eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz.
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Zdroj: tasr/ap

Nemecko pred kolapsom? Scholz občanom: Musíme spojiť svoje sily a držať spolu!

Nemecké hospodárstvo sa poriadne otriasa v základoch! Ekonomické problémy masívne narastajú, zdražovanie sa ľuďom ani trochu nepáči. Ministerstvo hospodárstva podľa denníka Bild dokonca už odporúča firmám, aby si zabezpečili núdzové generátory elektriny vzhľadom na možný nedostatok plynu. Kancelár Scholz čelí obrovskému tlaku. A skúša Nemcov presvedčiť, aby sa zomkli a krajine sa tak vraj podarí odvrátiť hrozivý scenár. Ten úzko súvisí s reálnym rizikom, že Moskva Berlínu úplne zastaví dodávky plynu.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval ľudí, aby spoločne čelili ekonomickým problémom, s ktorými krajina zápasí, najmä vysokej inflácii. Oznámil pritom, že pripravuje stretnutie odborníkov na riešenie tohto problému. TASR správu prevzala z DPA.

Uskutočnilo sa stretnutie známe z minulého storočia

„Musíme spojiť svoje sily a držať spolu,“ povedal Scholz vo videopodcaste. Uviedol, že veľkým problémom, ktorý momentálne znepokojuje mnohých občanov, a to oprávnene, je rast cien. „A aj v tom musíme konať spoločne,“ upozornil Scholz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke zo septembra 2021 vlajka zachytená počas demonštrácie proti výstavbe LNG terminálu pred budovou SPP v Bratislave.
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 8. júna 2022.
  3. Gazprom v problémoch?
  4. Nemecká hranica
  5. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck gestikuluje počas tlačovej konferencie v Berlíne 27. apríla 2022.
  6. Na ilustračnej snímke pracovníčka nemeckej energetickej firmy.
  7. Na snímke zľava nemecký kancelár Olaf Scholz a novinárka Tina Hasselová počas letného rozhovoru pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD v Berlíne 3. júla 2022.
  8. Obchádzanie sankcií?

Z tohto dôvodu pozval odbory, zamestnávateľov, centrálnu banku Bundesbank a akademikov (podobne ako pri problémoch v 60. a 70. rokoch minulého storočia), aby hovorili o tom, čo treba urobiť. Kampaň s názvom Spoločná akcia sa začne v pondelok (4. 7.) v úrade kancelára.

Minister práce Hubertus Heil navrhol ako jednu z možností vyplatiť raz ročne finančný príspevok pre slobodných ľudí, ktorí zarábajú menej ako 4000 eur v hrubom mesačne, a v prípade manželských párov by to bolo pri spoločnom zárobku nižšom ako 8000 eur.

Jednorázové platby nemusia stačiť

Prezident Nemeckého inštitútu pre ekonomický výskum (DIW) Marcel Fratzscher však pre agentúru DPA povedal, že len vyššie mzdy a sociálne dávky môžu udržateľne kompenzovať škody ľuďom so strednými a nízkymi príjmami. Z jednorazových platieb podľa neho mnohí vôbec nemajú úžitok.

Ak si neviem rady, založím pracovnú skupinu?

Úrad kancelára pred týždňom oznámil plány na oslobodenie od dane pri jednorazových platbách. Na oplátku by sa odbory mohli vzdať časti požiadaviek na zvýšenie miezd v rámci kolektívneho vyjednávania, aby inflácia ďalej nerástla.

To kritizovala ekonomická expertka opozičnej CDU Julia Klöcknerová a vyhlásila, že vládna Spoločná akcia spadá do kategórie: „Ak si neviem rady, založím pracovnú skupinu“. Namiesto toho navrhuje znížiť dane a odvody v energetike.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko pred kolapsom? Scholz občanom: Musíme spojiť svoje sily a držať spolu!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php