Vicepremiérka Veronika Remišová otvorila širšie súvislosti s odpočúvaním chaty a rozhovorov Roberta Fica a pýta sa generálnej prokuratúry, v akom stave je vyšetrovanie podozrivých dotácií v pôdohospodárstve, ktoré súvisia s ľuďmi okolo tzv. Bödörovcov, poľovníckymi revírmi a rozsiahlymi dotáciami, ktoré poberala počas vlády Smeru táto nitrianska skupina.
Výzvu, ktorú adresovala vicepremiérka Remišová generálnej prokuratúre, prinášame v plnom znení:
„Odpočúvania z chaty, kde sa stretával Robert Fico poukazujú na to, že väzby a skupiny, ktoré v minulosti profitovali zo štátu fungujú aj dnes a mnohé kauzy z obdobia vlády Smeru stále nie sú doriešené. Týka sa to ľudí blízkych Bödörovcom, ako aj podivných dotácií pre nitriansku skupinu, ktorých firmy (často s nulovými tržbami alebo účelovo založené pár dní pred výzvami) dlhodobo profitovali z eurofondov v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka a sú súčasťou veľkého systému, na ktorý som upozorňovala už v roku 2018. Napriek upozorneniam a verejne dostupným informáciám dodnes nemáme od polície a prokuratúry žiadny výstup.
V súvislosti s chatou, ktorú má v prenájme poľovnícke združenie Miroslava Bödöra, sa v médiách objavila informácia, že nehnuteľnosť susedí s poľovníckym kaštieľom bývalého zamestnanca Bonulu Petra Bratha, ktorý aj pózoval na známej fotografii Bödörovcov, policajta Mihálika a zápasníka Mečára, ktorý mal byť podozrivým z pytliactva a v minulosti bol súdne trestaný za vydieranie aj za usmrtenie mladej chodkyne. V súvislosti s predmetným kaštieľom som už v roku 2018 ako opozičná poslankyňa upozorňovala na podozrivé eurofondové dotácie pre ľudí z tejto nitrianskej skupiny, kde figurovali aj ľudia okolo Bödörovcov, ako napríklad Peter Brath. Problémom bolo práve podozrivé pridelenie dotácie pre poľovnícky kaštiel v obci Veľký Ďur počas vlády Roberta Fica, pre firmu, kde figuroval práve Peter Brath.
Tento prípad dotácie na kaštieľ je ale iba malá časť rozsiahlych špekulácií, na ktoré upozorňoval aj Ján Kuciak v prípade tzv. „kauzy Babindol“. Zahŕňa masívne poberanie dotácií z PPA, verejné obstarávania, v ktorých sa opakujú tie isté firmy, poprepájané spoločnosti, kšefty s pozemkami a tí istí ľudia z okolia Bödöra, Jahnátka, či Gašpara. Preto som ešte v roku 2018 podala podnet na Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie a aj na Európsky úrad pre boj proti podvodom. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie v celkovo ôsmich verejných obstarávaniach v hodnote 7,5 mil. EUR z eurofondov došlo až k 34 porušeniam zákona, v štyroch prípadoch porušenia mohli ovplyvniť výsledok verejného obstarávania. Porušení mohlo byť podstatne viac, avšak spoločnosti vo viacerých prípadoch po zverejnení od zmlúv odstúpili.
Najvyšší kontrolný úrad mi na môj podnet v súvislosti s kaštieľom vo Veľkom Ďure, ako aj ďalšími podozrivými projektami, odpovedal listom zo dňa 12.6.2018 kde konštatoval, že v uvedenej veci koná Národná kriminálna agentúra. Do dnešného dňa ale nemáme informácie o tom, či a akým spôsobom prokuratúra a polícia vyšetrujú uvedené podozrenia napriek tomu, že o nich preukázateľne majú vedomosť už viac ako tri roky. Väzby skupín, ktoré profitovali na štáte trvajú a fungujú dodnes, ako sa ukazuje aj na stretnutiach Roberta Fica s M. Bödörom.
Vyzývam preto generálnu prokuratúru, aby preverila tieto kauzy, kde mohlo dochádzať k rozsiahlym podvodom a ďalšej trestnej činnosti a v tejto veci pripravujem na generálnu prokuratúru aj oficiálne podanie, keďže po troch rokoch nie je známe, ako sa tieto kauzy a miliónové dotácie vyšetrili a ako v týchto veciach koná prokuratúra a ďalšie orgány činné v trestnom konaní.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Remišová otvorila širšie súvislosti s odpočúvaním chaty a vyzvala žilinkovcov: Preverte tieto kauzy!