eReport.sk
Peter Kmec Zdroj: eReport

Vicepremiér Kmec pre eReport: Zo spolupráce s Ukrajinou bude Slovensko významne profitovať


Podľa Kmeca na Ukrajinu prúdia veľké objemy pomoci zo zahraničia a Slovensko sa stane veľmi významnou tranzitnou krajinou. Z toho budú profitovať predovšetkým regióny východného Slovenska.

V relácii Dobré ráno z ministerstva sa eReport rozprával s podpredsedom vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom. Vyjadril sa k záverom spoločného rokovania vlád Slovenska a Ukrajiny a priblížil projekty, ktoré budú financované z Plánu obnovy.

Obojstranne výhodná spolupráca

„Od nástupu novej vládnej koalície sa spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou zintenzívnila. Správame sa ako zodpovedný sused a snažíme sa napĺňať naše národnoštátne záujmy. Na tomto je postavená naša spolupráca,“ uviedol podpredseda vlády Kmec v súvislosti so závermi spoločného rokovania vláda Slovenska a Ukrajiny. Dodal, že vlády krajín majú rozpracované viaceré cezhraničné projekty. Tri vlajkové z nich sú železničné prepojenie Košíc a Kyjeva, modernizácia elektrifikačnej sústavy a rozšírenie hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.

Spomínané projekty majú prispieť k väčšej intenzite kontaktov pohraničných regiónov. „Na Ukrajinu však prúdi veľa pomoci a Slovensko sa stane veľmi významnou tranzitnou krajinou. Z toho budú profitovať predovšetkým regióny východného Slovenska. Stále tiež funguje reverzný tok plynu na Ukrajinu a Ukrajina sa stane významný odberateľom energií aj smerom zo západnej Európy, takže Slovensko bude profitovať aj z tranzitných poplatkov,“ doplnil Kmec.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Matovič v konflikte so Zomri
  2. Peter Pellegrini

V súvislosti s Plánom obnovy Peter Kmec vysvetlil, že sa skladá z viacerých míľnikov. Tie obsahujú reformy a konkrétne projekty, ktoré ľudia uvidia v regiónoch. „Reformy sú dôležité, aby sme sa pripravili na nové výzvy a týkajú sa najmä fungovania verejnej správy, ale aj prechodu slovenskej ekonomiky na zelenú a digitálnu transformáciu. Konkrétne výsledky budeme vidieť pri stavbe nových nemocníc a modernizácií existujúcich. Bude sa tiež rozširovať sieť materských škôlok a veľmi silný dopyt je po modernizácii základných škôl, aby sme udržali mladých ľudí v regiónoch,“ poznamenal vicepremiér.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vicepremiér Kmec pre eReport: Zo spolupráce s Ukrajinou bude Slovensko významne profitovať

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne