eReport.sk
Zaujímavé odlišnosti
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Šéf NATO podporil suverenitu Bosny: Odsúdil zasahovanie zo zahraničia!

Severoatlantická aliancia (NATO) podporuje územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny a je znepokojená „zhubným zasahovaním zo zahraničia“ do záležitostí tejto balkánskej krajiny, uviedol v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa jeho vyjadrenia stojí za týmto zasahovaním Rusko, ale aj ďalší aktéri.

Šéf NATO podporil suverenitu Bosny

Práve bosnianska metropola Sarajevo je prvou zastávkou Stoltenbergovho balkánskeho turné, v rámci ktorého navštívi aj Kosovo, Srbsko a Severné Macedónsko. „Spojenci rozhodne podporujú suverenitu a územnú integritu Bosny a Hercegoviny,“ povedal Stoltenberg novinárom „Sme znepokojení separatistickou a štvavou rétorikou, ako aj zhubným zasahovaním zo zahraničia, čo sa týka okrem iných aj Ruska,“ dodal. Existujú rozšírené obavy, že sa Rusko pokúša destabilizovať Bosnu a zvyšok regiónu a čiastočne tak odpútať pozornosť sveta od svojej agresie na Ukrajine, konštatuje AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Právo na všetko?
  2. Ukrajina a USA usporiadajú 6. a 7. decembra vo Washingtone konferenciu o vojenskom priemysle, informuje TASR podľa agentúry Reuters
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Moskva otvorene podporuje proruského bosnianskosrbského prezidenta Milorada Dodika, ktorý vystupuje proti jednote Bosny a žiada pripojenie bosnianskej Republiky srbskej (RS) k susednému Srbsku. „Podkopáva to stabilitu a marí reformy,“ upozornil šéf NATO. „Všetci (bosnianski) politickí predstavitelia musia pracovať na zachovaní jednoty, budovať štátne inštitúcie a snažiť sa o zmierenie. Toto je kľúčové pre stabilitu a bezpečnosť tejto krajiny,“ dodal.

Odsúdil zasahovanie zo zahraničia

Aliancia zohrala rozhodujúcu úlohu pri ukončení občianskej vojny v Bosne (1992-95) a implementácii mierového plánu presadzovaného Spojenými štátmi, ktorým sa Bosna rozdeľuje na dva vysoko autonómne regióny – Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Bosnianskosrbské vedenie však už roky blokuje žiadosť Sarajeva o členstvo v NATO, proti ktorej je aj Rusko. Podľa Stoltenberga by sa táto situácia mala už skončiť. „Každá krajina má právo zvoliť si opatrenia v záujme svojej vlastnej bezpečnosti bez cudzieho zasahovania,“ upozornil.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf NATO podporil suverenitu Bosny: Odsúdil zasahovanie zo zahraničia!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php