eReport.sk
Schallenberg
Alexander Schallenberg (vpravo). Foto: tasr/ap

Rakúšania zaplatia za odmietnutie vakcíny tisícové pokuty! Kancelár: Utiahnem skrutky pre neočkovaných

Svetový spravodajský portál Bloomberg vo svojom článku uviedol, že Rakúsko bude prvou krajinou na svete, ktorá sa kvôli stúpajúcemu počtu infikovaných na ochorenie covid-19 rozhodla zaviesť povinné očkovanie od 1. februára 2022.

Pokuty však štát neudelí iba tým, ktorí očkovanie odmietnu úplne. Pokutu do výšky 1 500 eur zaplatia tí občania Rakúska, ktorí sa odmietnu preočkovať treťou dávkou vakcíny. Uviedla to podľa portálu Bloomberg Karoline Edtstadlerová, rakúska ministerka pre záležitosti EÚ. Pri povinnom očkovaní, ktoré chce vláda krajina „odštartovať“ v budúcom roku, budú sankcie pre doteraz neočkovaných ešte vyššie – podľa Blombergu až 3600 eur na hlavu!

Pokuty sú súčasťou dramatického kroku vlády urobiť „všetko preto“, aby zvýšila zaočkovanosť rakúskej populácie, keďže počet prípadov nakazených covidom v krajine prudko rastie, čo vyústilo do ďalšieho rozhodnutia politikov, nariadiť pre lockdown.

Vianoce v znamení prísneho lockdownu

Rakúsko zavádza aj prísny lockdown, pričom vláda vyzýva občanov na prácu z domu. Ľudia, ktorí sa v Rakúsku odmietli očkovať, nebudú môcť stráviť Vianoce so svojimi rodinnými príslušníkmi v jednej domácnosti. Vo svojom vyhlásení to uviedol rakúsky kancelár Alexander Schallenberg.

Lockdown číslo štyri

Pre Rakúsko je to v poradí už štvrtý lockdown, do ktorého krajina vstúpila 22. novembra 2021. Vzhľadom na to, že sa dotýka rovnako očkovaných ako neočkovaných, ide o jedno z najprísnejších opatrení na svete. Otvorené sú len nevyhnutné, takzvané esenciálne obchody ako potraviny, lekáreň alebo iné služby spojené s nutným prežitím. Cestovný ruch a turizmus je odstavený absolútne.

Povinné očkovanie po skončení lockdownu

Rakúska vláda predpokladá, že lockdown skončí približne do troch týždňov. Od ukončenia obmedzení však rakúska exekutíva plánuje prejsť k povinnému očkovaniu a ďalším obmedzenia, ktoré sa však budú týkať len neočkovaných.

„Nastane lockdown pre všetkých, ktorí sa ešte nenechali očkovať. A nebude mať presný dátum ukončenia,“ uviedol kancelár Alexander Schallenberg v rozhovore pre denník Österreich oe24.at

Z OTP rovnako vylúčili kategóriu testov

Podobne ako na Slovensku, prešla rakúska vláda z režimu OTP (očkovanie, test, prekonaní) na režim OP (očkovaní a prekonaní) a prestali uznávať presný, negatívny PCR test. Kultúrnych a spoločenských akcií sa tak môžu zúčastňovať len tí ľudia, ktorí sú očkovaní alebo ochorenie prekonali.

Nekompromisný kancelár Schallenberg

Nový rakúsky kancelár sa rozhodol na svojich vlastných občanov ešte viac pritlačiť. Podľa jeho slov chce utiahnuť skrutky pre neočkovaných, aby podstúpili očkovanie ešte pred tým, ako sa stane 1. februára 2022 povinným.

Neočkovaným rovnako odkázal, že kvôli ich rozhodnutiu budú mať zrejme smutné Vianoce, pretože ich nebudú môcť stráviť so svojimi rodinnými príslušníkmi, ak s nimi nežijú v spoločnej domácnosti, informoval web cnn.iprima.cz.

„Žiadny dátum ukončenia obmedzení, OP režim bude pokračovať. Musíme donútiť neočkovaných, aby sa nechali očkovať, to je jediné východisko. Preto sme museli zaviesť povinné očkovanie. Každý z nás má rovnako zodpovednosť za spoločné dobro, nikto sa nesmie jednostranne vyvliecť zo zodpovednosti,“ doplnil Schallenberg.

Heger mal s rakúskym kancelárom videohovor

Slovenský premiér Eduard Heger a rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg v utorok hovorili o pandemických opatreniach a spolupráci v oblasti energetiky, zdravotníctva i hospodárstva.

Stretnutie sa pre napätú pandemickú situáciu uskutočnilo len formou videokonferencie. Slovenský premiér sa zaujímal najmä o epidemickú situáciu v Rakúsku a prísne opatrenia, ktoré krajina zavádza v súvislosti s jej zhoršením, oznámil tlačový odbor Úradu vlády SR. Rakúsky kancelár uviedol, že rozhodnutie zaviesť plošný lockdown sa prijímalo veľmi ťažko.

„V konštruktívnom videorozhovore s Alexandrom Schallenbergom som súhlasil, že je nevyhnutné prijímať správne riešenia aj napriek tomu, že sú tvrdé – ako lockdown,“ napísal na Twitteri Heger.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Rakúsko hranica kontroly
 2. Herbert Kickl z FPÖ
 3. Americký vojak sedí na obrnenom vozidle.
 4. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
 5. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
 6. Policajti kontrolujú vodičov, ktorí chcú opustiť rakúske mesto Wiener Neustadt v sobotu 13. marca 2021.
 7. Karoline Edtstadlerová
 8. Demonštranti protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame v piatok 19. novembra 2021.
 9. Ľudia zapaľujú svetlice počas protestu proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni v sobotu 20. novembra 2021.
 10. Videosnímka z protestu v austrálskom meste Melbourne.
 11. Ľudia protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni.
 12. Polícia používa vodné delo počas protestu proti sprísňovaniu opatrení zameraných na spomalenie šírenia koronavírusu v centre Bruselu v nedeľu 21. novembra 2021.
 13. Český policajný prezident Jan Švejdar.
 14. Lekárka Lisa-Maria Kellermayrová v štúdiu OE24 v novembri 2021.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúšania zaplatia za odmietnutie vakcíny tisícové pokuty! Kancelár: Utiahnem skrutky pre neočkovaných

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php