeho obrazy. Hneď by som to zopakoval.“

Zdroj: SME, Facebook – Michal Šimečka, Wikipedia, Pluska, Facebook – Matúš Kostolný


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Patria perverzné obrazy do štátnej galérie? Podľa Šimkovičovej nie, podľa Šimečku áno

Odoberať
Upozorniť na
32 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie