eReport.sk
Foto: tasr

Štatistika neklame: Ešte sme nevyhrali, v prepočte obetí covidu sme deviaty na svete!

Otvorili sme terasy, fitnescentrá či obchody. Národ sa dočkal vytúženého uvoľňovania opatrení a epidemiologická situácia sa dlhodobo zlepšuje. V štatistikách počtu obetí v prepočte na milión obyvateľov sme však stále medzi najhoršími na svete. Slovensko sa nachádza v prvej desiatke na nelichotivo vysokom deviatom mieste. Máme sa ešte obávať?

Prvú vlnu sme zvládli ako premiant Európy a s najmenšími číslami úmrtí pacientov na COVID-19 sme boli cieľom záujmu a obdivu zahraničia. Situácia sa však obrátila na konci minulého roka keď sme v štatistikách infikovaných aj obetí začali predbiehať aj tie najhoršie krajiny z prvej vlny. Začiatkom roka sme istý čas boli v rebríčku najhorší na svete.

Aktuálne sme to v prepočte úmrtí na počet obyvateľov dotiahli podľa stránky www.worldometers.info na deviate miesto tabuľky. Kraľujú mu naši južní susedia z Maďarska, za nimi nasleduje Gibraltár a Česko. „V prvej vlne sme boli jedny z najlepších na svete aj preto lebo sme mali veľmi efektívne nastavené opatrenia, aj sme sa trošku báli, takže a išli sme nad rámec,” spätne analyzoval lekár a člen konzília Jozef Šuvada.

Mikas: Tešme sa, ale bojme sa

Dodáva, že výrazne horšie krajiny sme od decembra začali preskakovať v negatívnych štatistikách. Dôvodom bola britská mutácia a aj to, že sme v rozhodujúcej chvíli nesprísnili opatrenia. „V druhej vlne sa niektoré krajiny významne polepšili a sú medzi najlepšími, kdežto my sme sa pohoršili. Je to vždy súbor rôznych faktorov, ktoré na to vplývajú,” uviedol Šuvada. Vysvetlil, že na mysli má nielen vedecké, ale aj socioekonomické, psychologické a politické dôvody.

Aj po otvorení terás hygienici vyzývajú na opatrnosť a upozorňujú, že vírus nezmizol. – Foto: eReport

Hygienci varujú, že aj keď je epidémia na Slovensku na ústupe, stále pretrváva a na prehnané oslavy stále nie je ešte vhodná doba. „Aj my, epidemiológovia, sa tešíme zo zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie, no pri uvoľňovaní máme vždy isté obavy. To, že sa odhodláme k zmierňovaniu opatrení neznamená, že vírus zmizol. Stále tu medzi nami je, no chápeme, že podniky už potrebujú fungovať,” povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Všetko nasvedčuje, že to už zvládneme lepšie

V rovnakom duchu apeloval po otvorení podnikov a ďalších služieb na národ slovenský aj biochemik Pavol Čekan. „Nálada v spoločnosti sa zlepšuje, terasy sa otvárajú, počasie sa zlepšuje. No čo viac dodať …Len to, že Vám prajem ešte lepší týždeň ako bol ten minulý. A prosím, buďte stále opatrní a zodpovední,” upozornil sivovlasý vlk slovenskej biochémie.

Lekár a expert WHO Jozef Šuvada je aj napriek stále prítomnému riziku optimista. V rebríčku obetí covidu by sme už stúpať nemali. „Povedať, že sa nemôže stať, že by sme sa zhoršili by bolo nezodpovedné. Na druhej strane všetko tomu nasvedčuje, že máme implementované také opatrenia, ktoré nám to dovoľujú zvládnuť už oveľa lepšie,” vysvetlil Šuvada.



Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport