eReport.sk
Herbert Kickl z FPÖ
Herbert Kickl z FPÖ. Foto: tasr/ap

Hrozia Rakúsku predčasné voľby? Šéf FPÖ: Správanie ÖVP v pandemickej politike je škandalózne!

Na predčasné parlamentné voľby vyzval v piatok predseda opozičnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl. Na voľby je údajne pripravená aj Sociálnodemokratická strana Rakúska, uviedol podpredseda poslaneckého klubu Jörg Leichtfried. Informovala o tom agentúra APA.

Obaja reagovali na štvrtkové oznámenie bývalého kancelára Sebastiana Kurza o odchode z politiky a následné vyjadrenie šéfa vlády Alexandra Schallenberga, že odstupuje z funkcie kancelára. Odchod z politiky ohlásil aj minister financií a Kurzov dôverník Gernot Blümel. Kurz sa vzdal postu kancelára pred dvoma mesiacmi v súvislosti s vyšetrovaním z korupcie.

Leichtfried: ÖVP sa úporne snaží udržať pri moci

Podľa sociálneho demokrata Leichtfrieda sa ÖVP úporne snaží udržať pri moci, pričom “Zelení počas uplynulých dvoch rokov veľakrát ukázali, že sú ochotní toho veľa politicky prehltnúť, aby sa udržali vo vláde”.

Ako zdôraznil Kickl od slobodných, volebný výsledok z roku 2019 už neodráža súčasné nálady obyvateľstva. Medzitým podľa neho vyšiel najavo “korupčný systém ÖVP”, pričom dôvodom na nové voľby je aj “škandalózne správanie sa ÖVP v pandemickej politike”.

Schallenberg sa má vrátiť do vedenia rezortu diplomacie

Predsedníctvo rakúskych ľudovcov (ÖVP) na mimoriadnom piatkovom rokovaní jednomyseľne rozhodlo, že budúcim kancelárom a aj straníckym lídrom bude doterajší minister vnútra Karl Nehammer. Schallenberg by sa podľa najnovších informácií mal v Nehammerovej vláde vrátiť na post ministra zahraničných vecí, kde pôsobil pod kancelárom Kurzom.

Nehammer bude potrebovať podporu koaličného partnera

Štajerský hajtman Hermann Schützenhöfer z ÖVP avizoval, že podľa jeho strany predčasné parlamentné voľby nie sú potrebné, keďže – ako predpokladá – súčasná koalícia ÖVP a Zelených môže pokračovať v práci.

Rakúskeho kancelára oficiálne vymenúva prezident republiky, tento krok sa však považuje za formalitu. Nehammer však bude potrebovať podporu koaličného partnera – Zelených. Zatiaľ nie je známe, kedy by mohol Nehammer oficiálne prevziať úrad kancelára.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
  2. Nový dezignovaný rakúsky spolkový kancelár a doterajší minister vnútra Karl Nehammer.
  3. Alexander Schallenberg (vpravo).
  4. Ľudia zapaľujú svetlice počas protestu proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni v sobotu 20. novembra 2021.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozia Rakúsku predčasné voľby? Šéf FPÖ: Správanie ÖVP v pandemickej politike je škandalózne!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti