eReport.sk

Prvé miestne referendum v Trnave – výsledky


Počas soboty, 13. januára sa mohli občania s trvalým pobytom v Trnave zúčastniť na prvom miestnom referende v meste. 

Referendum sa nieslo v znamení intenzívnej kampane. Či už zo strany petičného výboru, ktorý referendum inicioval aj zo strany poslaneckých klubov Trnava pre každého a Trnava nás spája. Len pripomíname, že v referende sa ľudia mohli vyjadriť, či súhlasia s aktuálnym nastavením parkovacej politiky v meste. Okrem toho mohli hlasovať, či sú za zvýšenie počtu parkovacích miest, zintenzívnením kyvadlovej mestskej hromadnej dopravy a vybudovanie záchytných parkovísk.

Okrem skupiny poslancov a občianskych aktivistov sa do kampane zapojilo aj vedenie mesta, resp. poslanecký klub Lepšia Trnava. Tí aj prostredníctvom oficiálnych stránok mesta na pravidelnej báze informovali o súčasnej parkovacej politike aj o možnosti nezúčastniť sa na referende. Tiež občanom pravidelnej pripomínali, že referendum nie je právne záväzné. 

Prvé vyhlásenie výsledkov

Redakcia eReport Trnava bola na prvom vyhlásení výsledkov referenda priamo na mestskom úrade dnes krátko po polnoci. 

Aby bolo referendum úspešné, musela sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov s trvalým pobytom v Trnave. 

S účasťou 30,41% prvé miestne referendum v Trnave nebolo úspešné. Tri dni po referende (podľa našich informácií v utorok), má primátor zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo, na ktorom sa budú poslanci referendom zaoberať. 

Reakcie opozície a petičného výboru na neplatné referendum

Z tlačovej správy poslanca Branislava Baroša: „Výsledok nepovažujeme za prehru: ide o významnú časť obyvateľov Trnavy, ktorých názor treba brať do úvahy,“ zdôraznil.

Podľa Rastislava Mráza svojou komunikáciou mesto odrádzalo ľudí od účasti na referende. Výrazne tak zneužilo pozíciu organizátora, ktorá mu vyplýva zo zákona. „Preto pripravujeme niekoľko podnetov na štátne kontrolné orgány na preverenie postupov mesta,“ informoval Mráz.

Reakciu nám poslal aj predseda petičného výboru Rudolf Krajčovič. Píše v nej, že vzhľadom na obštrukcie sprevádzajúce prípravu referenda počítal, že potrebné kvórum (takmer 27 000) nebude naplnené. Preto vopred pripravil trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu marenia prípravy a priebehu referenda. To plánuje podať už v pondelok 15. januára.

Primátor sa k výsledkom referenda vyjadril na svojom profile na sociálnej sieti. Poďakoval sa všetkým, ktorí vyjadrili svoj postoj účasťou alebo neúčasťou na včerajšom referende. „Je to pre nás impulz ešte intenzívnejšie pracovať na zjednodušení a skvalitňovaní celého systému parkovania a hľadať čo najefektívnejšie spôsoby spoločnej participácie a komunikácie tejto náročnej a dôležitej témy,“  doplnil Peter Bročka.

Do akej miery po neúspešnom referende bude brať trnavská radnica do úvahy pripomienky viac ako 16 tisíc občanov je otázne. 

Za zmienku určite stojí aj účasť Trnavčanov v komunálnych voľbách. V roku 2022 sa na nich zúčastnilo 41,87% voličov a v roku 2018 iba 37,7%. V roku 2014 bola účasť Trnavčanov na komunálnych voľbách iba 33,2% voličov. 

mho by vás zaujímať:

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prvé miestne referendum v Trnave – výsledky

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre