eReport.sk
Má verejnosť dostatok objektívnych informácií?
Advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková. Foto: tasr

Pirošíková: Orgány činné v trestnom konaní výrobou kajúcnikov ohrozujú nielen právny štát, ale i spoločnosť!


Takto sa to nerobí! Inštitút spolupracujúceho svedka, tzv. „kajúcnika,“ má i v našom trestnom práve svoje opodstatnenie. Ak sa však aplikuje „zvláštnym“ spôsobom, dochádza nielen k porušeniu procesných práv a samotného zákona, či judikatúry ESĽP, ale i k ohrozeniu verejnosti. O tom ale napríklad aj o českej právnej úprave a aplikačnej praxi, hovorila bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP doktorka Marica Pirošíková, v relácii spravodajskej televízie TA3.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Má verejnosť dostatok objektívnych informácií?
  2. Rozviazané ruky?
  3. Spravodlivá a faktická
  4. Naozaj nezaujatá a nestranná?

ESĽP kritizuje náš systém kajúcnikov

Ako sme vás informovali aj my, Európsky súd pre ľudské práva(ESĽP) vydal nedávno rozhodnutie v kauze Erik Adamčo v. Slovensko. V rozsudku ESĽP z 1. júna 2023 vo veci Erik Adamčo proti Slovensku (sťažnosť č. 19990/20) ESĽP jednomyseľne rozhodol, že došlo k porušeniu jeho práva na spravodlivý proces. Zaručeného článkom  6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Dohovor).

ESĽP pritom poukázal aj na to, že naše súdy nevenovali žiadnu individuálnu pozornosť rozsahu a výhodám, ktoré boli poskytnuté spolupracujúcim svedkom. Tiež poznamenal, že takýmto opatreniam chýbal právny rámec a súdny dohľad,“ uviedla bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP.

Prečo to v Českej republike ide?

Známa advokátka poukázala aj na právnu úpravu, ktorú v aplikačnej praxi používa Česká republika.

„U nás poskytuje kajúcnikom beztrestnosť, či iné nenáležité výhody ÚŠP, o ktorých sa navyše často nedozvie ani príslušný sudca, ktorý rozhoduje o vine na základe svedectva spolupracujúceho svedka.

A nevie potom náležite a objektívne posúdiť nakoľko bolo pre kajúcnika výhodné, aby podal svoje svedectvo voči inej osobe a teda posúdiť tento dôkaz z pohľadu judikatúry ESĽP. V Česku toto nie je možné. O všetkom rozhoduje súd.

V Česku tiež nie je možné upustiť od potrestania spolupracujúceho svedka, ak spáchal závažnejší trestný čin, než je zločin, ku ktorého objasneniu prispel alebo ak ním úmyselne spôsobil ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť . Na Slovensku sa opakovane vyskytli prípady, keď spolupracujúci svedok získal beztrestnosť za vraždu. Tiež prípady, kedy získal beztrestnosť za zločin, pričom jeho usvedčujúce výpovede sa týkali prečinov.

ESĽP jasne hovorí, že netreba podceňovať riziko, že výpovede kajúcnikov môžu byť manipulované, či už z dôvodu osobnej pomsty, alebo práve z dôvodu snahy získať výhody zo strany OČTK. U nás opakovane dochádza k tomu, že tieto výhody sú neprimerané,“ skonštatovala advokátka.

Takto sa to nerobí!

Nedostatočné preverovanie výpovedí kajúcnikov, chýbajúce ďalšie dôkazy, beztrestnosť za vraždy, či iné nenáležité výhody, fakt, „že kajúcnikom sa verí všetko,“ na toto poukazujú najmä od začatia „očisty a rozviazaných rúk,“ mnohí advokáti.

Tu však problém s kajúcnikmi zďaleka nekončí. Doktorka Pirošíková prehovorila aj o ďalších závažných dôsledkoch. Ktoré sa týkajú aj verejnosti a spoločnosti ako takej.

„Výsledok tejto praxe je nebezpečný pre spoločnosť. Na toto by mali pamätať tak ÚŠP, ako i ŠTS. Ak niekto tvrdí, že kto kritizuje tento systém kajúcnikov, chráni mafiánov, treba to „rozmeniť na drobné.“ Tí, ktorí sa stanú spolupracujúcim svedkom získavajú beztrestnosť za závažné zločiny, i za vraždy.

Pričom, ten, kto bol takto usvedčený, môže získať výhodu v obnovenom konaní na základe rozsudku ESĽP. V ktorom bude oslobodený, ak jediným priamym dôkazom bolo  svedectvo kajúcnika nepodporené inými dôkazmi a kajúcnik zaň získal neprimeranú výhodu. Toto je teda ochrana spoločnosti pred organizovanou trestnou činnosťou? Podľa mňa ochrana spoločnosti pred mafiou by presne takto vyzerať nemala,“ uzavrela bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pirošíková: Orgány činné v trestnom konaní výrobou kajúcnikov ohrozujú nielen právny štát, ale i spoločnosť!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: