tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy. Zdroj: uniper.energy

Prvá obeť protiruských sankcií: Energetický gigant žiada nemeckú vládu, aby okamžite zasiahla!

Nemecká energetická spoločnosť Uniper, ktorá v dôsledku vysokých cien plynu zápasí s finančnými problémami, požiadala v piatok nemeckú vládu o pomoc. Je tak prvou veľkou firemnou obeťou ekonomickej vojny, ktorú Moskva vedie voči Európe ako odvetu za hospodárske sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a serveru CNBC, ktoré sa odvolali na informácie väčšinového vlastníka Uniperu, fínskej firmy Fortum.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Andrej Danko na snímke, ktorú zverejnila satirická stránka.
 2. Zľava generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
 3. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
 4. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová
 5. plynovod Vojany Užhorod
 6. Nemecká hranica
 7. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
 8. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.
 9. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
 10. Hovorca Bieleho domu John Kirby.
 11. Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 8. júna 2022.
 12. Na kombosnímke minister Robert Habeck a nespokojní nemeckí občania.
 13. Martin Klus (vpravo) a moderátor v štúdiu TASR.
 14. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
 15. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa prihovára počas Dňa priemyslu (TDI) organizovaného Federáciou nemeckého priemyslu (BDI) v Berlíne 21. júna 2022.
 16. Nemecký snem - Budestag
 17. Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.

Uniper je prvou nemeckou energetickou firmou, ktorá varovala pred následkami vysokých cien plynu po tom, ako Rusko obmedzilo dodávky suroviny. Spoločnosť preto už nejaký čas rokovala s nemeckou vládou o prípadnej pomoci.

Očakávajú, že vláda promptne zasiahne

Nemecký parlament medzitým schválil novelu zákona o energetike, ktorá umožňuje vláde zachrániť spoločnosti, ak sa pre vysoké ceny energií dostanú do ťažkostí.

Jedno je isté, nedovolíme, aby systémovo významná spoločnosť zbankrotovala a vyvolala tak turbulencie na celom energetickom trhu.

Minister hospodárstva Robert Habeck.

Fínsky Fortum, ktorý v Unipere kontroluje 78-percentný podiel, schválenie nových opatrení privítal a ako povedal šéf spoločnosti Markus Rauramo, očakávajú, že vláda začne promptne využívať nové nástroje na stabilizáciu situácie v energetickom priemysle, najmä vo firme Uniper.  

Firma je najväčším dovozcom ruského plynu do Nemecka

Minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že Nemecko intenzívne pracuje na opatreniach, ktoré pomôžu situáciu v spoločnosti Uniper stabilizovať. „Jedno je isté, nedovolíme, aby systémovo významná spoločnosť zbankrotovala a vyvolala tak turbulencie na celom energetickom trhu,“ povedal Habeck. O konkrétnych opatreniach na podporu Uniperu budú ešte rokovať, dodal.    

Uniper dostáva z Ruska iba 40 % z pôvodne zakontrahovaného objemu plynu a zvyšok musí vykrývať zvýšeným nákupom omnoho drahšieho plynu na spotovom trhu.

Uniper je najväčším dovozcom ruského plynu do Nemecka. Rusko sa na jeho celkovom dovoze podieľalo viac než polovicou, zatiaľ čo iné spoločnosti dovážali vo väčšej miere zemný plyn z iných krajín, napríklad z Nórska či Holandska. Obmedzenie dodávok suroviny, ku ktorému Moskva pristúpila v reakcii na západné sankcie, však pre Uniper znamenalo, že v posledných týždňoch dostáva z Ruska iba 40 % z pôvodne zakontrahovaného objemu a zvyšok musí vykrývať zvýšeným nákupom omnoho drahšieho plynu na spotovom trhu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prvá obeť protiruských sankcií: Energetický gigant žiada nemeckú vládu, aby okamžite zasiahla!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku