eReport.sk
Ľudia zapaľujú svetlice počas protestu proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni v sobotu 20. novembra 2021.
Ľudia zapaľujú svetlice počas protestu vo Viedni v sobotu 20. novembra 2021. Foto: tasr/ap

VIDEO Európa na nohách: Rakúsky minister neskrýval hnev, policajti v Holandsku strieľali do ľudí!

V Rakúsku vyšlo v sobotu do ulíc na protest proti prísnym pandemickým opatreniam približne 40.000 ľudí, zatknutých bolo takmer desať osôb. Tisíce protestujúcich pochodovali aj v chorvátskom Záhrebe a v Holandsku a okolo tisíc ľudí tiež v dánskej metropole Kodaň. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.

Európa zápasí s novou vlnou nákazy koronavírusom a niekoľko krajín sprísnilo opatrenia proti jeho šíreniu, napríklad Rakúsko v piatok oznámilo plošný lockdown –  najdrastickejší v západnej Európe za celé mesiace.

V centre Viedne blízko sídla rakúskeho prezidenta sa v sobotu zhromaždili desaťtisíce ľudí, ktorí reagovali na výzvu krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Niesli pútače odsudzujúce „covidovú diktatúru“ a „rozdeľovanie spoločnosti“ na zaočkovaných a nezaočkovaných.

Ľudia zapaľujú svetlice počas protestu proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni v sobotu 20. novembra 2021. – Foto: tasr/ap

Demonštranti svojím pochodom narušili dopravu v celom centre Viedne a zatknutých bolo takmer desať osôb, za porušenie protipandemických opatrení a zákazu nacistických symbolov. Niektorí účastníci hádzali na policajtov fľaše.

„Nie je normálne, že vláda nám upiera naše práva,“ povedala 42-ročná učiteľka Katarina Gierscherová, ktorá na toto zhromaždenie cestovala šesť hodín.

Policajti stoja v kruhu počas protestu vo Viedni, kde vyšlo do ulíc desaťtisíce ľudí, do metropoly Rakúska viacerí cestovali aj dlhé hodiny. – Foto: tasr/ap

Niektorí protestujúci mali na oblečení žltú hviezdu so slovom „nezaočkovaný“ a mala pripomínať Dávidovu hviezdu, ktorú boli Židia nútení nosiť v druhej svetovej vojne počas nacistickej éry. Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer nad tým vyjadril hnev a vo vyhlásení napísal, že je to „urážka miliónov obetí nacistickej diktatúry a ich rodín“.

VIDEO Pochod desiatok tisícov občanov vo Viedni na protest proti covidovým opatreniam
https://www.youtube.com/watch?v=hWB87Xy51TA

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hWB87Xy51TA

Od pondelka nebude môcť 8,9 milióna Rakúšanov, zaočkovaných aj nezaočkovaných, odpustiť dom: povolenú budú mať len cestu do práce, obchodu s nevyhnutným tovarom a za pohybom. Obmedzenia budú trvať 20 dní s tým, že po desiatich dňoch sa situácia zhodnotí.

Od 1. februára budúceho roka bude v Rakúsku navyše pre všetkých obyvateľov povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať.

Slobodu Dánsku! Skandovali ľudia v Kodani

V Dánsku protestovalo asi tisíc ľudí proti plánom vlády znovu zaviesť covidpasy pre štátnych zamestnancov, ktorí chodia na pracoviská. „Slobodu Dánsku!“ skandovali niektorí pochodujúci na zhromaždení, ktoré zorganizovala radikálna skupina Muži v čiernom. Tá je presvedčená, že covid je len „podvod“.

VIDEO Protest zorganizovaný skupinou Muži v čiernom v dánskej Kodani

Zdroj: youtube.com/ demonstration_live

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Polícia používa vodné delo počas protestu proti sprísňovaniu opatrení zameraných na spomalenie šírenia koronavírusu v centre Bruselu v nedeľu 21. novembra 2021.
  2. Ján Drgonec
  3. Rutte sa stretol s Bidenom. Predseda holandskej vlády Mark Rutte.
  4. Herbert Kickl z FPÖ
  5. Schallenberg
  6. Protest v uliciach Záhrebu.
  7. Demonštranti protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame v piatok 19. novembra 2021.
  8. Ľudia protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení vo Viedni.
  9. Polícia používa vodné delo počas protestu proti sprísňovaniu opatrení zameraných na spomalenie šírenia koronavírusu v centre Bruselu v nedeľu 21. novembra 2021.

Nové nepokoje vypukli v sobotu večer v niektorých holandských mestách po tom, čo vláda ohlásila prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Výtržníci hádzali kamene a petardy do polície a podpaľovali bicykle. Protesty v krajine vyústili do násilia už druhý večer po sebe, informovala tlačová agentúra AFP.

V Holandsku sa zranili aj policajti

Polícia zatkla v sobotu niekoľko osôb v robotníckej štvrti Haagu a použila proti tamojším výtržníkom vodné delo. V ostatných častiach Holandska sa tiež počas dňa konali menšie protesty, ale boli prevažne pokojné, uviedol reportér AFP.

VIDEO V Haagu zasahovala voči nespokojným ľuďom polícia

Zdroj: youtube.com/demonstration_live

V piatok neskoro večer utrpeli v Rotterdame zranenia najmenej dvaja ľudia, keď polícia vypálila do protestujúcich varované aj cielené výstrely a zatkla aj 51 osôb. Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb opísal násilie v meste ako „orgie“.

Zranení ľudia sú stále v nemocnici a vyšetrovanie ukáže, či zranenia spôsobili „policajné náboje“. Do nemocnice však odviezli aj policajta, ktorý utrpel zranenia nohy. Ďalší policajti mali poškodený sluch, pretože výtržníci odpálili veľké množstvo petárd.

Policajti priznali, že v Rotterdame strieľali do ľudí

Polícia v Rotterdame vysvetlila, že v piatok neskoro večer vystrelila niekoľko varovných výstrelov, ale „v jednom bode sa situácia zmenila na takú nebezpečnú, že príslušníci boli nútení strieľať cielene do terčov“.

Holandsko sa minulú sobotu ako prvá západoeurópska krajina vrátilo v toto zimné obdobie k čiastočnému lockdownu a obmedzenia majú trvať najmenej tri týždne. Vláda teraz plánuje zakázať nezaočkovaným ľuďom vstup do niektorých zariadení a prevádzok.

„Nie sme výtržníci. Prichádzame v pokoji“

Počas tejto soboty sa zhromaždilo v Amsterdame niekoľko tisíc ľudí nahnevaných najnovšími protiepidemickými opatreniami, aj keď jedna skupina v priebehu dňa zrušila svoje zhromaždenie a dôvodom bolo násilie z predchádzajúcej noci.

VIDEO Pohľad do ulíc Amsterdamu, kde sa zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí

Zdroj: youtube.com/ demonstration_live

Ďalších tisíc ľudí pochodovalo juhoholandským mestom Breda blízko belgických hraníc. Niesli pútače s heslami ako „Nechceme lockdown“. Organizátori uviedli, že sú proti plánu premiéra Marka Rutteho vylúčiť nezaočkovaných z barov a reštaurácií. „Ľudia chcú žiť, preto sme tu. Ale nie sme výtržníci. Prichádzame v pokoji,“ povedal organizátor Joost Eras.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Európa na nohách: Rakúsky minister neskrýval hnev, policajti v Holandsku strieľali do ľudí!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti